אמיתי זיו

על שולחנו של שר התקשורת סוגיה מרתקת: האם לאפשר לפרטנר להשיק דור 4 סלולרי. לפרטנר יש כבר תדרים מתאימים להשקת רשת דור 4 בטכנולוגיית LTE. טווח התדרים שלה בספקטרום הרלוונטי קטן למדי, מה שיגביל את המהירות וחוויית השירות, אבל זה לא באמת משנה. החברה רכשה תדר, רכשה ציוד רשת ואפילו העמידה מאות אנטנות של LTE. יש גם קמפיין. מחכים רק לחתימת השר. אלא שבמשרד התקשורת מתלבטים.

נכון להיום, לסלקום יש תדר ל–LTE אבל אין לה רשת כזאת, ולפלאפון אין לא תדר ולא רשת. הן סלקום והן פלאפון אמורות להחליט בימים הקרובים על ספק הציוד לרשת ה–LTE העתידית שלהן. לכן, בשם האיזון והסימטריה, במשרד התקשורת לא ממהרים לאשר לפרטנר להשיק רשת חדשה, שכביכול תיתן לה יתרון תחרותי.

מדוע חושבים במשרד התקשורת שתפקידם הוא לאזן את המגרש, כך שבכל רגע כל המתחרות ירוצו באותו קצב? פרטנר היתה החלוצה, והחליטה לרכוש ציוד רשת מתאים ב–100 מיליון דולר כבר ב–2010. גם את התדר שברשותה היא רכשה על פי דין. אז למה לעצור אותה? ומי אמר שצריך לשאוף תמיד לאיזון מושלם בשוק? בכל העולם, השקות ה–LTE לא קרו בן לילה אצל כל המפעילות במדינה. אחת התחילה - ואחריה הצטרפו בהדרגה האחרות.

גלעד ארדן. אוזלת היד של המדינה הופכת את פלאפון לנכה מבחינה תחרותיתצילום: אמיל סלמן

חוסר איזון מחולל תחרות. הוא יוצר תמריץ לכל חברה למצוא ולהבליט גורם מבדל. השקת רשת LTE על ידי פרטנר תאיץ את גל ההשקעות הבא בשוק. כמה זמן תוכל סלקום לשבת בלי מעש על התדרים, כשלמתחרה יש כבר 4G על לוחות המודעות?

יש רק סיבה אחת למשרד התקשורת לא לאפשר לפרטנר להשיק דור 4. המתחרה, פלאפון, תצלוב את המשרד פומבית, ובצדק רב, על כך שהוא אינו משחרר תדרים למכרז דור רביעי - ורק בגלל אוזלת יד זו של המדינה פלאפון נכה בתחרות. זו טענה נכונה מאוד, אבל מתן אור ירוק לפרטנר יאיץ תהליכים גם במשרד התקשורת.

בלוף הניידות

בתקופה שבה חברות הסלולר נלחמות שוב על נתח שוק, נתוני הניידות של מנויים בין חברות עשויות להיות בעלי ערך. עם זאת, נתוני הניידות שנלקחים מתוך מערכת ניידות המספרים, ולא מתוך דו"חות החברות, סובלים מחסרונות רבים - שכן הם אינם כוללים, למשל, מנויים מצטרפים או כאלה שאינם מניידים מספרים.

הנה למשל, אפשר לחבר את נתוני הניידות של אוקטובר, נובמבר ודצמבר ולהשוות אותם לנתוני האמת - מה שדווח על ידי חברות הסלולר בדו"חות המבוקרים לבורסה. על פי נתוני הניידות, פלאפון איבדה בניוד 19.8 אלף לקוחות בשלושת החודשים, אלא שעל פי דו"חות החברה היא איבדה ברבעון מספר כפול של לקוחות: 41 אלף. על פי נתוני הניידות המצרפיים, סלקום איבדה 35.6 אלף לקוחות ברבעון, ואילו על פי הדו"ח שלה היא איבדה אפס, אך מחקה 64 אלף. כך או כך, נתוני הניוד רחוקים מהאמת.

השיא, על פי נתוני הניידות המצרפיים שפורסמו, הוא בפרטנר, שאיבדה בין תחילת אוקטובר לסוף דצמבר 19.6 אלף לקוחות, אך לפי הדו"ח הציבורי שלה - הפתעה - גייסה 6,000 לקוחות. אם כן ילדים, היזהרו מעצי באובב ומנתוני ניידות חודשיים. אין להם תוקף.

הצלחה וירטואלית

לכל מי שהספיד את מודל 
ה–MVNO (מפעילות הסלולר הווירטואליות) וטען שאין לחברות האלה מודל עסקי, הנה קצת נתונים מעודדים: חברת הסלולר של רמי לוי, שהשיקה פעילות בדצמבר 2010, עברה לרווחיות ודיווחה על רווח של 1.9 מיליון שקל ב–2013. לחברה 85 אלף לקוחות. יופון, שהשיקה פעילות באמצע 2012, דיווחה על 100 אלף לקוחות ואינה רחוקה מרווח (ברבעון הרביעי של 2013 הפסידה כמיליון שקל).

שתי החברות צומחות, ובחברות האם נהנים מסינרגיה בין פעילות הקמעונות לפעילות הסלולר. בינתיים החברות בעלות התשתית, גולן טלקום ו–HOT מובייל, שורפות מאות מיליוני שקלים. מנגד יש לציין שחברות הסלולר הווירטואליות עדיין לא מהותיות בשוק, ותופסות כ–2%–3% ממנו.

סאני יוצאת בחוץ

אם רוצים לראות עד כמה השתנה שוק הסלולר בפרק זמן קצר, מספיק להציץ בקמפיין חדש של סאני - יבואנית מכשירי סמסונג לישראל. בראש חוצות ציטטה החברה כתבה מ–TheMarker, שבה נמצא כי "המחיר שגובות חברות הסלולר עבור המכשירים גבוה ב–40%–60% מבשוק הפרטי". המודעה מפנה את הלקוחות לרכוש מכשירי סמסונג בבאג, שקם אלקטריק, KSP וכדומה.

ברקע של הקמפיין: ההחלטה של סמסונג העולמית למכור בישראל ישירות למפעילות ולא דרך סאני, ולהשאיר לה רק את השיווק במגזר הקמעוני. סאני, שהיתה בחתונה קתולית עם חברות הסלולר כ–15 שנה, יוצאת עכשיו נגדן בעוז. זמנים משתנים. הצרכן אגב, רק ירוויח מהתחרות הזאת.

הקופסה של HOT

לפני חודש השיקה HOT קופסה חדשה, שהיא גם ממיר וגם מודם עשיר בפיצ'רים. מאז החברה מפמפמת את המוצר בקמפיין. תהינו כבר אם המוצר שווה את המחיר (כמה עשרות שקלים בחודש) 
ש–HOT דורשת. חברת הסיבים IBC כבר התלוננה על שם המוצר, FiberBox, מכיוון שאין שום קשר בין הקופסה לבין סיבים אופטיים.

באירוע ההשקה הסביר מנכ"ל HOT, אילן צחי, כי הקופסה הזאת אינה פיילוט. היא מבוססת על 
La Box, שכבר פועלת ב–300 אלף משקי בית בצרפת, בבלגיה ובפורטוגל, התגאה המנכ"ל. אלא שאם חושבים על זה, המספר לא מאוד מרשים. La Box הושקה בצרפת בינואר 2012. אחרי שנתיים היא הגיעה ל–300 אלף מתוך בסיס לקוחות טלוויזיה של 1.7 מיליון, כ–17%. המקבילה ל–HOT תהיה להגיע ל–150 אלף לקוחות בעוד שנתיים. החברה סירבה להעביר מידע לגבי מכירות FiberBox.

רישיון אחוד

במשרד התקשורת עומדים לסיים רפורמה בשם "רישיון אחוד". לא נתלונן על כך שהרפורמה הזאת מתגלגלת עוד מהקדנציה הקודמת במשרד. זו רפורמה חשובה שאינה מוכרת. היא תאפשר לכל חברה בעלת רישיון תקשורת ספציפי בתחום הקווי לספק שירותים אחרים בלי להוציא רישיון נפרד. כך הסביר משרד התקשורת בהודעה לתקשורת מפברואר 2013: "מהלך אסטרטגי לצמצום הביורוקרטיה (...) ייקבע נוסח של רישיון כללי אחד, שבאמצעותו יהיה ניתן לספק שירותי תקשורת פנים־ארציים נייחים, שירותים סלולריים ברשת אחרת (MVNO) ושירותי בזק בינלאומיים". המשמעות: חברת סלולר וירטואלית, כמו הום סלולר, תוכל בן לילה לספק בחבילה גם שיחות לחו"ל; חברה כמו רמי לוי תוכל לשווק גם טלפון קווי, וכדומה - וזאת ללא העלויות וכאב הראש של הוצאת רישיון חדש. זה לא עניין תיאורטי - כמה חברות בשוק רק מחכות לרפורמה כדי להיכנס לתחומים חדשים. יהיה מעניין.

טלוויזיה סלולרית

בשבוע שעבר דיבר מנכ"ל סלקום ניר שטרן על כניסה אפשרית לשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית. סלקום ממחזרת את הסיסמה הזאת מנובמבר 2011. "אנו בוחנים כניסה לשוק 
ה–IPTV", אמר אז סמנכ"ל השיווק יוני סבג. דיבורים לחוד ומעשים לחוד. האמת היא שפוחתים והולכים התירוצים של חברות הסלולר סלקום ופרטנר שלא להשיק שירותי טלוויזיה רב־ערוצית. תנאי המיזוג של בזק ו–yes מבטיחים לחברות נייטרליות ברשת, ומבטיחים כי לא ייחשפו לתשלומים גדולים על תעבורה ברשת בזק. גם שידורי עיד"ן בישראל משתפרים כל הזמן, מודות החברות, כך שנשאר העניין הקטן של שוק סיטוני.

משרד התקשורת צריך לצאת כבר עם החלטה, ויש לקוות שהעלות שינקבו בה במשרד תהיה נמוכה מספיק כדי שהחברות ימצאו כדאיות כלכלית בכניסה לפעילות בתחום הטלוויזיה. עלות הקו הנוכחית כפי שהוצעה בשימוע אינה מספקת, טוענות החברות. זוהי כרגע המשימה החשובה ביותר של הרגולטור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker