לבנות מחשב בעצמך: כך יוצרים את ארגז הכלים 
של הדור הדיגיטלי הבא

הילדים שפירקו מחשבים בשנות ה-80 מובילים כיום את ההיי־טק העולמי, אך הדור הצעיר כבר מקבל את המחשבים מן המוכן ■ ארגון רספברי פאי, שפיתח מחשב שמחירו 25 דולר, וחברת קאנו, המספקת ערכה לבניית מחשב, מבקשים לסייע להיי־טקיסטים של המחר לחזור לימים שבהם בנו את המחשב בידיים

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"מעולם לא היה זה זמן גרוע יותר להיות עובד שיכול להציע כישורים ויכולות 'רגילים'. מחשבים, רובוטים וטכנולוגיות דיגיטליות אחרות רוכשים את היכולות והכישורים האלה במהירות יוצאת דופן", קובעים אריק בריניולפסון ואנדרו מקאפי בספרם "עידן המכונות השני" ("The Second Machine Age"). ספרם של צמד החוקרים מ-MIT צפוי אמנם לצאת רק בחודש הבא, אך כבר עתה יש מבקרים המכריזים עליו כעל "אחד הספרים החשובים של 2014".

מי שמחפש תימוכין לתפישות שמציגים בריניולפסון ומקאפי עשוי למצוא אותה ברשימת הכישורים הנדרשים ל-2013 שפירסמה הרשת החברתית־מקצועית לינקדאין לפני כשבועיים. מתוך 25 תחומי המומחיות שהציגה הרשת, 17 הם טכנולוגיים באופן מובהק וחמישה נוספים כרוכים במיומנות דיגיטלית מובהקת, כמו יצירת אנימציות ממוחשבות או שיווק ברשתות חברתיות. רק שלושה תחומים מוצהרים לא נגעו ישירות לכישורים טכנולוגיים, אך גם באלה, קרוב לוודאי, מי שינסה לפעול ללא כישורים דיגיטליים ייתקל בקושי מהותי להישאר בשוק.

למאמצים שעושים ממשלות וארגונים להרחיב את אימוץ הכשירויות הדיגיטליות בעיקר בגילים צעירים, היתוסף באחרונה טרנד מסוג חדש. רספברי פאי (Raspberry Pi), לוח אם זעיר בעלות מינימום של 25 דולר, המיוצר בבריטניה, וקאנו (Kano), ערכת הרכבה למחשב, שהוציאה חברה באותו שם, הם שתי הדוגמאות הבולטות לטרנד הזה, שמבקש להשיב למחשבים הביתיים משהו מהחספוס הטכנולוגי שנעלם בעשורים האחרונים. "לרובנו, אופן הפעולה של מקבוק־אייר הוא בגדר תעלומה. עד שמשהו לא עובד - ואז אנחנו צריכים שאחד מעובדי אפל יתקן אותו בעבורנו. אבל מה היה קורה אילו היתה דרך להסיר את מסך המסתורין שמאחורי דרך הפעולה של מחשבים, ופשוט לבנות מחשב בעצמך?" כותבת שונקיס מורנו על הקאנו במגזין הטכנולוגי "פאסט".

ילדים מרכיבים ערכה של קאנוצילום: חברת קאנו

קו השבר של 
המחשוב האישי

איבן אפטון, מרצה למדעי המחשב בקיימברידג', הבחין בתופעה מטרידה בראיונות עם מועמדים לאוניברסיטה. "אף אחד מהם לא ידע מספיק על הדרך שבה מחשבים ממש עובדים. חשבתי שזה ממש מטריד". הוא סבר שאחת הסיבות לכך היא מערכת הלימודים בבתי הספר. "הם למדו להשתמש ביישומים, שדורשים כישורים ברמה די נמוכה. לא ניתנו להם הכלים לחשוב על הדרך שבה מחשבים מתוכנתים, איך הם בנויים או מה גורם להם לעבוד", ציין אפטון בראיון ב"גרדיאן" ב-2012.

אפטון כינס סביבו צוות מאנשי מעבדת המחשבים של קיימברידג' - רוב מאלינס, ג'ק לאנג ואלאן מייקרופט. יחד הם זיהו שורה של גורמים שהיו עשויים להוביל לירידה במומחיות המחשוב של המועמדים לאוניברסיטה, כגון הדגש שניתן בשיעורי המחשבים בבית הספר לשימוש בוורד או באקסל או לבניית אתרים, התפוצצות בועת דוט.קום, והחלפתם של המחשבים הביתיים של שנות ה-80, דוגמת BBC Micro, ספקטרום ZX, קומודור 64 ואמיגה, במחשבים מתקדמים יותר.

בעוד במחשבים הראשונים נדרשה הזנה ידנית של פקודות מערכת, ותכנות נדרש כבר מהרגע שבו הופעלו, תואמי IBM ומחשבי אפל, שנהפכו לפופולריים בשנות ה-90, הציגו ממשק גרפי שהגדיל מאוד את האינטואיטיביות של השימוש בהם, ובד בבד הקטין את הצורך להבין את אופן הפעולה של המחשב כדי להפעילו. במקביל נהפכו המחשבים למורכבים יותר. בעוד קומודור 64 ממוצע בילה זמן לא מבוטל כשהוא מפורק, ברגיה של קופסת המחשב שנכנסה לבית אחרי המחצית הראשונה של שנות ה-90 נפתחה כמעט תמיד רק בידיו של טכנאי בתשלום, אם בכלל, ומחשבים משנות ה-2000, בעיקר ניידים, הוחלפו או נשלחו למעבדה לפני שנפתח בהם ולו בורג אחד.

הצוות שכינס סביבו אפטון, עם פיט לומאס, מנהל ההנדסה בחברת החומרה נורקוט טכנולוג'יז, ודיוויד בארבן, ממפתחי משחק המחשב Elite (ממשחקי המחשב הראשונים שהציגו גרפיקת תלת־ממד) הקימו ב-2008 את רספברי פאי, ארגון ללא מטרת רווח. "קבוצה קטנה של אנשים לא יכולה לעשות הרבה בכל הקשור לשינוי תוכניות הלימוד בבתי הספר או להתפוצצותה של בועה פיננסית. אבל יכולנו לשנות את המצב שבו מחשבים נהפכו למשהו יקר ומורכב מכדי שילדים יתנסו בהם בתכנות", מסביר אתר הארגון את המטרה שהציבו לעצמם.

רספברי פאי, שנושא את שם הארגון שבו פותח, הגיע לשוק בתחילת 2012. זהו לוח אם בגודל של כרטיס אשראי, מחשב מבוסס לינוקס שמוצע בשתי גרסאות ב-25 דולר וב-35 דולר. הפעלתו דורשת חיבור למסך תצוגה כלשהו וחיבור של מקלדת USB. מערכת ההפעלה מוטענת על כרטיס SD, כרטיס זיכרון כמו זה שבשימוש במצלמות ובמכשירים סלולריים. שמו של המחשב נבחר כהמשך לסדרת החברות הטכנולוגיות שאימצו שמות של פירות - אפל ובלאקברי הן המוכרות בהן, אך גם חלוצות המחשוב האישי טאנג'רין ואפריקוט נמנות ברשימה זו.

"ב-25 השנים האחרונות אנחנו לא נתקלים במחשבים כאלה, שאחרי שאנחנו מדליקים אותם פשוט מציגים לנו סמן מהבהב, מחשבים שאנחנו צריכים ממש להגיד להם מה לעשות. זה ייתן לתלמידים הזדמנות להיות יצירתיים", אמר בראיון ל"גרדיאן" קלייב ביל, מורה תיכון מאיפסוויץ'. לימודי מחשבים, הוסיף ביל, כיום ממובילי המאמץ ליצור תוכניות לימוד מותאמות לרספברי פאי, הוזנחו בבתי ספר בבריטניה במשך שנים. "לא רק שלא נתנו לתלמידים את ההזדמנות לתכנת, נכשלנו גם במאמץ לעודד את התלמידים לחשוב בדרך חישובית על פתרון בעיות", הוא הוסיף.

בסוף פברואר 2012 החל הארגון לאפשר הזמנה של המודל הזול מבין השניים. מיד אחרי ההשקה, האתרים של שתי המפיצות בבריטניה קרסו בשל עומס הפניות. כ-700 הזמנות בדקה גרמו לכך ש-10,000 היחידות הראשונות שהוצעו למכירה אזלו בתוך כרבע שעה. באותו יום רשמה אחת הספקיות הזמנות לכ-100 אלף מחשבים. בתחילת 2013 החלה המכירה של הגרסה היקרה יותר. לפני כחודש דיווח ארגון רספברי פאי על חציית רף 2 מיליון היחידות שנשלחו ללקוחות.

תרגיל אקדמי

לצד תגובות נלהבות על הפוטנציאל החינוכי של הרספברי פאי, היו מי שטענו כי הניסיון לשחזר את המחשבים הביתיים של שנות ה-80 של המאה הקודמת משמעותי פחות משימוש בכלי פיתוח תוכנה ייעודיים למטרות חינוכיות. הרספברי פאי מציע אמנם משהו מהחספוס הטכנולוגי של המחשבים האישיים של שנות ה-80, אך פרט למחיר הנמוך אין לכך בהכרח הצדקה כיום. בשונה מניסיונות קודמים לייצר מחשב בעלות נמוכה, שיועדו בעיקר למדינות מתפתחות, הפאי נועד להיות מחשב נוסף במשקי בית שבהם קיימים מחשבים נוספים, וכן סמארטפונים וטאבלטים. קשה לראות כיצד לאור תחרות כזאת הוא יוכל למשוך את תשומת לבם של הילדים.

Kano מערכת מדיהצילום: KANO

סיימון רוקמן, יזם טכנולוגיה הפועל בתחום המובייל, ציין שכששמע בראשונה על הרספברי פאי, חשב שמדובר ברעיון מבריק. "ואז חשבתי על כך שאני בן 48", כתב רוקמן באתר ZDNet. "אנשים שקונים דברים כאלה הם בגילי או מבוגרים יותר. הילדים כיום לא מתעניינים בכך. העולם המשיך הלאה. לא צריך לחזור על ה-BBC Micro. נכון, זה יהיה נחמד אם הילדים של היום ילמדו איך מחשבים עובדים, איך לכתוב קוד או איך לסדר חיבורים, אבל האנלוגיה בין שפות תכנות כיום ובין לטינית נכונה: לימוד לטינית הוא מצוין כתרגיל אקדמי, וייתכן שהוא הבסיס להרבה שפות, אך הוא לא שימושי בפני עצמו. הניסיון לשחזר את החוויה ההיא הוא משהו שיכול לקסום לאלה בינינו שמטפחים זקנים אפורים ושיער מידלדל, אבל זה שאתה יכול לבנות מחשב רספברי פאי במחיר נמוך לא אומר שאלפי ילדים ירצו אותם", הוסיף.

למעשה, להפתעתם של יוצריו, עיקר המכירות של רספברי פאי הגיעו מרוכשים בעלי ידע טכנולוגי, שרצו לנצל את מוח המחשב הזול כדי לבנות סטרימרים, או כדי לבנות מערכות טכנולגיות אחרות. כך למשל, היזם מארק פשי ציין כי רספברי פאי מושאל היה עבורו השראה להקמת Moore's Cloud, חברה שמפתחת התקני לד מקוונים. "מעבדים חזקים שיכולים להריץ תוכנה מורכבת בעלות של דולרים בודדים ניתנים כיום להוספה לכל מכשיר אלקטרוני. כשאנו מחברים את הנורות למחשב, ניתן ליצור דגמים ואנימציות. כשאנו מחברים אותן לאינטרנט, הן יכולות להגיב לאנשים ולשירותים מכל העולם", כותבת החברה בבלוג שלה. אך לצד הקהילה הטכנולוגית שאימצה את הרספברי פאי בחום ויצרה סביב המחשב הזעיר קהילת פיתוח תוססת, נוצרה גם קהילה פתוחה שהחלה ליצור סביבו תוכנית לימודית במודל של מיקור המונים.

"פשוט כמו לגו, 
מונע על ידי פאי"

"פשוט כמו לגו, מונע על ידי פאי - פתחו משחקים, למדו לקודד, צרו את העתיד", הכריזה חברת קאנו בפרויקט הקיקסטארטר שעלה לאוויר לפני כחודש וחצי. לפני כעשרה ימים הסתיימה תקופת המימון של הפרויקט, שבה ביקשה החברה לגייס 100 אלף דולר לפיתוחו של "מחשב וערכת לימוד לתכנות לכל הגילים, מכל העולם" במחיר של 99 דולר. קאנו הגיעה ליעד הגיוס בתוך 18 שעות בלבד. בתום תקופת המימון, התחייבו כ-13 אלף תומכים לממן את הפרויקט ביותר מ-1.5 מיליון דולר.

קאנו החלה את דרכה בפגישה בין סול קליין, אלכס קליין ויונתן רז־פרידמן לפני כשנה וחצי בלונדון. סול קליין, שותף באינדקס ונצ'רז, שהתגורר בשנים האחרונות בישראל, שימש בעבר סגן נשיא האחראי על שיווק גלובלי בחברת סקייפ. קליין הוביל את ההשקעה של אינדקס ונצ'רז בחברות הישראליות MyHeritage, סולוטו שנמכרה באחרונה ל-Asurion ו-The Gift Project, שנמכרה לאי־ביי. ב-2006 ייסד את תוכנית ההאצה האירופית Seedcamp, שכיום הוא משמש גם בה יו"ר.

ההשראה ליצירת הקאנו, הסבירו היזמים, היתה בקשה של בנו בן השבע של קליין, שמחשבים יהיו כיפיים ופשוטים כמו לגו. אלכס קליין ויונתן רז־פרידמן, הראשון בן דודו של סול קליין והשני יזם ישראלי בוגר תוכנית זל ליזמות במרכז הבינתחומי בהרצליה, הם שתי הצלעות הנוספות במשולש היזמים. לפני העלאת הפרויקט לקיקסטארטר, גייסה קאנו 880 אלף דולר בסיבוב סיד גבוה, "גיוס שגרתי ממשפחה וחברים, שמעורבת בו גם קרן הון סיכון מרכזית", לפי ליז גאנס באתר AllThingsD.

בשונה ממחשבים רגילים, קאנו מיועד להרכבה עצמית. המשתמש נדרש לבנות את המחשב בעצמו ומתחיל מלוח האם של רספברי פאי שבלבו. כל ערכת קאנו מגיעה עם כרטיס SD שעליו Kano OS, מערכת הפעלה מבוססת לינוקס ייעודית למחשב עם ממשק גרפי. המערכת כוללת אתגרים שונים שדורשים שימוש ב-Kano Blockly, המבוססת על ממשק התכנות הגרפי Blockly שפותח בגוגל ליצירת משחקים כמו פונג וסנייק. כשהוא מורכב, המחשב של קאנו מאפשר גם גלישה באינטרנט וצפייה בתוכני מולטימדיה, לצד המשימות הייעודיות שלצורכן נבנה.

יונתן רז־פרידמן. "להיחשף לטכנולוגיה"צילום: חברת קאנו

"99% מהעולם מתוכנן על ידי 1%"

"לפני שנה, אני ויונתן התחלנו לעבוד על סוג חדש של ערכת מחשב. קראנו לה קאנו. תכננו אותה למשתמשים בכל הגילים, בכל מקום בעולם, והיא מאפשרת לכם להתחיל לקודד מיד. כילדים אהבנו לשחק ולבנות דברים בלגו, אבל כיום הכלים שונים. התחלנו את קאנו כדי להפוך אותם לנגישים לכולם", מסבירים יזמי קאנו בסרטון שמלווה את הפרויקט בקיקסטארטר. בסרטון מוצג הרספברי פאי ומולו ערימת המדריכים המתארכת לשימוש בו. "רצינו לעשות משהו שונה. קאנו מבוסס על שלושה עקרונות: צעדים פשוטים, סיפורים ומחשוב פיסי. את העקרונות האלה קושרים תחושת הכיף והמסע. אתה מחבר את החלקים, בונה את המחשב שלך. אתה בונה את האריזה בעיצוב שלך, מקודד משחקים, משנה דברים במשחקים כמו Minecraft. בסופו של דבר אתה מגלה שלמדת משהו, השגת יכולת חדשה ודרך חדשה לבטא את עצמך, כזאת שתהיה לפי דעתנו שימושית מאוד בעתיד".

בהסברים הנלווים לפרויקט הם מציינים כי "99% מהעולם מתוכננים ומעוצבים על ידי ה-1% שהוא בעל כישורים טכנולוגיים. זאת בעיה שנגרמת על ידי מכשירים סגורים, אופני הוראה שאינם כיפיים, וגורם הפחד - הגיקים נגד ה-Noobs (המתנסים לראשונה, א.ה.). לעתים קרובות אנחנו מותחים קווים בין אמנות למדע, תכנות ועיצוב, מדעים מדויקים ומדעי הרוח. ההבחנות האלה גורמות לאוריינות הדיגיטלית להיהפך למשהו כמו כרוב ניצנים. זה בריא, אבל קשה ללעוס את זה".

מסע שמתחיל במכנה המשותף הנמוך ביותר

"בנובמבר אשתקד הגעתי ללונדון ונפגשתי עם סול ואלכס קליין. ישבנו וחשבנו מה אנחנו רוצים לעשות, ומזה צמח הקונספט של קאנו", מספר יונתן רז־פרידמן. בינואר האחרון עבר רז־פרידמן (30), מייסד תוכנית הבוגרים של תוכנית זל, תוכנית היזמות של המרכז הבינתחומי בהרצליה, להתגורר בלונדון. "מחשבים נהפכו לקופסאות סגורות יפהפיות ומופלאות מבחינה טכנולוגית. ההתאמה של מוצרי הפרימיום לאינטואיציה האנושית היום גבוהה מאוד. גם תינוק בן שנתיים יכול להפעיל אייפד. זה איפשר למשתמשים להיהפך לצרכנים מפותחים מאוד, אבל זה גם נעל בפניהם את היכולת ליצור ולהבין איך דברים עובדים. החלטנו שאנחנו רוצים לפתוח את הנושא מחדש באופן שמתאים למוח הסקרן - אבל גם לדינמיות של המאה ה-21", הסביר רז־פרידמן בשיחה עם TheMarker.

"היעד שלנו הוא לבנות ארגז כלים לדור היצירתי החדש. חיברנו את המגמה של הירידה בעלויות החומרה והתוכנה, ושילבנו את זה בצורך שאנחנו מאמינים שקיים - להיחשף לצדדים הטכניים וליצירה של טכנולוגיה בעצמך. זה אולי מתבקש, אבל זה לא טריוויאלי. מחירי הרכיבים מאפשרים גם לנו, כסטארט־אפ, לעשות את זה כיום. הערכה שפיתחנו היא כמו משחק שמבוסס על תכנות ויזואלי.

ההבנה שאליה אמור המשתמש שצלח את השלבים השונים שקיימים כיום בקאנו אינה מספקת כדי לאפשר לו לתכנת בשפות תכנות שאינן ויזואליות, אך לדברי רז־פרידמן, זוהי אינה בהכרח המטרה. "אנחנו לא אומרים 'תקנה כיום את המוצר שלנו ותהיה מוכן לעתיד'. זה מסע, ואנחנו מתחילים אותו במכנה המשותף הנמוך ביותר ונותנים גישה לכל אחד, החל בילד בן שבע וכלה במבוגרים שזה מסקרן אותם. אין קסמים - ילד לא מתעורר בבוקר ואומר 'אני רוצה ללמוד לתכנת'. זה פשוט לא קורה. מה שכן קורה הוא שהוא הולך לבית הספר ונחשף לכלים כמו Scratch. אנחנו מוסיפים עכשיו אפשרות שיש בה גם שילוב בין חומרה לתוכנה".

לדברי רז־פרידמן, החלק היחיד שהחברה רוכשת במצב מוגמר הוא הרספברי פאי, ליבת המחשב. את המקלדת מפתחת קאנו בעצמה, ושאר החלקים מיוצרים במיוחד או מותאמים לערכה. "אנחנו עובדים בצורה צמודה מאוד לרספברי פאי. החזון שלהם היה שלוח האם הזה יאפשר מחדש לילדים ולאנשים צעירים להתנסות מחדש בתכנות, אבל רוב היחידות שנמכרו לא נרכשו בעבור ילדים. כשלעצמו, רספברי פאי עדיין לא נגיש. אנחנו ראינו בהתפתחות שלהם הזדמנות מדהימה. מבחינתנו, הפאי הוא תשתית חומרה שעליה אנחנו בונים מחשב שלם, סוג של Intel Inside".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker