כנס SXSW

הדפוס לא מת - הוא רק זכה לממד נוסף

השנה היא ללא ספק שנת המדפסות התלת ממדיות הביתיות ■ בכל פינה ברחבי אולמות הכנסים שפזורים בכל מרכז העיר אוסטין אפשר למצוא מישהו שמדפיס משהו בתלת ממד

אליחי וידל
אליחי וידל

אוסטין, טקסס. הדפוס לא מת! הוא חי ומשגשג בטקסס. אבל לא הדפוס המסורתי, הדו ממדי, שאנחנו מכירים, אלא עולם הדפסות התלת-ממד. זו המסקנה העיקרית שעולה מיומיים של כנס האינטראקטיב sxsw שמתקיים בימים אלה באוסטין שבטקסס.

אם בשנים הקודמות של הכנס יצאו מכאן בשורות דיגיטליות מעולם האינטרנט ובהמשך מעולם המובייל והאפליקציות החברתיות - הרי שהשנה היא ללא ספק שנת המדפסות התלת ממדיות הביתיות. בכל פינה ברחבי אולמות הכנסים שפזורים בכל מרכז העיר אוסטין (ויש מאות נקודות מפגש כאלה בכל מרכז כנסים, מלונות, מסעדות ברים ואוהלים ארעיים) אפשר למצוא מישהו שמדפיס משהו בתלת ממד. לא פלא, אם כן, שהעותקים של שני הספרים הראשונים שאזלו בחנות הכנס עוסקים בתחום הדפסת תלת ממד. לדברי מנהל החנות, בכל בוקר בתוך שעתיים נרכשים מאות עותקים מהספרים הללו.

באוהל יצירה שהוקם לצד אחד מאולמות הכנסים של sxsw התאספו מאות ילדים (מראה נדיר בפני עצמו באוסטין), והתגודדו סביב עשרות מכונות שנראות כמו הכלאה של מכונת צילום שקרביה חשופים לבין רובוטים מפס ייצור של מפעל מכוניות. כל מכונה/רובוט כזה בנו בשקדנות שכבה על גבי שכבה של דגמים. צעצועים קטנים, גולגלות, חלקי חילוף ופסלונים.

צילום: בלומברג

במקום אחד - שמחזיק מדפסות ענק - ידפיסו את הדמות שלך תמורת 350 דולר (אפשר להצטלם בסורק תלת ממד תמורת 25 דולר ולשמור את הקובץ לשימוש עתידי), במקום אחר מדפיסים חלקים למזל״טים (דרונים) ביתיים ובמקומות אחרים מדפיסים, במכונות שגודלן לא עולה על גודל של מדפסת נייר ביתי, לוחות לבניית חלקי אלקטרוניקה, או קוביות משחק דמויות לגו.

אבל לא מדובר רק ביישומים ביתיים. בחדרי הדיונים של הכנס חוזרים המרצים והפאנליסטים שוב ושוב על הקונצפט של הדפסת התלת ממד כבסיס כלכלי שעתיד לשנות את פניה של הכלכלה. בשיחה בין ג׳ואי איטו, מנהל מעבדות החדשנות של MIT לבין טים בראון נשיח חברת IDEO, לאן שלא נשבה השיחה (בין אם על עתיד הביו-אינג׳נירינג, ובין אם על מחשוב לביש) תמיד, בסוף, מישהו חיבר את הדיון להדפסת תלת ממד. כיצד נוכל בעתיד הקרוב מאד להדפיס את הרהיטים שלנו, חלקי מטוסים ושאר פריטים שיחוללו שינוי על התעשייה המסורתית ועל הכלכלה בכלל.

האמריקאים תולים תקוות גדולות בתעשייה המתהווה הזאת ורבים רוצים להאמין שמדפסות ביתיות יעשו לכלכלה מה שעושה היום תחום פיתוח האפליקציות לסלולרי ומקווים שזאת תהיה מהפיכה לא פחות קטנה ממהפיכת האינטרנט. עדיין לא בונים על כך שבכל בית תהיה מדפסת תלת ממד, אבל לפחות משוכנעים שבקרוב מאת ייווצר שוק של מתכנתי דגמים, של מעצבים ועוד שורת מקצועות חדשים סביב התעשייה הזאת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker