שריל סנדברג: סירבנו לשת"פ בהסכם על אי גניבת עובדים

בקרוב אמור להיפתח משפט שעוסק בתביעה של עובדים הטוענים כי כמה מענקיות עמק הסיליקון, כמו גוגל ואפל, ערכו ביניהם הסכמים שלפיהם הם לא יגייסו עובדים זו מזו.

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, שריל סנדברג, מתערבת במחלוקת המשפטית בין ענקיות הטכנולוגיה של עמק הסיליקון בנוגע להעסקת עובדים זו של זו. סנדברג עושה זאת בדרך שעשויה לפגוע במתחרות של החברה שבה היא עובדת.

סנדברג אמרה במסמך שהוגש לבית המשפט ופורסם בשבוע שעבר כי בזמן שהיתה בכירה בגוגל ב-2006, היא ידעה על הסכם למניעת גיוס עובדים מחברת התוכנה אינטואיט (Intuit). אחרי שהצטרפה לפייסבוק ב-2008, סנדברג אמרה כי היא סירבה להגביל את גיוס העובדים מגוגל.

הדברים של סנדברג מאירים את המחלוקת סביב הסכמי גיוס העובדים בעמק הסיליקון, שהובילו חברות כמו גוגל, אפל ואינטללבית המשפט. החברות מואשמות כי הפרו חוקי הגבלים עסקיים על ידי כך שחתמו על הסכמים זו עם זו כדי שלא לגייס עובדים מהחברות המתחרות. גוגל, אפל, אינטל ואדובי, מתכוננות למשפט שייערך במאי בנוגע לטענות של עובדים כי הם נפגעו מההסכמים האלה. סנדברג ופייסבוק לא נאשמות במקרה זה.

"סירבתי בזמנו להגביל העסקה או גיוס עובדים מגוגל", אמרה סנדברג במסמכים שהוגשו לבית המשפט הפדרלי בסן חוזה קליפורניה, שהתייחס ל-2008. "אני גם לא אישרתי או קיימתי כל הסכם כזה עם גוגל מאז אותו זמן".

שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוקצילום: בלומברג

חברות הטכנולוגיה בעמק הסיליקון נתונות ללחץ להיות הוגנות בגיוס עובדים לצורך הצמיחה שלהן על רקע הידלדלות במספר מהנדסי התוכנה והחומרה. בהסכם, שבמסגרתו הן לא גייסו עובדים שעבדו אצל המתחרות, היו מעורבים בעבר בכירים כמו מנכ"ל אפל לשעבר, סטיב ג'ובס ויו"ר גוגל, אריק שמידט. ב-2010, אפל, גוגל, אינטל, אדובי, אינטואיט ואולפני האנימציה פיקסאר של וולט דיסני, ערכו פשרה עם משרד המשפטים האמריקאי בנוגע לטענות דומות.

סנדברג, בת ה-44, סירבה לניסיונות מצד עורכי הדין של התובעים לעבור תשאול בשנה שעברה במסגרת הליך איסוף ראיות. היא הציעה למלא במקום זאת הצהרה, שאותה ערכה ב-17 במאי 2013 והוגשה לבית המשפט ב-21 במארס השנה.

סנדברג עבדה בגוגל מ-2001 ל-2008 והיא היתה סגנית הנשיא לענייני מכירות עולמיות מקוונות. לפני שעבדה בשיתוף פעולה עם אינטואיט ב-2006, גוגל הסכימה שלא לגייס עובדים שהיו מעורבים בשיתוף הפעולה, היא אמרה. פחות מ-20 עובדים היו ברשימה הזו, לפי סנדברג. "גוגל הסכימה, לבקשת אינטואיט, לא לפתות את עובדי אינטואיט שיהיו מעורבים בדיונים או בשיתוף הפעולה האפשרי", כתבה סנדברג בהצהרה.

אחרי שסנדברג עזבה את גוגל ב-2008 כדי להצטרף לפייסבוק, שתי החברות נכנסו לתחרות על גיוס עובדים זו מזו. סנדברג אמרה כי היא קיבלה שיחות טלפון נפרדות ממנהלים בגוגל, ובהם ג'ונתן רוזנברג, לשעבר סגן נשיא בכיר בגוגל, ואומיד קורדסטאני, שהיו מודאגים מהקצב שבו פייסבוק מגייסת עובדים מגוגל. סנדברג אמרה שלא ערכה שום הסכם כדי לעצור את זה.

רוזנברג גיבה את סנדברג בעדות שנערכה לפני פתיחת המשפט, ואמר כי פייסבוק סירבה להצטרף לכל הסכם בנוגע לגיוסעובדים הדדי, על רקע הגידול במתח בין שתי החברות בתקופה שבה פייסבוק צמחה. "אני לא מרגיש שקיבלתי תגובה מספקת משריל בהשגת מטרותי, שהיו להפחית את מספר העובדים הכולל ש(פייסבוק) גייסה מגוגל", אמר רוזנברג.

דוברים מטעם פייסבוק וגוגל סירבו להגיב לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker