גוגל נהנית מהטבת מס גדולה על השקעת 1.4 מיליארד דולר באנרגיה חלופית

גוגל משקיעה במגוון פרוייקטי אנרגיה סולרית וכן יוזמות אנרגיה מתחדשת אחרות, בין היתר הודות לסובסידיות ממשלתיות שיש הטוענים מעוותות את השוק

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

בחווה בצפון קליפורניה שם גדל בעבר מספוא, גוגל מייצרת חשמל מיותר מ-100 אלף תאים סולריים, ומחממת בתים בקרבת מקום. החווה הסולרית גולט, במרחק 32 ק"מ מסקרמנטו, היא אחד מבין 15 פרוייקטי אנרגיה חלופית שגוגל מימנה מאז 2010, במסגרת השקעה בסך 1.4 מיליארד דולר בייצור אנרגיה נקייה. זה הופך את ענקית האינטרנט לתומכת הגדולה ביותר באנרגיה אלטרנטיבית בארה"ב מלבד חברות חשמל ומוסדות פיננסיים, לפי בלומברג ניו אנרג'י פייננס.

יותר ממחצית מפרוייקטי האנרגיה של גוגל הם בתחום הסולרי, שוק שדי נפל. מחירי התאים הסולריים צנחו ב-58% מאז 2010, לאחר שיצרניות סיניות הציפו את המגזר. שתי חברות סולריות אמריקאיות – סולינדרה ואוורגרין, נכנסו לפשיטת רגל. אך גוגל מנסה להצליח במקום בו אחרות כשלו, באמצעות הימנעות מייצור תאים סולריים, ובמקום זאת, ניצול של תמריצי מס שנויים במחלוקת, המסוגלים להניב רווח של יותר מ-10% בשנה על ההשקעה, להערכת אנליסטים.

"אנחנו בוחנים פרוייקטים עם תשואות אטרקטיביות", אומר ריק נידהם, שהצטרף לגוגל ב-2008 כמנהל תחום האנרגיה והקיימות. אנרגיה נקייה זוכה לתשומת לב מצד חברות טכנולוגיה רבות. פייסבוק, למשל, מפתחת חוות רוח באיווה, ומתכוונת לייצר לפחות רבע מהחשמל הנדרש לחוות השרתים שלה ממקורות אנרגיה מתחדשים עד 2015. אך אף חברה אינה משקיעה בתחום כמו גוגל. עם קופת מזומנים בסך 60 מיליארד דולר, החברה הכריזה על השקעות בסך כמעט 400 מיליון דולר באנרגיה ב-2013.

באישור המנכ"ל לארי פייג', גוגל מחפשת דרכים יצירתיות להשקיע את כספה, ולהפיץ אנרגיה מתחדשת ברחבי העולם. החברה גם זקוקה לחשמל רב לשם הפעלת חוות שרתים גדולות. ב-2007 אמר פייג' כי גוגל היא "צרכנית אנרגיה גדולה בשל חוות השרתים שלנו, ולכן אנחנו לקוח טבעי", והוסיף כי החברה גם יכולה "לייצר תשואות חיוביות" מהתחום.

גוגל משקיעה בענף הסולרי בתקופה בה משקיעים יוצאים ממנו. ההשקעות הדולריות בפרוייקטים סולריים צנחו ב-70% ב-2013 לעומת 2011, ומספר העסקות ירד בכ-40%, לפי איגוד הון הסיכון האמריקאי.

גוגל נהנית מכך שמקום מושבה, קליפורניה, מעודד השקעה באנרגיה מתחדשת. המושל ג'רי בראון חתם ב-2011 על חוק הדורש כי שליש מאספקת החשמל במדינה יגיע ממקורות מתחדשים עד 2020.

בנובמבר, גוגל וחברת ההשקעה הפרטית KKR מימנו 6 פרוייקטים של חברת ריקורנט אנרג'י, המתמחה בפרוייקטים סולריים. שנתיים קודם לכן, גוגל השקיעה 94 מיליון דולר בהשקעה משותפת עם KKR בפרוייקטים של ריקורנט באזור סקרמנטו.

גוגל נעזרת גם בתמריץ ממשלתי המאפשר לה להוריד את חשבון המס שלה באמצעות השקעה באנרגיה מתחדשת. לפרוייקטים סולריים עשויה להיות תשואה שנתית של 10%-14%, כשמחצית מהרווח מגיע מהתמריצים הממשלתיים, להערכת פול מקסוול, מנהל בחברת נאוויגנט קונסולטינג. החברות היחידות שעוקפות את גוגל בהשקעות המעניקות זיכויי מס הן ג'יי.פי מורגן צ'ייס, US בנקורפ ומטלייף, לפי נתוני בלומברג.

מתן הטבות מס לחברות עתירות מזומנים מעוות את השוק ומעביר את העלויות לצרכנים, לדברי מייקל לינץ', נשיא חברת המחקר סטרטג'יק אנרג'י אנד אקונומיק ריסרץ' במסצ'וסטס. בנוגע למשקיעיה של גוגל שואל לינץ': "האם הם רוצים חברת תוכנה, או חברת אנרגיה חלופית?".

תאי שמש בבלון של גוגל שנועד לשדר אינטרנט לכדור הארץצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker