HOT הגיעה לאמסטרדם - אבל לא לדגניה וכפר קאסם

חברת הכבלים אינה מגיעה ל-224 יישובים בישראל - שבהם יותר מ-700 אלף תושבים - ולשכונות שלמות בערים הגדולות ■ משרד התקשורת: HOT תיאלץ לחבר כל יישוב שבו חמש משפחות ויותר

אמיתי זיו
דניאל ויינברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אחרי שנים של הזנחה, משרד התקשורת מתכוון להחמיר עם חברת הכבלים HOT - ולחייב אותה לפרוש תשתיות גם ביישובים מרוחקים, שעד כה לא נהנו מתחרות בתחום התקשורת הקווית.

HOT מחויבת על פי תנאי הרישיון שלה בפרישה אוניברסלית, כלומר לכל יישוב בישראל, אלא שבפועל החברה אינה מניחה תשתית לשכונות ויישובים רבים, שביניהם ערים שלמות (כמו רהט ואלעד). במשך שנים רבות משרד התקשורת העלים עין מהתופעה - אך כעת החגיגה צפויה להסתיים, כך לפחות מצהירים שר התקשורת, גלעד ארדן, ומנכ"ל משרד התקשורת, אבי ברגר, שהחליטו להאיץ את הטיפול בסוגיה.

מאז כניסתו לתפקיד, לפני כשלושה חודשים, ברגר כינס את ועדת החריגים, שדנה בסוגיית הפרישה של הרשתות הקוויות בישראל, ולמעשה דנה בחלוקת פטורים מפרישה במקרי קצה. הוועדה תסיים בזמן הקרוב את עבודתה - ותגיש המלצות לארדן.

לפי עיקרי ההמלצות של הוועדה, שהגיעו לידי TheMarker, ועדת החריגים תמליץ שכל יישוב מוכר בישראל, שבו חמש משפחות ויותר, יחובר לרשת הכבלים. הוועדה לא תחריג יישוב גם אם הוא מרוחק יחסית מהתשתית הקיימת של החברה. אותו דבר תקף גם לגבי שכונות שאינן מחוברות, כמו למשל שכונות חרדיות בפתח תקווה, בבית שמש ואף בירושלים.

הוועדה גילתה כי HOT אינה מגיעה לכ–224 יישובים מוכרים בישראל, למרות החובה המפורשת בתנאי הרישיון שלה, ועוד שכונות רבות בערים שכן מחוברות. בין היישובים נמצאים כמה וכמה יישובים ערביים שבהם יותר מ–20 אלף תושבים, כמו אום אל פאחם, טייבה, סח'נין ועראבה, ויישובים יהודיים קטנים יותר, כמו בית הלל, טירת צבי, יובלים, כנף, מירון, נאות סמדר, נווה אטי"ב, עין גב ועמיעד. כשלי הפרישה של HOT ביישובים ייהודיים מתרכזים ביישובי רמת הגולן, ביישובי הערבה התיכונה ובקיבוצים רבים. בסך הכל, ברשימת היישובים כ–717 אלף איש שאינם מחוברים, וזה רק בערים שכלל אינן מחוברות, לא כולל אלה שמחוברות בחלקן. הרשימה כוללת רק את יישובי מדינת ישראל, ואינה כוללת את שטחי יהודה ושומרון, מכיוון שהחוק הישראלי אינו חל עליהם.

משרדי HOTצילום: עופר וקנין

HOT עשויה לטעון כי בחלק מהיישובים האלה החברה אינה רצויה, למשל ביישובים חרדיים. משרד התקשורת החליט לדרוש לקבל מסמך רשמי מהרשות המקומית, שבו דרישה מפורשת כי החברה לא תפרוש שם תשתית, ורק אז יישקל מתן פטור. HOT עשויה לטעון כי בחלק מהמקומות יש בעיית אבטחה וכי ציוד הרשת (כבלים) נגנב בקביעות. משרד התקשורת החליט כי HOT תצטרך קודם להניח את הכבלים, ובמקרה שהם אכן ייגנבו - להגיש תלונה במשטרה, ורק אז ישקל הפטור.

יש לציין כי אלה רק ההמלצות, וייתכן כי השר ארדן יבחר לא לאמץ אותן או לאמץ גישה מרוככת. ואולם מהתבטאויות קודמות שלו נראה כי הוא נחוש לכפות על HOT פרישה מלאה. "צריך להגיע גם למקומות שהם לא מרכז תל אביב. היו להם מספיק שנים להיערך", מסר בכיר במשרד.

במשרד התקשורת מודעים לכך שמבחינת HOT מדובר בהוצאה כספית גדולה ויהיו מוכנים במקרים חריגים, למשל פרישת העיר רהט, לאפשר ל–HOT פרישה הדרגתית, במידה ש–HOT תציג תוכנית פרישה כזאת.

ועדת החריגים בחנה גם בקשות חריגים לגבי בזק, אך כאן מדובר במקרים יוצאי דופן, כמו חוות בודדים למשל, שאינם מחוברים, ולא ביישובים שלמים כמו במקרה של HOT. לגבי נקודות שאינן מחוברות לרשת בזק, משרד התקשורת ובזק יעלו פתרונות ספציפיים, כמו למשל חיבור אלחוטי.

ללא תשתית - 
וללא תחרות

נושא פרישת התשתיות של HOT חשוב מהבחינה התחרותית. יישובים שאינם מחוברים לרשת HOT חייבים לרכוש מבזק את תשתית האינטרנט, שהיא יקרה יותר בכ–30% בממוצע מזו של HOT. הם גם חייבים לרכוש את שירותי הטלוויזיה שלהם מ–yes, שגם הם יקרים יותר מהחלופה. HOT, מצדה, תנסה להילחם בגזרה. פרישת התשתיות ליישובים המנותקים אינה כלכלית עבורה - אחרת היא כבר היתה מקימה שם תשתית.

ביישובים ערביים, מרבית הלקוחות מקבלים את חבילת השידורים שלהם באמצעות צלחת לוויין פרטית - ולכן אינם מעוניינים בחבילת הטלוויזיה של HOT. המשמעות היא כי ביישובים אלה HOT לא תוכל לשווק לאנשים חבילת טריפל, שהיא המוקד השיווקי שלה - ומרבית ההכנסה מלקוח.

ביישובים חרדים המצב גרוע אף יותר, מבחינתה של HOT. היא תוכל לשווק רק חבילת טלפון, כי משקי הבית במגזר זה אינם מתחברים לאינטרנט, על פי רוב. בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת במאי 2010, דיבר בנושא יהונתן לבקוביץ, מוועדת הרבנים לענייני תקשורת. לדבריו, "אתם יכולים לבוא לבית שלי, שנמצא במרחק הליכה של עשר דקות מכאן. מהרחוב של בניין הטלוויזיה, רחוב שרי ישראל, עד רחוב שבטי ישראל, אין תשתית כבר הרבה שנים לחברה HOT. כל בני ברק, קריית ספר, אלעד, כל האזורים החרדים.

"מי שלדעתי הכי נפגע זה הציבור הערבי והציבור החרדי. אנחנו כבר חמש שנים לא מסרבים (לפרישה של HOT; א"ז). בזק היא מונופול במגזר החרדי. היתה טענה בשעתו של מנכ"ל HOT שזורקים אבנים על הניידת - אבל זה לא נכון. צריכים להבין שחברת HOT היא טלפוניה, או שיש חובה לעשות (לפרוש; א"ז) או שייתנו לבזק את האפשרות להוריד את המחיר באזורים שאין (תשתית של HOT; א"ז)".

השקעות התשתית הן יקרות מאוד. במסגרת דיון בנושא שנערך בוועדת הכלכלה ב–2010 העריכה מיכל פליישר, מנהלת תחום הרגולציה ב–HOT כי היקף ההוצאה הנדרש מהחברה כדי לעמוד בחובת הפרישה האוניברסלית נאמד על ידי החברה בכמיליארד שקל, והוסיפה כי "HOT נמצאת ב–92% מהבתים בישראל. פרישה נוספת לכל המקומות החריגים תעלה לנו בקירוב מיליארד שקל. מי שמכיר את המספרים של HOT יודע שאין לקבוצה יכולת לעמוד בהשקעה כזאת. זו השקעה שגובלת בחוסר כדאיות כלכלית משווע, ותגרום לזה ש–HOT לא תוכל להשקיע ברשת שלה. היא יכולה להגיע גם לקריסה כלכלית".

בסוף השבוע האחרון הנפיק פטריק דרהי, בעל השליטה ב-HOT את חברת ההחזקות אלטיס, שבאמצעותה הוא שולט ב-HOT. שווייה של אלטיס בהנפקה, שבוצעה בבורסת יורונקסט, נקבע על 7.9 מיליארד דולר. HOT מהווה כ-60% מהרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) של אלטיס. שווי אלטיס מייצג מכפיל הגבוה פי שתיים משווי HOT לפני שנה, כשדרהי מחק אותה ממסחר בבורסה הישראלית.

פטריק דרהיצילום: רמי זרנגר

במסגרת ההנפקה מכר דרהי בעצמו מניות אלטיס - וגרף תמורתן 766 מיליון דולר. החלטה של משרד התקשורת על חובת פרישה יכולה להעיב על התוצאות הכספיות של חברת הכבלים, וכך גם להשפיע על מניית אלטיס.

מ-HOT נמסר בתגובה כי "אנו רואים חשיבות בקיומה של ועדת החריגים, שתכליתה לדון בבקשות להחרגת הפרישה, בהתאם לפרמטרים שנקבעו בתקנות. ביחס להחלטות המצוינות בכתבה, איננו מכירים החלטות אלו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker