uTest גייסה 43 מיליון ד': "מתכוונים לצאת להנפקה בתוך שנתיים שלוש"

הכנסות החברה שהוקמה על ידי היזמים הישראלים דורון ראובני ורועי סולומון ב-2013 היו גבוהות מ-50 מיליון דולר. החברה הוקמה בבוסטון ומעסיקה שם את מרבית עובדיה אחרי שיזמיה לא הצליחו בראשית דרכה של החברה לגייס מקרנות ישראליות.

אור הירשאוגה

חברת uTest של היזמים הישראליים דורון ראובני ורועי סולומון השלימה גיוס של 43
מיליון דולר בסבב בהובלת בנק ההשקעות גולדמן-סאקס ובהשתתפות כלל המשקיעות
הקודמות בחברה. כעת מסתכמות ההשקעות בחברה שמעסיקה כ-200 עובדים בלמעלה מ-80 מיליון דולר.

ההשקעה הנוכחית בוצעה לפי הערכה שמייחסת לחברה שווי של מאות מיליוני דולרים. uTest שהוקמה ב-2007 פיתחה מודל בדיקות תוכנה שמבוסס על יצירת קהילת בודקים מקוונת. על הקהילה שבנתה החברה נמנים כיום כ-100 אלף בודקי תוכנה בקרוב ל-100 ארצות, מתוכם כעשרת אלפי בודקי תוכנה שעוסקים בבדיקות תוכנה דרך הפלטפורמה של uTest במשרה מלאה.

על לקוחות החברה נמנות כיום חברות דוגמת גוגל, פייסבוק, מיקרוסופט, טוויטר, וולמארט, מרקס אנד ספנסר, רשת Fox, ה-BBC, אקספדיה ואורביט. בעקבות ההשקעה יצטרף לדירקטוריון החברה דייויד קמפבל מגולדמן-סאקס.

צילום: סי-די בנק

בתחילת דרכה של החברה ניסו ראובני וסולומון לגייס מהקרנות הישראליות שבחרו שלא להשקיע ב-uTest. באוקטובר 2008 השלימה החברה גיוס ראשון של 2.5 מיליון דולר מהקרן האמריקנית Insight Venture Partners ומקרן של מדינת מסצ'וסטס בארה"ב - MTDC - Massachusetts Technology Development Corporation.

כיום מחזיקה החברה במשרדים בארה"ב, בישראל ובפולין, אחרי שרכשה ב-2012 חברה פולנית. מתוך כ-200 עובדים בחברה מועסקים מחוץ לארה"ב כ-30 עובדים, מחציתם במרכז פיתוח בורשה בפולין, ומחציתם במשרד המכירות שפתחה החברה בהרצליה ב-2010 אותו מנהל רן חקלאי.

בעקבות ההשקעה מתכוונת החברה שתשנה בחודשים הקרובים את שמה ל-Applause, שמה של פלטפורמת הבינה העסקית אותה השיקה בתחילת 2013, להרחיב באופן משמעותי את ערוצי השיווק שלה.

אחרי שגייסה 12 שותפי הפצה במהלך החודש האחרון מתכוונת החברה להחתים עוד כ-100 שותפים במדינות שונות בעולם. "הכוונה שלנו היא להגדיל את ההכנסות ובתוך שנתיים שלוש להגיע להנפקה", ציין ראובני בשיחה עם TheMarker.

בנוסף מתכוונת החברה לבצע רכישות. "אנחנו מסתכלים על כל העולם אבל ישראל היא בהחלט שוק היעד שלנו. הסתכלנו על הרבה שווקים בעולם שבהם יש טכנולוגיה ושווקים באיכות גבוהה, שווקים שבהם מתפתחות הרבה חברות לפיתוח יישומי מובייל וישראל היא ללא ספק מעצמה. העובדה שיש לנו בארץ גם את התשתיות הדרושות עם משרד המכירות מוסיפה גם היא לאטרקטיביות של החברות הישראליות מבחינתנו כיעד לרכישה", הוא הוסיף.

הקרנות הישראליות חיפשו פטנטים טכנולוגיים לפני הקמת uTest ב-2007 עבד ראובני ששירת כעתודאי ביחידת 8200 בחברות Enigma ואיגלו. ב-Enigma שימש ראובני כמנהל פיתוח ושירותים מקצועיים ובשלב מסויים כסמנכ"ל תפעול.

במסגרת תפקידיו בחברה עבר ראובני ב-1996 לארה"ב שם הקים את משרד המכירות של החברה בבוסטון. ב-2005, בעודו בארה"ב הצטרף לחברת איגלו וב-2007 חזר לישראל. בקיץ האחרון נמכרה Enigma לחברת PTC תמורת כ-10 מיליון דולר.Insight
Venture Partners שהשתתפה בסבב הגיוס הראשון של uTest היתה המשקיעה העיקרית ב- Enigma שגייסה עד שנת 2000 כ-50 מיליון דולר.

רועי סולומון, סמנכ"ל המוצר של uTest, עבד לפני הקמת החברה כמנהל QA באינקרדימייל (היום פריון), ולאחר מכן כמנהל בדיקות ותמיכה ב-Blue Security.
"הגענו מזוויות שונות אבל שנינו ראינו את הבעיה המהותית של בדיקות איכות לתוכנה - לא משנה כמה החברה המפתחת משקיעה בזה בסופו של דבר כשהתוכנה יצאה ללקוחות האמיתיים לא עבדה כמו בתנאי המעבדה.

החזון של uTest היה להקים קהילה של בודקי תוכנה וליצור מודל ייחודי שבו הלקוחות משלמים לפי הערך שהבדיקות מספקות להם - כלומר לפי מספר הבאגים שאותרו", ציין ראובני. "הקרנות הישראליות שפנינו אליהן היו מאד נלהבות מהבעיה שהתייחסנו אליה - שוק בדיקות התוכנה הוא שוק של עשרות מיליארדי דולרים שלא עבר שינויים מהותיים במשך עשרות שנים".

"עם זאת, כל הנושא החברתי והשימוש במודלים של מיקור המונים היה ב-2007 בתחילת דרכו. הקרנות שפנינו אליהן חיפשו יתרון טכנולוגי מובהק ופטנטים שאף אחד אחר לא יוכל לשכפל. החדשנות שהעיקרית שלנו היתה במודל העסקי ובשוק היעד. אז היה קשה להבין את זה. פנינו לכל הקרנות הישראליות הבכירות - לפחות עשר מהן. כשזה לא עבד גייסנו מקרנות בארה"ב והקמנו שם את החברה. האם הייתי רוצה ש-uTest תהיה ישראלית יותר? ללא ספק, אבל כמנכ"ל ומייסד אתה עושה מה שאתה צריך כשאתה מאמין בבייבי שלך. ניסיתי בארץ וזה לא בדיוק הלך".

אחרי סבב הגיוס הראשון מ-Insight Venture Partners ו-MTDC העסיקה uTest בסוף 2008 11 עובדים בבוסטון ובנוסף הועסקו 15 מפתחים במודל מיקור חוץ בארגנטינה בפיתוח התוכנה של החברה. בתחילת 2009 השיקה החברה תוכנה מקוונת (SaaS) שקישרה בין מפתחות תוכנה לקהילת בודקים. חברות תוכנה ישראליות כמו 888, אינקרדימייל בה הועסק קודם לכן סולומון וסטארט-אפים דוגמת MyHeritage הישראלית היו הלקוחות הראשונים של uTest.

ב-2009 גייסה החברה סבב נוסף של 5 מיליון דולר בהובלת Longworth
Venture Partners ו-Egan-Managed Capital. בסיום שנת המכירות הראשונה שלה
הגיעה החברה להכנסות של כמיליון דולר והעסיקה כ-50 עובדים.

ב-2010 סגרה uTest סבב גיוס שלישי של 13 מיליון דולר בהובלת Scale Venture
Partners קרן מסיליקון ואלי והקימה משרד מכירות באזור. באותה התקופה הצטרפו למעגל לקוחותיה של uTest חברות התוכנה הגדולות וביניהן גוגל ומיקרוסופט.

שנה לאחר מכן גייסה החברה 17 מיליון דולר נוספים בסבב בהובלת QuestMark Partners. באותה השנה הגיעה uTest למקום ה-11 בדירוג החברות הצומחות של המגזין Inc ונבחרה לרשימת עשרת החברות המבטיחות של פורבס. ב-2012 רכשה uTest את חברת Apphance הפולנית שפיתחה שירותי בדיקות תוכנה במודל מיקור המונים למובייל תמורת כמיליון דולר.

פרט ליישום הסלולר עצמו רכשה uTest את צוות המפתחים של Apphance, עצמה מחלקה בחברת Polidea. "חברות כמו גוגל ופייסבוק עובדות איתנו מכיוון שאין להם שום דרך אחרת לעשות את מה שאנחנו מציעים להן. גוגל מריצה היום בפלטפורמה שלנו 11 קווי מוצר. המחזורים של פיתוח התוכנה נהיו כל כך מהירים שבחלק מהמוצרים, למשל יוטיוב, יש מספר גרסאות ביום. אנחנו היום החברה היחידה שפועלת במודל הזה שמספקת את הרמה הנדרשת לארגונים. המשתמשים מצפים שתוכנה תפעל היום כמו מתג של אור - אתה לוחץ וזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker