איתן אבריאל
מינכן

כבר בשנה שעברה, המשתתפים בכנסים הבינלאומיים של העולם הדיגיטלי התקשו למקד את הדיון ב"אינטרנט". אם עד לא מזמן תעשיית האינטרנט היתה נישה מובחנת משל עצמה, עם סטארט־אפיסטים בעלי תסרוקת אופנתית ומשקיעים ביקורתיים, בשנה שעברה התברר שכבר אין דבר כזה: העולם הדיגיטלי נכנס לכל מקום ולכל ענף, והגבולות בין עסקי האינטרנט לכל ענף אחר, וודאי ענף צרכני, היטשטשו לחלוטין.

אחת התוצאות היתה שכנסי אינטרנט, כמו כנס DLD במינכן (Digital Life Day), אולי הכנס החשוב באירופה, עוסקים גם הם בהכל. בטכנולוגיה, כמובן, אבל גם בתרבות, אמנות, מוסיקה ומדיה, ובלא מעט פילוסופיה. כנסים שפעם התמקדו בשיחות על תוכנה, מסחר אלקטרוני ורשתות חברתיות, נהפכו לכנסים על "החיים".

והנה השנה, עם פתיחת המהדורה ה–10 של כנס DLD, מתברר שהאינטגרציה בין העולם הדיגיטלי לבין שאר העולמות ממשיכה להעמיק. בכנס הנוכחי, הדגש עובר לחומרה: שיחת היום היא על עולם המכשירים החכמים - Internet of Things; על מחשבים לבישים המשולבים בפרטי ביגוד; ועל מחשבים וחיבור לרשת בתוך מכוניות, טלוויזיות וכמעט כל מוצר אחר שניתן לחשוב עליו.

חלק מה"הייפ" החדש נתמך בעסקה שנחתמה רק בימים האחרונים, כשגוגל רכשה חברה המייצרת תרמוסטטים חכמים ביותר מ–3 מיליארד דולר. בכנס, החשיבות של חומרה - או ליתר דיוק, חשיבות השילוב של חוכמת האינטרנט בתוך מוצרים פיסיים יום־יומיים - מעולם לא היתה גדולה יותר. פתאום, הפרזנטציה של נציג יצרנית הרכבים אאודי נהפכת לאירוע טכנולוגי אמיתי, ולא רק לשיחת שיווק ויחסי ציבור למכוניות כפי שמצופה מחברה המעניקה חסות לכנס. פתאום, השיחה על חידושי החומרה מכנסים מתחרים, למשל הכנס בלאס וגאס, נהפכת לאירוע שמארגני הכנס מעניקים לו שעה ומיקום בולטים.

אין פירוש הדבר שתחומי האינטרנט והדיגיטל המסורתיים יותר נדחקים הצדה. הפרטיות של המידע ברשת עדיין נמצאת בלב השיח - וכאן ראוי לזכור שמדובר באירוע המתקיים באירופה, שם רגישים לדברים הללו יותר מאשר במדינות אחרות. ענייני ביטחון הרשת והזכות לשימוש במידע זוכים לתשומת לב רבה.

כך גם בכל הקשור לתשלומים ולכסף דיגיטלי: אפליקציות, שירותים, מערכות - וכל מה שבשם שלו מופיעה המלה "ביטקוין". DLD אמנם אינו כנס של בנקאים, אך אם כמה מהם יגיעו אליו, הם בהחלט ייצאו ממנו עם דאגה לעתידם. לאחר שנים של הבטחות שלא התממשו, נראה שהאינטרנט סוף סוף הגיע למקום שבו הוא מאיים על חלקים נרחבים מהבנקאות הקמעונית המסורתית.

תובנה נוספת שמחלחלת, על סמך הנושאים שעורכי הכנס בחרו לעסוק בהם, היא הגלובליזציה של עסקי הדיגיטל. זה כבר לא עסק אמריקאי במהותו, המקבל את ההנחיות ואת הכיוון רק מאנשי הסיליקון וואלי. פתאום יש דיונים רבים על מצב התעשייה באירופה, ועוד יותר מכך - על מה שקורה בסין. וכמובן, יתקיימו שיחות על רובוטים, על השפעת הפיתוחים בעולם הדיגיטלי על תרבות ואמנות ושיחות החובה על עתיד העיתונות והמדיה בעולם של טכנולוגיה שקופצת מדרגה.

כנס DLD במינכןצילום: איתן אבריאל

כמו בכל אחת מעשר השנים שבהן הכנס מתקיים, הישראלים שוב בולטים בנוכחותם, הרבה בזכות יוסי ורדי, היו"ר המשותף של הכנס יחד עם בעל השליטה בחברת ההוצאה לאור בורדה, יוברט בורדה. עשרות מהם פשטו על מינכן, גם סטארט־אפיסטים וגם אנשים של קרנות הון הסיכון - חלקם כעצירת ביניים בדרך לדאבוס. וכמו בכל כנס קודם או כל בכנס טכנולוגי אחר - הנשים עדיין מהוות מיעוט קטן, גם בין אורחי הכנס וגם בין מי שנבחר לעלות לבמה. יש דברים שבינתיים לא משתנים.

לכאורה, מצב הרוח של באי הכנס היה צריך להיות מרומם מאוד. אולי למעט שנת 2000, האינטרנט מעולם לא נהנה מזרימה של כסף כמו בחודשים האחרונים, ומהערכות שווי גבוהות יותר. טוויטר, למשל, נסחרת לפי שווי של מיליארדי דולרים, וזו חברה מפסידה. גוגל רוכשת חברות בקצב מטורף, החל בוויז, דרך חברה שמייצרת רובוטים מפחידים, ועד לרכישת חברה לתרמוסטטים - והכל במחירים שאין להם הרבה קשר לתזרים המזומנים שהן מייצרות.

ובכל זאת, האווירה אינה עליזה באופן יוצא דופן, וודאי לא זחוחה. מי שמדבר עם אנשים שומע מהם נימה של זהירות, או תחושה של "מציאותיות". מדוע? מתברר שרבים מרגישים שתעשיית האינטרנט והדיגיטל שוב מתקרבת להגדרה של בועה, לפחות בכל הנוגע לרמת המחירים בבורסה ולרמת המחירים שבהם מתבצעות עסקות מיזוגים ורכישות. ומאחר שרוב הנוכחים בכנס ותיקים מספיק כדי לזכור מה קרה לתעשייה כשהבועה התפוצצה ב–2000, הם בוחרים לאמץ גישה משולבת: מצד אחד אופטימיות ותקווה לנצל את ההזדמנות למציאת משקיע או לביצוע אקזיט - אך מצד אחר, מידה בריאה של זהירות ושל פיכחות, לקראת האפשרות שהבועה הזו תתחיל לאבד את האוויר החם שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker