בפעם השנייה: ג'קאדה, שורדת בועת האינטרנט, מנסה להמציא עצמה מחדש

החברה הישראלית, שפיתחה פתרון טכנולוגי לשירות לקוחות, מנסה לעשות קאמבק ■ מנכ"ל ג'קאדה מסביר כיצד ביצעה שינוי אסטרטגי, הצליחה לגייס לקוחות גדולים - והצמיחה הכנסות ■ לאחר שהמניה זינקה פי ארבעה - בחברה משוכנעים שמצאו דרך חדשה

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור הירשאוגה

בשבוע שעבר פירסמה חברת ההיי־טק הישראלית הוותיקה ג'קאדה את דו"חותיה ל-2013. לאחר חמש שנים שבהן הקיזה כ-30 מיליון דולר בהפסדים ונמחקה מהמסחר בנאסד"ק ובבורסת תל אביב, הציגה החברה גידול בהכנסות וברווח, גם אם קטן. לדברי המנכ"ל המשותף גיא יאיר, התקופה האחרונה מסמנת רק את תחילתו של השינוי שעוברת ג'קאדה.

לשורת לקוחותיה הצטרפו באחרונה חברות גלובליות כמו החברה להזמנת טיסות פרייס־ליין, הבנק הספרדי סנטאנדר, ספקית הסלולר הברזילאית Oi, חברת הכבלים ההולנדית זיגו וספקית הסלולר הבריטית פלאסנט.

לצד התמקדות בהשגת לקוחות, הגדילה ג'קאדה את תקציב הפיתוח והיא נכנסת כיום לתחום חדש. החברה פיתחה טכנולוגיה שממירה את מערכת ניתוב השיחות הקוליות במרכזי שירות הלקוחות לתצוגה גרפית על גבי המסך של מכשיר המובייל או המחשב, שמופעלת בעת השיחה.

ג'קאדה מנסה להציג תמונה שלפיה גורלה שונה מחברות ישראליות רבות שהונפקו בשנות ה-90 ונעלמו מהנוף לאחר התפוצצותה של בועת האינטרנט. מניית החברה מספרת מעט ממה שעבר עליה בעשור וחצי שבו היא נסחרת. שווי המניה הגיע לשיא של 123 דולר בינואר 2000, ומאז צנח עד לפחות מדולר אחד ב-2013. ואולם מאז אותו השפל, בתקופה שבה עברה בינתיים המניה להיסחר מעבר לדלפק (OTC), היא עלתה פי ארבעה ל–4.22 דולרים. האם זהו שינוי אמיתי המצביע כי עתידה של החברה עוד לפניה?

מחלקת שירות לקוחות. "ג'קאדה נכנסת לתחום שמגלגל 1.5 מיליארד דולר בשנה"צילום: תומר נויברג

ניצלה את הגאות של סוף שנות ה-90

גידי הולנדר ייסד את ג'קאדה ב-1990. בתחילת דרכה פיתחה החברה פתרונות טכנולוגיים לעולם המיינפריים (שרתים ארגוניים מרכזיים), וב-1999 ניצלה את הגאות של מניות הטכנולוגיה והונפקה בנאסד"ק, אף שמכירותיה השנתיות הסתכמו בכ-15 מיליון דולר. באותה שנה נמכרה גם הממד החדיש, חברת הטכנולוגיה שיוסי הולנדר, אחיו של גידי הולנדר, נמנה עם מייסדיה. עם זאת, בשונה מהממד החדיש שנמכרה רגע לפני התפוצצות הבועה תמורת כ–650 מיליון דולר, ג'קאדה נעזרה ב–50 מיליון הדולר שגייסה בהנפקה כדי לצלוח את העשור הבא. אחרי שהכנסותיה קבעו שיא של 25.6 מיליון דולר ב–2001, הודות למכירות תוכנה למיינפריים, הן ירדו בעקביות. יוסי הולנדר הוא כיום דירקטור בחברה ולשעבר היו"ר.

לצד קו המוצרים הוותיק, החלה ג'קאדה בתחילת העשור הקודם לפתח קו מוצרים נוסף - של תוכנות לנציגי שירות לקוחות, שמטרתן הצגת מידע מאוחד לנציגים מכלל ערוצי התקשורת וכלל המערכות הארגוניות, וכן ייעול של עבודת הנציגים.

השווי נחתך ב-90%

גיא יאירצילום: חברת ג'קדה

במחצית השנייה של אותו עשור הצליחה החברה להתקשר עם לקוחות ראשונים בתחום, ואז מכרה את פעילות המיינפריים לחברת Software AG הגרמנית תמורת 26 מיליון דולר, אף שהפעילות היתה עדיין המקור העיקרי למכירותיה. מנהלי החברה הביעו אופטימיות ביחס לקו המוצרים החדש שאתו נותרה החברה, אך ג'קאדה נהפכה לחברה הפסדית.

מ–2009 ועד סוף 2012 נחתך השווי של מניית החברה ביותר מ–90%, ובאוקטובר 2012 נמחקה החברה מהמסחר בנאסד"ק. בתקופה זו פיטרה החברה עשרות עובדים ובסוף 2012 הגיעה למצב שבו שווי נכסיה הנזילים מסתכם ב–10 מיליון דולר והחברה מגיעה להפסדים של 6.4 מיליון דולר.

הנהלת החברה עברה גם היא טלטלות, עם שלושה מנכ"לים שונים. פול אוקלהן, שמונה לתפקיד ב–2006 והחליף את הולנדר, הוחלף בעצמו ב–2009 על ידי טום קליר האמריקאי, וזה בתורו הוחלף ב–2011 על ידי הולנדר עצמו, שלקח את התפקיד של יו"ר פעיל. יאיר, שהצטרף לניהול החברה לצד הולנדר, שימש לפני כן בתפקידים שונים באלווריון, האחרון היה מנהל כללי של החברה באירופה. לפני כן כיהן כמנהל מכירות בחברת בינת.

"ב-2008, מיד לאחר מכירת נכסי המיינפריים, העולם נכנס למשבר כלכלי. החברה מצאה את עצמה בלי רשימה משמעותית של לקוחות עבר ונכנסה לתקופה לא פשוטה", מספר יאיר. "החברה התמודדה באותן שנים עם כמה בעיות: שחיקה של השוק שבו אנחנו פועלים היתה אחת מהן, אך לצדה גם היעדר יתרון תחרותי והעובדה שניהלנו את המכירות לבד, וחלק גדול מכוח האדם של החברה התמקד במכירות".

התחום שבו ג'קאדה פועלת מכונה Unified Agent Desktop, ומתחרותיה בו הן חברות כמו Cicero ו–Sword Ciboodle. האחרונה היא כיום חלק מוורינט, שרכשה בתחילת השנה את Kana, שרכשה את Sword Ciboodle ב–2012. לצדן פועלות בתחום ספקיות תקשורת IP ומרכזיות כמו אוויה (Avaya) וג'נסיס.

לדברי יאיר, המכירות בתחום בכל העולם מגיעות לכ–150 מיליון דולר בשנה. "התחום שאנחנו נכנסים אליו עכשיו הוא של 1.5 מיליארד דולר בשנה, שיאפשר לנו לצמוח", קובע יאיר. בדו"חות האחרונים הציגה ג'קאדה שיפור בהכנסות, בין השאר בשל הטכנולוגיה החדשה שנכנסת כעת לשימוש אצל ספקית תקשורת ישראלית גדולה. בנוסף הכריזה החברה על שותפות חדשה עם אוויה, שתמכור את הפתרונות שפיתחה ג'קאדה.

בעבר כבר הכריזה החברה על שיתופי פעולה עם אוויה, אך הם לא סייעו לה להגדיל את מכירותיה. ואולם הפעם מבהירים בג'קאדה כי ההסכם עמוק בהרבה וממוקד במכירת תוכנה, ולא בשירותים, ואינו מחייב את מעורבותם של אנשי המכירות של החברה בתהליך.

הפיתוח של ג'קאדה: ניתוב שיחות במסך הסמארטפון

לפי ניתוח של ג'קאדה, המבוסס על נתוני חברות המחקר גרטנר ופורסטר, גם לקוחות הפונים כיום תחילה לערוצי שירות עצמי יגיעו ב–80% מהמקרים למרכז שירות הלקוחות.

המנכ"ל המשותף של ג'קאדה, גיא יאיר, אומר כי "מרבית הלקוחות רוצים לדבר עם נציג אנושי, אבל מערכות ניתוב השיחות הקיימות לא מצליחות ליצור אופטימיזציה של התהליך, בין השאר מכיוון שהן מיועדות בעיקר לקלט של מספרים בלבד. כשהלקוח יגיע בסופו של דבר לנציג השירות, המידע שיהיה לנציג לגבי הבעיה שלו יהיה מועט".

בעת השיחה עם מוקד שירות הלקוחות, המערכת של ג'קאדה שולחת SMS ללקוח. לחיצה על קישור ב–SMS פותחת לו מסך שבו משורטטת תצוגה של אפשרויות ניתוב השיחה, בזמן שעודנו מחובר למערכת הקולית. תצוגה זו מאפשרת לו לבצע את הניווט, אך גם להזין מידע טקסטואלי בשדות שונים. "הפתרון מוריד באופן משמעותי את זמן הטיפול בלקוח ומספק ערך אמיתי לשני הצדדים", אומר יאיר.

לצד ג'קאדה פועלות בתחום זה שתי חברות הזנק ישראליות - זפיקס (Zapix) ו–CallVU. עם זאת, זפיקס, שפיתחה יישום סלולרי שמתרגם מערכות לניתוב שיחות קוליות לתצוגה ויזואלית, מתמקדת בצרכי המשתמש, ולא באלה של ספק השירות, ואילו CallVU ממוקדת כיום בשוק המובייל בלבד.

לדברי יאיר, "היתרון הגדול של ג'קאדה הוא הניסיון. מערכות ארגוניות הן מערכות מסועפות, והיכולת שלנו למשוך מידע מכל המערכות הארגוניות נצברה לאורך עשורים. זה הידע שיביא אותנו לנקודה הבאה שבה אנחנו רוצים להיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker