מהירות מינימום באינטרנט? רפורמה מיותרת

רק מצער לחשוב כמה שעות עבודה בוזבזו על ניסוח תיקון הרישיון הזה

אמיתי זיו

הרפורמה של משרד התקשורת, לפיה חברות העוסקות בתחום האינטרנט, תשתית או אספקה, חייבות להתחייב אל מול הלקוח למהירות גלישה מינימלית, היא רפורמה מיותרת. ראשית, צודקות חברות התקשורת שבמצב העניינים היום - הפרדת ספק מתשתית - אף אחת מהשחקניות לא יכולה להתחייב לכלום. מה אשמת בזק אם הלקוח בחר בספקית איטית במיוחד? מה אשמת הספקית אם באזור המגורים שלו התשתית של בזק מיושנת?

כמו כן, במרבית השווקים בעולם, אם לא בכולם, ספקיות אינטרנט מדברות על מהירות גלישה של "עד" ומתחייבות רק לעשות את מיטב יכולתן. best effort קוראים לזה. אפשר לא לאהוב את זה אבל זה המצב.

בנוסף, קל מאד לעקוף את ההנחייה. כל ספקית תודיע ללקוח כי היא מתחייבת למהירות גלישה מינימילית של 0.01 מגה לשנייה. מתחייבת! לא נקבע כי הספקית חייבת לעמוד באיזשהו יחס מהמהירות עליה הלקוח משלם. אז מה הרווחנו?

שר התקשורת, גלעד ארדןצילום: מיכל פתאל

ועניין אחרון, משרד התקשורת לא מצטיין בפיקוח ואכיפה גם כשחברות התקשורת מצפצפות בגסות על הוראות הרשיונות, ובנושאים יותר חמורים. בכל 2013 הצליח המשרד לקנוס חברות טלקום במספר מקרים שאפשר לספור על כף יד אחת, וגם אז בסכומים מגוחכים. אין סיבה שלגבי התקנה הזו הדברים יהיו שונים.

רק מצער לחשוב כמה שעות עבודה בוזבזו במשרד על ניסוח תיקון הרישיון הזה. זוהי שוב דוגמה למיקרו רגולציה שהמשרד לפעמים מתפתה לעסוק בה במקום לעסוק בעיקר: תחרות, תחרות, תחרות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker