איך אומרים סטארט אפ ניישן בערבית? בקרוב בחיפה - חממה ליזמים ערבים

חמי פרס, JVP ועימאד תלחמי יקימו את החממה בעיר התחתית בחיפה ■ תתמקד בסטארט־אפים צעירים מאוד בתחומי האינטרנט, המדיה והמובייל המיועדים לשוק דובר הערבית ■ בחממה יושקעו כמה מיליוני דולרים

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

איש ההון סיכון חמי פרס, קרן ההון סיכון JVP ועימאד תלחמי, איש העסקים הערבי־ישראלי, מקימים חממה לסטארט־אפים בתחומי האינטרנט, מדיה ומובייל בשפה הערבית - כך נודע 
ל–TheMarker. קהל היעד שאליו תפנה החממה הוא יזמים ערבים־ישראלים. החממה תוקם, ככל הנראה, בעיר התחתית בחיפה ותקלוט מיזמים בשלבים מוקדמים מאוד. ח"כ אראל מרגלית (עבודה) היה שותף להיגוי היוזמה, יחד עם פרס ותלחמי, לפני שהצטרף לפוליטיקה.

חברות שייקלטו בחממה יקבלו השקעה של עשרות אלפי דולרים ועד כמה מאות אלפי דולרים, כלומר בפרויקט כולו יושקעו כמה מיליוני דולרים. בשלב זה יזמי החממה, בשיתוף אנשי עסקים ערבים־ישראלים, נמצאים בשלבים אחרונים של גיבוש התוכנית וגיוס ההון הנדרש. תלחמי ייסד ומנהל את בבקום סנטרס שנרכשה על ידי מטריקס ומעסיקה 1,350 עובדים - כ–70% מהם ערבים. החברה מספקת שירותי call center ופיתוח תוכנה. אורי אדוני מוביל את היוזמה מטעם JVP.

בשנתיים האחרונות החלה פריחה של סצנת יזמות טכנולוגית במגזר הערבי, שהמוקד שלה הוא בנצרת. ואולם, בפני היזמים הערבים עומדים כמה חסמים ואחד הבולטים שבהם הוא הון פנוי להשקעות, בעיקר בשלבים מוקדמים ועתירי סיכון והחממה תנסה לגשר על פער זה. בשלבים המוקדמים ניתן להקים חברה בעזרת הון ראשוני קטן יחסית ולבדוק את היתכנות המוצר והשוק, בעיקר בתחומים שבהן תתמקד החממה – אינטרנט, מדיה ומובייל.

חברות אינטרנט ומובייל שיוקמו בישראל ויפנו לשוק דובר ערבית יוכלו לנצל הידע שנצבר בישראל בתחום, ובמקביל להשתלב בעולם היזמות הערבית המתהווה באזור ופונה לשוק שנמצא בצמיחה מהירה. השוק הערבי, הכולל אוכלוסייה של 350 מיליון איש ב–22 מדינות, הוא פוטנציאל בלתי ממומש מכיוון שעדיין לא אימץ את השימוש באינטרנט ובסמארטפונים באופן נרחב.

החסמים התרבותיים וקשיי השפה מאתגרים ענקי טכנולוגיה שמנסים להיכנס לשוק הערבי ומהווה הזדמנות ליזמים המקומיים. לפי מחקר שפירסם בית הספר לממשל של דובאי, 125 מיליון איש משתמשים באינטרנט בעולם הערבי. קצב הצמיחה של מספר המשתמשים באזור הוא 30%. יותר מ–53 מיליון משתמשים במדינות הערביות פעילים ברשתות חברתיות ערבית היא השפה השביעית בפופולריות שלה באינטרנט, כך לפי הערכה של Internet World Stats, וב–2010 השתמשו באינטרנט 65 מיליון דוברי ערבית מתוך כ–350 מיליון דוברי ערבית בעולם - שיעור חדירה של כ–19%. שיעור התוכן הערבי באינטרנט הוערך ב–3.3% בלבד, אך ערבית היתה השפה הצומחת ביותר באינטרנט מבין עשר השפות המובילות בעשור האחרון, עם שיעור צמיחה של 2,500% מ–2000 עד 2011.

בוועידת הנשיא ב–2012 הכריז פרס כי בכוונת פיטנגו להקים אקסלרטור לחברות שיפנו לעולם הערבי יחד עם קרן אל באוודר, שבה שותפה פיטנגו ,שהוקמה ביוזמה ממשלתית ונועדה להשקעה בחברות בוגרות יחסית של יזמים ערבים. הכוונה היתה להקים את האקסלרטור ביפו ונצרת ולגייס לשם כך 10 מיליון דולר. ואולם, לבסוף יוזמה זו לא יצאה לפועל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker