גוגל תסייע לישראל לעבור לעידן הדיגיטלי? תקדם סטארט-אפים ותנגיש שירותים

משרד האוצר וחברת שירותי האינטרנט הבינלאומית חתמו על הסכם לשיתוף פעולה ■ עיקריו: קידום מדיניות ממשל פתוח, התאמת אתרי הממשלה לדפדפנים השונים וקידום חברות סטארט-אפ ישראליות ■ השר לפיד: "נקצר תהליכים ביורוקרטיים"

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האם גוגל תעזור לממשלת ישראל לעבור באופן חלק לעידן הדיגיטלי? ממשלת ישראל וחברת שירותי האינטרנט הבינלאומית חתמו בצהריים (ג') על מזכר הבנות שיהווה מסגרת לשיתוף פעולה אסטרטגי לקידום חדשנות במגזר הציבורי. ההסכם מתייחס לשיתוף ידע בלבד ולא כולל העברת סכומי כסף. באירוע חתימת המזכר השתתפו שר האוצר יאיר לפיד, ומנכ"ל גוגל ישראל מאיר ברנד.

המזכר יתווה מסגרת לשיתוף פעולה בין הגופים בתחומים שונים ובהם פיתוח חדשנות טכנולוגית, קידום מדיניות ממשל פתוח, שירותי ממשל זמין וקידום חברות סטארט-אפ ישראליות. הצדדים גם ידונו בנושאים תשתיתיים כמו ענן מידע פרטי וציבורי בישראל, התאמת אתרי הממשלה לדפדפנים המובילים בישראל ושימוש בקוד פתוח באתרים ובשירותים ממשלתיים. גוגל כבר שיתפה פעולה בעבר עם הממשלה בפרויקט להקמת אתרי אינטרנט לעסקים קטנים בשיתוף משרד הכלכלה.

מטרת ההסכם היא להנגיש את המידע ואת השירותים הממשלתיים לאזרחים ולהפחית את הנטל הביורוקרטי הקיים כיום על המערכת. מטרות נוספות הן שיפור השירות הממשלתי לאזרח ולעסקים ותרומה לצמיחה במשק. בחודש מאי האחרון חתמה הממשלה על הסכם לשיתוף פעולה אסטרטגי לקידום טכנולוגיות מחשוב עם חברת מיקרוסופט. מיקרוסופט היא גם ספקית של הממשלה בתחום התקשוב.

במזכר ההבנות מופיעים כמה פרויקטים שגוגל והממשלה יקדמו ביחד: תכנון אסטרטגי באמצעות מפגשים וקבוצות עבודה של גורמים מקצועיים, נציגי יחידות מטה ואנשי אקדמיה וגופי מחקר בתחום של קידום חדשנות ממשלתית. מפגשים בין חברות סטארט-אפ ישראליות וגורמים אחרים שעוסקים בחדשנות בישראל יתקיימו בקמפוס גוגל בתל אביב.

לפיד וברנד בטקס החתימה, היוםצילום: ניב קנטור

שיתוף פעולה גם עם אוניברסיטת בן גוריון

שיתוף הפעולה יהיה גם בתחומים תשתיתיים טכנולוגים: העברת ידע ובחינת אפשרות להקים תשתיות ענן פרטי וציבורי ולערוך הדרכות בתחום, התאמת אתרי ושירותי הממשלה לדפדפנים שבהם נעשה שימוש בישראל במחשב ובנייד (כיום אתרים רבים תומכים רק בדפדפן אקספלורר של מיקרוסופט); בחינת שימוש בקוד פתוח בפיתוח אתרים ושירותים ממשלתיים.

בנוסף, גוגל והממשלה יבחנו את האפשרות לעודד פיתוח מוצרים בתחום השירותים הציבוריים כמו חינוך, בריאות ורווחה באמצעות שיתוף פעולה עם סטארט-אפים ישראלים. על פי ההודעה שפירסמו הצדדים, גוגל והממשלה ייזמו מפגשי ממשל-מפתחים, שיקראו "פגוש את הממשל" (Meet the Gov) שיפגישו בין סטארט-אפים לבין הממשלה ויחשפו את היזמים למדיניות הממשלה ולתוכנית העבודה שלה. בנוסף, יתקיימו בקמפוס Google TLV כנסי העברת ידע ותוכניות למפתחים במגזר הציבורי בנושאים כמו מחשוב ענן, אנדרואיד ו-HTML 5.

בנוסף לשיתוף הפעולה עם הממשלה, גוגל מקדמת בימים אלה שיתוף פעולה עם אוניברסיטת בן גוריון שבמסגרתו תושק תוכנית מלגות לסטודנטים מתחומי ההנדסה, מחשבים ומדיניות ציבורית שיציגו רעיונות ופיתוחים לחדשנות טכנולוגית במגזר הציבורי.

"חדשנות מערכתית היא המנוע המשקי שמייצר כלכלה שבה מעמד הביניים הוא המרכז. החיבור בין אינטרנט לממשלה מביא לקיצור וייעול תהליכים בירוקרטיים עבור אזרחים ועסקים קטנים ובינוניים, אך יותר מכך העידן הדיגיטלי מחייב שקיפות שהכוח הכי חזק שלה הוא קידום תחרותיות", אמר לפיד בטקס החתימה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker