"לא אכפת לנו לאבד לקוחות לא רווחיים - אנחנו מוכנים להיות מספר 2 בשוק"

בעל השליטה ב-HOT פטריק דרהי השלים בשבוע שעבר מהלך פיננסי ענק שהותיר בכיסו מאות מיליוני דולרים ■ לראשונה מאז הרחיב את פעילות הכבלים הגלובלית שלו גם לישראל נחשף דרהי בפני הציבור: "אם אין שגרירות ישראלית במדינה אני לא אכנס אליה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פחות משבוע לאחר שהשלים בבורסת יורונקסט שבאמסטרדם הנפקת ענק של חברת האחזקות בתקשורת אלטיס Altice (החברה האם של HOT) לפי שווי של 5.7 מיליארד יורו, לבעל השליטה פטריק דרהי יש כיום הרבה סיבות לאופטימיות. בעקבות ההנפקה נכנסו לקופת אלטיס 750 מיליון יורו ולכיסו של דרהי כ-555 מיליון יורו. כך דרהי ניצל את המומנטום החיובי בעסקיו בכדי לכנס מסיבת עיתונאים ומפגש ראשון עם הכתבים בישראל. דרהי, שעד כה נמנע מראיונות, החליט לספר ממקור ראשון על חייו ועסקיו ולשם כך בחר בנוף הפסטורלי של נמל יפו שבו מוקמים משרדי ערוץ הטלוויזיה i24 שבבעלותו.

"קראתי על עצמי הרבה דברים בעיתונות הישראליות, ואני רוצה להודות לכם על הכיסוי שקיבלתי - בצרפת לא קיבלתי מעולם כזה כיסוי, והרוב אפילו נכון", פתח דרהי. בעבר דרהי הודה כי הופתע מעוצמת העיתונות הישראלית ואמר: "אני מכיר יותר שמות של עיתונאים ישראלים מאשר עיתונאים צרפתיים".

דרהי הסביר כי "האסטרטגיה שלנו מתבססת על רשתות כבלים. אם אין כבלים במדינה אני לא נכנס. גם אם אין שגרירות ישראלית אני לא נכנס, כי בכל מדינה אני מוצא ישראלים טובים שיעבדו איתי. אנחנו מתמקדים בסל שירותים (טריפל) ומתמקדים בתוכן טלוויזיני HD. רק בישראל מפרידים את הספקית. זה כמו שבחנות אחת ימכרו לך את המעיל ובחנות שנייה תצטרך לקנות את הכפתורים".

HOT סבלה מאותן בעיות שהכרתי מצרפת: שירות לקוחות לקוי, יותר מידי הצעות מדף, תוצאות כספיות שליליות, בלי צמיחה וריבוי של בעלי מניות. אחרי שקניתי את החברה, דבר ראשון שעשיתי, עוד לפני שפגשתי את המנכ"ל, היה ללכת לעמדת מכירה של HOT בדיזינגוף סנטר. אמרתי לנציג שאני חדש בארץ ורוצה לקנות הכל. הנציג לא הצליח לתת לי הצעת מחיר שאני מבין. כשיש יותר מידי הצעות מחיר, זה מייצר שיחות למוקדים וביקורי טכנאי - ביג-בלאגן, אבל יש את זה בכל מדינה".

אחרי שסיים את דבריו, דרהי השיב לשאלות העיתונאים:

פטריק דרהיצילום: תומר אפלבאום

HOT חברה שמאבדת לקוחות, מדוע?

"אנחנו לא כאן בשביל למכור מוצר גרוע במחיר נמוך. אנחנו כאן בשביל למכור מוצר טוב במחיר נכון. לא אכפת לנו לאבד לקוחות לא רווחיים - לקוחות שקונים מאיתנו רק טלפון ואינטרנט הם לקוחות שאנחנו יכולים לייצר להם פחות ערך. אנחנו מוכנים לאבד נתח שוק ושמחים להיות מספר 2 בשוק".

מה את חושב על הרגולציה הישראלית?

"התקבלתי כאן עם שטיח אדום על ידי משרד התקשורת. בלי לבקר, אני חושב שהמצב הרגולטורי הוא קצת מורכב, ולפעמים חושבים כאן על התחרות בטווח הקצר במקום על השקעות עתידיות. אם נהרוס את התעשייה לא יהיו אמצעים להשקיע ובסוף החברות ימכרו לאמריקאים או לסינים".

דרהי התייחס גם בקצרה להגבלות על חברת בזק ואמר כי "מבחינתי, שכל המתחרים יציעו טריפל וקוואדריפל (חבילה משולבת של 4 מוצרים, כולל סלולר - א"ז)". הוא התייחס לתחזית שלו לגבי שוק התקשורת המקומי: "בכל מקום בעולם תהיה קונסולדיציה של מפעילות. גם בישראל. אין סיבה שיהיו בישראל 5 רשתות סלולר, זה כמו שיהיו 5 אוטוסטרדות בין תל אביב לנתב"ג. בסוף התהליך יהיו 3 חברות תקשורת בישראל ושתי רשתות סלולר".

מדוע הפחתתם השקעות בתשתית בשנה החולפת?

"ב-2013 עשינו פחות השקעות מ-2012 אבל גם ככה, מדובר במיליארד שקל של השקעות. ביחס למחזור שלנו, אנחנו משקיעים פי שניים מבזק. חברות הסלולר משקיעות בערך חצי מיליארד שקל בשנה. זה כלום. אנחנו נמשיך להשקיע, ברשת, בקופסאות, שזו השקעה מג'ורית ובשירות. בשוק המקומי, כל 5 שנים בערך מתחלפת הבעלות על חברת תקשורת - אנחנו מתכוונים להישאר יותר זמן".

מדוע בחרתם לעשות מיקור חוץ לטכנאים שלכם?

"אנחנו גם לא מייצרים את הקופסאות אלא קונים אותן. אנחנו משקיעים בטכנולוגיה ובתוכן, אבל זה לא אומר שאנחנו צריכים בעצמנו לעבוד על הרשת".

איך אתה מנתח את רפורמת השוק הסיטונאי והסיכון האפשרי ל-HOT?

"מבחינתי זה מוזר שאין עדיין שוק סיטונאי בישראל. אנחנו חושבים שזה דבר טוב. זה יאפשר לחברות הסלולר להכנס לפעילות קווית ויקל על כולם, כולל עלינו, למכור חבילות תקשורת. השוק מספיק גדול וזה טוב שהסלולריות יקחו נתחי שוק מבזק". בדבריו, התעלם מהאפשרות שהרפורמה לגרום גם לנטישת לקוחות של HOT.

מדוע אתם לא פורשים תשתית לישובים וערים ערביות?

"אנחנו רוצים מאד. יש לי נסיון בלמכור לאוכלוסיות ערביות בחלק מהאזורים ליד פריס ונעשה זאת גם בישראל".

מדוע מחקתם את HOT מהבורסה בישראל?

"היה לנו קשה לממן את פעילות החברה כשהיא הייתה ציבורית כאן, וזה למרות ששיעור החוב שלנו היה פחות מחברות טלקום אחרות בעולם. בראש של המשקיעים והעיתונאים HOT הייתה חברה איומה שיצאה מפשיטת רגל ולכן החלטנו להוציא את המימון המקומי".

"חשבתי להיות חוקר אקדמי - אף פעם לא רציתי להיות ביג בוס"

"נולדתי במרוקו לשני הורים מורים. הם היו אנשי שמאל כל חייהם - ככה זה כשאתה עני", גולל דרהי בפני העיתונאים את סיפור חייו.

"חונכתי לזה שאתה חייב להיות הראשון בכיתה תמיד, בטח כשההורים שלך מורים. ב–1978, כשהייתי בן 15, עזבנו את מרוקו, שנשארו בה מעט מאוד משפחות יהודיות. התמקמנו במונפלייה, דרום צרפת, וזה היה שוק תרבותי עבורי. למזלי, תמיד הייתי טוב במתמטיקה וכך הגעתי ללמוד באקול־פוליטכניק, שזה הטכניון של צרפת. התעניינתי תמיד ברשתות מהירות וחשבתי להיות חוקר - אף פעם לא רציתי להיות ביג בוס. אחרי הלימודים השתלבתי בחברת פיליפס ועסקתי שנתיים במחקר ופיתוח ואחר כך עברתי לתחום השיווק. הייתי אחראי לתחום הלווינים של פיליפס בשנים שהשוק הזה צמח מאד במהירות".

ב–1994 דרהי יצא לדרך עצמאית והקים חברת כבלים קטנה בצרפת עם שותף אמריקאי. "אלה היו ימים שחברות הכבלים מכרו 30 ערוצים בכל מיני שפות וביוקר, ולכן לא צברו נתחי שוק. אנחנו הצענו יותר ערוצים צרפתיים בפחות מחיר, ומול כל התעשייה שהפסידה, אחרי שנה היינו עם EBITDA חיובי", מסכם דרהי את טבילת הרגל שלו בשוק הכבלים. בשנים הבאות, דרהי עסק בהתרחבות פעילות הכבלים שלו, בעיקר על ידי רכישות ומיזוגים של חברות כבלים קטנות, בדומה לקונסולידציה שעברו חברות הכבלים בישראל (תבל, מתב, ערוצי זהב). "אם אתם חושבים ש–HOT היתה בבלאגן, ואולי אתם חושבים שהיא עדיין בבלאגן, בצרפת זה היה הרבה יותר מסובך", אומר דרהי.

ב–1998, עקב תהליך דה־רגולציה והפרטה בשוק הצרפתי, דרהי קנה עוד חברות כבלים, כולל חלקים שהיו בבעלות פראנס טלקום (בזק הצרפתית) וכיום הוא שולט בכמעט כל שוק הכבלים הצרפתי באמצעות המפעילה Numericable. מאז, דרהי הרחיב את עסקי הכבלים שלו לעוד מדינות: גוש בנלוקס (בלגיה, הולנד ולוקסמבורג) ופורטוגל באירופה, מרטיניק והרפובליקה הדומניקנית במרכז אמריקה, קניה, אוגנדה וטנזניה באפריקה וכמובן, HOT הישראלית. "הייתי שמח להתרחב גם במזרח התיכון, אבל מצד מערב יש רק דגים ומהצד השני יש כרישים", מסכם דרהי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker