בנק קפריסאי: לפרק את שותפות קרן ההון-סיכון אינפיניטי

נציגי בנק הלניק טוענים: מנהלי אינפיניטי פעולים על דעת עצמם, ולא מעבירים לידי המשקיעים את האחזקות בחברות שבהן השקיעה הקרן ■ אינפיניטי: התביעה הוגשה בחוסר תום לב

ענבל אורפז

בנק הלניק (Hellenic Bank) הקפריסאי עתר לבית המשפט המחוזי בתל אביב לפירוק שותפות של קרן ההון־סיכון אינפיניטי, שנמצאת בבעלות קבוצת כלל ושהשקיעה בעיקר בחברות סיניות. לטענת הבנק, מנהלי אינפיניטי פועלים על דעת עצמם, ללא רשות המשקיעים - כלומר השותפים המוגבלים (LP), לאחר שחלפה תקופת הסכם השותפות - ולא מעבירים לידיהם את אחזקות הקרן בחברות שבהן השקיעה.

הקרן שאליה מתייחסת העתירה היא השותפות FBR Infinity II Ventures L.P, שנוצרה ב–2001. לטענת הבנק פירוקה של השותפות נדרש לנוכח חוסר האמון שנתגלע בין המשקיעים בקרן לשותף הכללי, כלומר לאינפיניטי. באי כוחו של בנק הלניק בישראל הם עו"ד גדיאל בלושטיין ועידו פרישתא ממשרד עו"ד בלושטיין, בר־קהן, ציגנלאוב ושות'. כלל תעשיות מחזיקה ב–39% מהקרן.

התובעים טוענים כי תמה התקופה הקצובה שלשמה כוננה השותפות, שהוארכה כבר שלוש פעמים ושעברה את המכסה של עשר שנים המקובלת במבנים משפטיים דומים, וכיום היא מנוהלת על ידי אינפיניטי ללא בסיס חוקי, ומבלי שהשותפים שהשקיעו בקרן מקבלים מידע על המתרחש בה.

בבנק טוענים כי השותף הכללי "מאריך על דעתו שלו את תוקפה של השותפות, בלא הסכמת כלל השותפים המוגבלים, תוך חריגה מהרשאתו ומהסמכויות המוקנות לו כשותף הכללי וממשיך לנהל את הקרן, שלא כדין וכנגד רצונו של המבקש". עוד נטען בעתירה: "כפיית המשך תוקפה של השותפות מונעת מהשותפים המוגבלים להחזיק ישירות באותן חברות שבהן השקיעה הקרן, ובעצם מאפשרת לשותף הכללי לחלוק עם השותפים המוגבלים את הרווח שלו היו זכאים במלואו אילו היו מחזיקים באותן חברות באופן ישיר".

מאינפיניטי נמסר בתגובה: "כל פעולות הקרן היו כדין. הקרן נמצאת במהלך של כמה הנפקות משמעותיות, שיניבו למשקיעים עשרות מיליוני דולרים ותשואה גבוהה על הקרן. התביעה מקפריסין הוגשה בחוסר תום לב קיצוני, תוך הסתרת עובדות מהותיות בהתקשרות ופגיעה במשקיעים אחרים של הקרן. הקרן תציג את עמדתה ועמדת המשקיעים האחרים בבית המשפט".

קבוצת אינפינטי נוסדה ב–1993 כחלק מפרויקט יוזמה. לקבוצה 17 משרדים בסין. קרן אינפיניטי ישראל־סין נוסדה על ידי כלל תעשיות והשקעות מקבוצת אי.די.בי, בנק הפיתוח של סין והקבוצה הסינית CSVC. הקרן מנהלת כיום יותר מ–700 מליון דולר באמצעות תשע קרנות, שבע מהן בסין. בפרוטפוליו החברה יש 45 חברות, והיא ביצעה עד כה 22 אקזיטים. עם התחומים שבהם הקרן משקיעה נמנים: מכשור רפואי, פארמה ושירותים רפואיים, טכנולוגיות מידע, חקלאות, מים וטכנולוגיות נקיות ואנרגיה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker