הורדת ישראקוין תחל היום: "יש מעט בנקים שחולשים על רוב הנכסים"

התוכנות הזמינות הנלוות למטבע הווירטואלי הישראלי הראשון יהיו זמינות היום ■ בכוונת יוצרי המטבע לחלק 10% מסך המטבעות שנוצרו לעסקים ואזרחים בישראל, במטרה לעודד שימוש במטבע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היום בחצות תתאפשר לראשונה הורדת תוכנות ארנק לישראקוין (Isracoin), מטבע וירטואלי חדש שמסומן על ידי צירוף האותיות Isr.

המטבע הווירטואלי, שההכרזה עליו נעשתה בתוכנית "צינור לילה" של ערוץ 10 שלשום, מבוסס על ארכיטקטורה דומה לזו של המטבע הווירטואלי ביטקוין ומטבעות דומים שנוצרו בעקבותיו, בהם מטבעות וירטואליים לאומיים, דוגמת המטבע האיסלנדי אורורה קוין.

בדומה למטבעות וירטואליים לאומיים קודמים, בכוונת יוצרי המטבע לחלק 10% מסך המטבעות שנוצרו לעסקים ואזרחים בישראל במטרה לייצר שימוש במטבע.

שלשום החלה חלוקה של 31.8 מטבעות אורורה־קוין לכל אזרח איסלנדי רשום. לפי דיווח בחשבון הטוויטר של מפתחי המטבע, עד אתמול בצהריים, לפי שעון ישראל, 2,600 איסלנדים ניצלו את יכולתם לקבל את הסכום שהוקצה להם באורורה קוין. המטבע, ששימש כהשראה למטבעות הווירטואליים שמיועדים לשווקים לאומיים ספציפיים שבאו בעקבותיו, הגיע עד עתה לערך גבוה בזירות המסחר במטבעות דיגיטליים, אף כי בדומה למטבעות האחרים, תנודתיות הערך בו גבוהה. אתמול ב–13:00 שעון ישראל נסחר האורורה קוין בזירות המסחר למטבעות וירטואליים מבוזרים לפי ערך של 11.37 דולר. לפי ערך זה, האיסלנדים שניצלו את האפשרות לקבל את הסכום שהוקצה להם קיבלו כ–360 דולר.

יזמי הישראקויןצילום: דניאל בר און

הישראקוין נוצר על ידי שישה מפתחים, חלקם מזוהים עם פעילויות המחאה החברתית מקיץ 2011 ועם קהילת הקוד הפתוח בישראל.  מפתחי המטבע הם אמנון דפני, שריכז את הפעילות הדיגיטלית שבוצעה דרך האתר J14, עומר דהן, גיא שפר, רענן נבט, רון גרוס ודורון עמרי. יוצרי המטבע כרו כבר 10% מכלל המטבעות המתוכננים של הישראקוין - 480 מיליון מטבעת מתוך 4.8 מיליארד מטבעות שניתנים לכרייה, ואלה יחולקו לפי תוכנית שמפורטת באתר isracoin.org.il.

"התכנון לשלב הראשון הוא חלוקה של 500 ישראקוין לכל עסק ישראלי שיאמץ את ישראקוין כאמצעי תשלום, עד למקסימום של 50,000 העסקים הראשונים לעשות זאת. שלב זה יחל חודש לפני תחילת השלב השני, כדי להכין כמה שיותר עסקים לקבלת המטבע ביום שבו יגיע לידי הקהל הרחב", מציינים יוצרי המטבע באתר הייעודי שהוקם. בשלב שני מתוכנן חלוקה של מטבעות "לכל אזרח ישראלי שיאומת ככזה מול מערכת החלוקה, עד למקסימום של 2,850,000 אנשים", הם מציינים.

בשונה ממצבו של המשק הישראלי, הכלכלות שבהן נוצרו עד עתה מטבעות וירטואליים שמיועדים לשווקים לאומיים ספציפיים הן כלכלות במשבר - איסלנד, ספרד וקפריסין. מפתח האורורה קוין האיסלנדי, באלדור אודינסון, הכריז במניפסט שפירסם כי יצר את המטבע כתגובה להגבלות ההון המחמירות שהטילה ממשלת איסלנד בעקבות קריסת המערכת הכלכלית במדינה ב–2008 וקריסת הקרונה האיסלנדית. לפי הגבלות אלה, אזרחי איסלנד, שעדיין סובלים מאינפלציה גבוהה, אינם יכולים להחליף את המטבע הלאומי במטבעות חוץ כמו דולר או יורו, וכן לא יכולים לרכוש מטבעות וירטואליים מבוזרים אחרים, דוגמת הביטקוין.

לדברי דפני, הישראקוין נוצר כדי לפצות על הריכוזיות בשוק הישראלי. "הבעיה של השוק הישראלי היא ריכוזיות יתר. יש פה מעט בנקים שחולשים על רוב הנכסים, ולבנקים יש השפעה גדולה על המפלגות. בסופו של דבר, זה מתבטא בעמלות גבוהות וברמות שירות לא תחרותיות", קובע דפני

לדברי יוצרי הישראקוין, תוכנית החלוקה של המטבעות תוכל לעודד שימוש ומסחר במטבע. בדומה למטבעות אחרים שמבוססים על ארכיטקטורה דומה לזו של הביטקוין, הישראקוין מתוכנן כך שיאפשר ביצוע קל של פעולות באמצעות מכשירים ניידים, ובזמני תגובה קצרים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker