סלקום ופלאפון לא מחכות למדינה: יחלו לשדרג 
בקרוב את הרשת לדור רביעי

שתי המפעילות נמצאות בשלבים האחרונים של מכרז ציוד הרשת ■ שלוש החברות שמתמודדות על הקמת הרשתות הן נוקיה סולושנז, אריקסון ואלקטל־לוסנט. חברות הסלולר ישקיעו למרות אי ודאות לגבי התדרים שיקבלו מהמשרד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברות הסלולר סלקום ופלאפון עתידות לבחור בשבועיים-שלושה הקרובים את ספקיות ציוד הרשת שלהן לדור 4 בסלולר. ל–TheMarker נודע כי שתי המפעילות נמצאות בשלבים האחרונים של מכרז ציוד הרשת הגדול שלהן, שילווה אותן בגל ההשקעות הגדול הבא. מדובר בהשקעה כספית שמוערכת ב-100 מיליון דולר לכל חברה, לשלוש השנים הבאות.

פלאפון וסלקום קרובות לבחירת ספקית ציוד הרשת לדור הרביעי (LTE) שהן עתידות להקים. שלוש ספקיות מתמודדות במכרז: אריקסון, נוקיה סולושנז אנד נטוורקס (Nokia Solutions and Networks) ואלקטל־לוסנט. חברות הסלולר אינן מחויבות לבחור ספקית אחת - כך בעבר בחרה סלקום בשתי ספקיות, נוקיה ואריקסון, להקמת הרשת הדור השלישי. סמנכ"לי ההנדסה והרשת של חברות הסלולר קיימו פגישות עם נציגי חברות הציוד במסגרת כנס העולם הסלולרי בברצלונה, שננעל בשבוע שעבר.

סכום ההשקעה ברשת מוערך באופן כללי ב–100 מיליון דולר לכל חברה. מדובר בהערכה בלבד ויש עוד כמה משתנים שעשויים להשפיע על המחיר. כך למשל אישור או אי אישור הסכמי שיתוף הרשתות של החברות עשויים לשנות את היקפי החוזים. החלטת משרד התקשורת לגבי רצועות התדרים עשויה לשנות את היקף ההשקעה, וכך גם הרגולציה של אנטנות, ובעיקר אנטנות זעירות.

השקעה זו תתפרש כאמור על פני כשלוש שנים. מרכז שירות של סלקוםצילום: דן קינן

השקעה זו תתפרש כאמור על פני כשלוש שנים. באשר לפרטנר, החברה כבר בחרה את אריקסון ב–2010. לפני כמה שבועות היא הכריזה שאינה מחכה לרגולטור ועד סוף השנה תסיים לפרוש רשת LTE בכיסוי 
ארצי. בסלקום ופלאפון טוענים כי אין משמעות ליתרון כביכול של פרטנר, משום שעדיין לא חולקו התדרים ועד שיסתיים תהליך המכרז הן ידביקו את פער הפרישה.

ההשקעות ברשתות תקשורת נעשות בגלים. באמצע שנות האלפיים ביצעו פרטנר וסלקום (ומאוחר יותר פלאפון) סבב השקעה בדור 3 סלולרי. אחרי הקמת הרשת, החברות נהנות ממנה כמה שנים עד לסבב הבא. חברות הסלולר הישראליות היו מהראשונות בעולם להשיק רשתות דור 3, אך בדור 4 ישראל מפגרת מאחורי רוב מדינות העולם המערבי, שכבר סיימו להקים רשתות כאלה.

אין להאשים את החברות אלא דווקא את משרד התקשורת, שעדיין מתעכב בשחרור תדרים ומכרז תדרים לדור הרביעי. במשרד עומלים על מכרז כזה והוא עתיד לצאת בחודשים הקרובים ולהסתיים עד יוני. מחירי ציוד הרשת נמצאים בירידה מתמדת, וכשחברות הסלולר הישראליות הקימו את רשתות דור 3 עלות ההקמה היתה כ–250 מיליון דולר לחברה.

מבחינת הצרכן, רשתות דור 4 משמעותן בעיקר קצב גלישה מהיר הרבה יותר. פרטנר הדגימה באירוע לעיתונאים קצב שמגיע ל–100 מגה־ביט לשנייה, אך מדובר היה בתנאי מעבדה, ואילו בשטח מהירויות הגלישה נמוכות יותר, אך עדיין גבוהות לעומת מה שמקבל כיום הצרכן הישראלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker