הסינים בדרך: מאות מיליוני ד' יושקעו בהיי־טק הישראלי בשנים הקרובות

השנה האחרונה מסמנת נקודת מפנה ביחסים בין סין להיי־טק המקומי: ארבע קרנות התחייבו להשקיע בחברות ישראליות ■ אדי קוקרמן 
מקרן קטליסט: "ישראל היא מקום אטרקטיבי לגופים בסין. יש שם הערכה גבוהה מאוד לישראל, היא נחשבת מרכז חדשנות"

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

בשנה האחרונה הבשיל שינוי אטי אך משמעותי בהיי־טק הישראלי: המשקיעים הסינים החלו להזרים הון להשקעות בחברות ישראליות. במשך שנים נשלט תחום ההשקעות על ידי משקיעים אמריקאים ואירופאים. כעת, לאחר אינספור משלחות מהמזרח שביקרו בישראל בשנים האחרונות, מתחילות לצוץ השקעות מטעמן בחברות ובקרנות ישראליות.

מודל ההשקעות הסיני שונה לעתים מהמודל האמריקאי ולא תמיד נעשה כהשקעה ישירה בחברות, אך עבור התעשייה הישראלית זהו אפיק מימון משמעותי.

את השינוי מרגישים היטב השותפים בקרנות ההון סיכון שמבקרים באחרונה באופן תדיר במזרח. 40 מיליון דולר מתוך 270 מיליון דולר שגייסה פיטנגו לקרן האחרונה שהקימה הגיעו ממשקיעים סינים. במקרה של פיטנגו ההשקעה הגיעה לאחר עבודת שטח מאומצת ובניית יחסי אמון במשך כמה שנים, אינדיקטור שמצביע על התהליכים מאחורי הקלעים אליהם נדרשים אנשי העסקים שמתעניינים בסין. כעת גם שאר הקרנות מעוניינות לנצל את ההזדמנות ולמשוך השקעות מהמזרח, במקום קרנות הפנסיה האמריקאיות שצימצמו את השקעותיהן בהון סיכון.

אינדיקציה נוספת להגדלת העניין הסיני בהיי־טק הישראלי הוא קרן ההון סיכון הורייזון ונצ'רס של לי קאשינג, המיליארדר מהונג קונג, שהיתה הקרן הפעילה ביותר בהשקעות בישראל, כך לפי דירוג של חברת המחקר IVC. אבן דרך משמעותית נוספת בשנה החולפת בקשרי סין ישראל, היתה כשפוסון הסינית רכשה את אלמה לייזרס מקיסריה ב–240 מיליון דולר.

"לגדול אורגנית בסין"

אדי קוקירמן (שני מימין) מקרן קטליסט ושותפיו מאוורברייט הסינית

השבוע יכריזו כמה קרנות וגופים סיניים על השקעות בישראל. מחר, למשל, תוכרז הקמתה של קרן WBP Venture Partners, שתגייס בשלב הראשון 50 מיליון דולר. בקרן השקיעו משקיעים פרטיים אמריקאים והממשל הסיני. ההכרזה תיערך כחלק מכנס בנושא הזדמנויות לחברות היי־טק ישראליות בסין שתקיים מחר חברת המחקר IVC Online בשיתוף פירמת עורכי הדין הבינלאומית ZAG-S&W (זיסמן, אהרוני, גייר).

"המטרה של השותפות היא ליצור תשתיות שיאפשרו לחברות לגדול אורגנית בסין ולשלוט בעסקיהן", אומר צביקה שלגו, מנכ"ל PTL Group ושותף ב-WBP Venture Partners. סגירה ראשונה של הקרן ותחילת השקעות צפויים ברבעון השלישי של השנה. הקרן תשקיע בסטארט־אפים עם מוצרים בתחום האינטרנט וטכנולוגיות תעשייתיות, שמעוניינים לצאת לשוק הסיני.

הקרן תשקיע בחברות טכנולוגיה שכבר יש להן מוצרים המוכנים ליציאה לשוק ומעוניינות להתרחב גם לשוק הסיני. התחומים הטכנולוגיים שבהם מעוניינת הקרן להשקיע הם מדעי החיים וציוד רפואי, קלינטק, טלקום, מובייל, מדיה מקוונת וטכנולוגיות לתעשייה. השקעה ממוצעת של הקרן תהיה בהיקף של כמה מיליוני דולרים.

נגישות קלה לחדשנות

קרן Catalyst CEL, שהוקמה כשיתוף פעולה בין קרן הפרייבט אקוויטי קטליסט, של אדי קוקירמן, עם התאגיד הממשלתי הסיני צ'יינה אוורבייט (China Everbright), תכריז היום על סגירה ראשונה של 100 מיליון דולר לקרן. המשמעות היא שהקרן, שהקמתה הוכרזה באוקטובר, תוכל להתחיל לבצע השקעות בחברות ישראליות ובמקביל תמשיך לגייס הון לקרן. היעד אליו מכוונת הקרן בסופו של דבר הוא 100–200 מיליון דולר. אוורברייט השקיעה 75 מיליון דולר מהסכום שגויס עד כה. בנוסף, השקיעו בה משקיעים מאירופה ומשווקים מתעוררים.

הקרן תבצע השקעות גדולות יחסית, בממוצע 20 מיליון דולר להשקעה בחברות בשלות עם מחזור מכירות שנתי של עשרות מיליוני דולרים. בניגוד לרוב המקרים שבהם מעורבים משקיעים סיניים, הקרן לא תגביל את השקעותיה לחברות שרוצות לפתח את פעילותן בשוק הסיני. עם זאת, בקרן מדגישים כי חברות שיבחרו להתפתח בסין יוכלו ליהנות מהקשרים של המשקיעים בשוק.

לדברי קוקרמן, הקרן תצרף להשקעותיה משקיעים סיניים מקומיים מתעשיות שונות כך שסבבי ההשקעה יגדלו עד לכדי 150 מיליון דולר. גודל ההשקעות שמתכננת הקרן קרוב יותר להשקעות של קרנות פרייבט אקוויטי וסכומים שחברות היי־טק מגייסות לרוב בהנפקות לבורסה. לכן ההשקעות שיהיו רלוונטיות עבורה יהיו בחברות בוגרות.

"הקרן תשקיע בחברות שיש להן חדשנות ופוטנציאל צמיחה בינלאומית. לא רק בהיי־טק קלאסי, אלא גם מכשור רפואי, טכנולוגיות מים, קלינטק, חקלאות ותחום החומרים. אם לחברה יש תוכנית לפיתוח פעילות עסקית בסין נסתכל על זה בעיון רב ונוכל לסייע ביישומה" אומר קוקירמן.

"ישראל היא מקום אטרקטיבי לגופים שרוצים לגוון ולבחון השקעות מחוץ לסין. יש הערכה גבוהה מאוד של הסינים לישראל ובכלל לאוכלוסייה היהודית. ישראל נחשבת מוקד מרכזי לחדשנות והנגישות לחדשנות בישראל היא קלה יחסית", טוען קוקירמן.

עד 25 מיליון דולר לקרנות ישראליות

הקונגלומרט הסיני Founder Group שנמצא בבעלות אוניברסיטת פקין, ומגלגל מחזור הכנסות שנתי של 10 מיליארד דולר ומעסיק 35 אלף איש, נחשף לטכנולוגיה הישראלית בעקבות שיתוף פעולה עם חברת פריורטק הישראלית. כעת Founder IT, זרוע הטכנולוגיה של הקבוצה, מעוניינת להשקיע 15–25 מיליון דולר בקרנות הון סיכון ישראליות בשנה הקרובה. בנוסף, החברה מעוניינת ליצור שיתופי פעולה עם סטארט־אפים ישראלים, דרך השקעות ישירות או שיתופי פעולה .

"הסינים רוצים להיות שחקן בשוק הטכנולוגיה הישראלית. מבחינתם ישראל היא מעצמה של סטארט־אפים. Founder מעוניינים בחשיפה לטכנולוגיה וחברות ישראלית כדי ללמוד תרבות עסקית של חדשנות", אומר עו"ד ליאור אבירם, ראש מחלקת היי־טק משרד עורכי הדין שבלת ושות', שעוסק בזיהוי ההזדמנויות עבור אנשי התאגיד הסיני.

עוד קרן הקשורה לפיתוח יחסי ישראל סין היא קרן TG Ventures, שהוקמה ב–2011 ונמצאת בבעלות משפחת טראמפ היהודית־אמריקאית. לפני כשנה החליטה הקרן להתמקד בפיתוח עסקי של חברות ישראליות בתחום התוכנה והאינטרנט בשוק הסיני באמצעות הקמה של חברות בנות משותפות, יחד עם הסטארט־אפים הישראליים, שעוסקות בפיתוח ובחדירה לשוק הסיני. רווחי החברה הבת מתחלקים בין שני הגופים.

"אנחנו מנסים לאתר חברות ישראליות שיש להן טכנולוגיה עובדת, ושאפשר לדבר עם לקוח שהיא מכרה לו במערב", מסביר חיים אליאש, מנכ"ל TG Ventures. "כשאנחנו מזהים שהטכנולוגיה מעניינת אנחנו בודקים אם היא מתאימה לשוק הסיני בבדיקת שוק ראשונית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker