הטכנולוגיה תכריע את הרגולציה העצמית

סוגיות הפרטיות של הראייה הממחושבת הן סבוכות מדי עבור אפל וגוגל

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מערכת היחסים שאנו מנהלים עם העולם הדיגיטלי צפויה להשתנות מהותית בשנים הקרובות. המחשבים החזקים שכבר נמצאים כיום בכיסנו מסוגלים לספק לנו תובנות חשובות על העולם הסובב אותנו, אך יש להם עדיין חיסרון אחד בולט: הם נסמכים בעיקר על שיטות קלט מסורתית 
- אנו מקלידים והסמארטפון עונה.

למעשה, הסמארטפון מבין את הסביבה שלו רק באמצעות התיווך האנושי שאנו המשתמשים מספקים לו. כל זה עומד להשתנות בשנים הקרובות. יכולת העיבוד של מכשירי הקצה כבר חזקה מספיק, הקישור לרשת כבר זול ומהיר מספיק, המצלמות בסמארטפונים מתקדמות מספיק, ויכולת העיבוד של הרשת עצמה כבר גבוהה דיה כדי לאפשר לסמארטפונים להבין את סביבתם טוב יותר וללא תיווך.

תחום הראייה הממוחשבת צפוי לצמוח במהירות בשנים הקרובות. היום שבו סמארטפונים וגאדג'טים לבישים כמו משקפיים חכמים יסתכלו על סביבתם, ינתחו אותה ויספקו בהתאם לכך תובנות על המתרחש בזמן אמת, אינו רחוק. עולם היישומים שהדבר יאפשר רחב מאוד. הגאדג'טים יוכלו לזהות אנשים ולספק למשתמש בזמן אמת את פרטיהם, אפליקציות ניווט יוכלו להזהיר מפני הולכי רגל חוצים, המכשיר הנייד יכול לתת לנו חיווי כיצד נראה השיער שלנו בבוקר ואם התאמת הצבעים בין המכנסיים לחולצה מזעזעת או אופנתית. מגוון היישומים ינוע בין כאלה המצילים חיים לאלה שמלהיבים בני טיפש־עשרה.

למעשה, הדבר העיקרי שמונע בשלב זה את התממשות השינוי הם המשתמשים עצמם. סוגיות הפרטיות שראייה ממוחשבת מייצרת הן כנראה סבוכות מדי ורגישות מדי כדי שחברות ענק כמו גוגל, אפל ומיקרוסופט ירצו להתעסק בהן בשלב הנוכחי. בחברות יודעים ששם נמצא העתיד עבורן, אך הן לא מקדמות בכוח יישומים מסוג זה מתוך בחירה טקטית. הן מבינות שהטכנולוגיה רצה מהר יותר מקצב השתנות נורמות הפרטיות של המשתמשים. גוגל, אפל, פייסבוק ואחרות נתקלות כבר כיום בביקורת גוברת והולכת בנושא הפרטיות. הן לא צריכות להעלות כעת את גובה הלהבות.

ואולם בסופו של דבר הטכנולוגיה תהיה חזקה מהרגולציה העצמית של ענקיות הטכנולוגיה. החשש מפני סוגיות הפרטיות לא יוכל למנוע לאורך זמן ממפתחי היישומים להציע שירותים חדשניים. כפי שאדן שוחט מפייסבוק אמר, נורמות הפרטיות ישתנו ככל שהאפליקציות בתחום הראייה הממוחשבת ייצרו יותר ערך עבור המשתמש. אם להמשיך קו מחשבה זה, אפשר לומר שהרגולציה העצמית שכופות על עצמן ענקיות הטכנולוגיה תתרכך ותלך ככל שירגישו כי טכנולוגיה זו מאיימת עליהן יותר, או מספקת להן ערך גדול יותר. למעשה, המצב הנוכחי הוא הזדמנות עסקית למפתחים זריזים. מי שיצליח לפתח יישום שימושי שיגיע למסה קריטית ויאיים על המודל העסקי של אחת מענקיות הטכנולוגיה, או ייצר עבורה ערך תחרותי מהותי (ראה מקרה ווייז או ווטסאפ), יוכל לזכות להערכות שווי מהסטטוספירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker