שיתוף רשתות דור רביעי: לקחים מרחבי העולם

דוגמאות לשימוש או תחזוקה של רשתות G4 משותפות ברחבי העולם, מסיבות שונות ובעזרת מודלים שונים

אורי גורביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סלקום ופלאפון הודיעו לאחרונה על כוונתן להקים רשת דור רביעי חדשה, בכפוף לאישור ממשלתי. יש מי שהרימו גבות: האם השוק הישראלי, שהינו תחרותי מאוד כעת, יחזור לימים השלווים שקדמו לכניסת המתחרות? אחרי הכל, גולן טלקום, מתחרה חדשה שהפרה את הסטטוס קוו ששרר בענף רק לפני שנה עם מחירי מציאה, הודיעה אף היא על כוונתה להצטרף לרשת החדשה. בניסיון לענות על שאלות אלו, ניר שטרן, מנכ"ל סלקום, סיפר לרויטרס כי "הסכמי שיתוף הרשת יסייעו בהפחתת מספר האנטנות הסלולריות והעלות הפחותה תסייע לשמור על התחרות לטובת הצרכנים בישראל".

זוהי נקודת המבט של הצרכנים. אבל מה לגבי סלקום, פלאפון וגולן טלקום? במה הן צריכות להתמקד? למזלן של מפעילות אלו, כבר ישנן דוגמאות לשימוש או תחזוקה של רשתות G4 משותפות ברחבי העולם, מסיבות שונות ובעזרת מודלים שונים.

צרפת: כיסוי ורמת שירות משופרים

בעוד שבישראל מתמקד השיח בהורדת מחירים, SFR ו-Bouygues Telecom הכריזו בקיץ שעבר על משא ומתן לשימוש משותף ברשת G4 חדשה "על מנת לשפר את הכיסוי כמו גם את איכות השירות," כך על פי ציטוט מ-ZDnet של המזכיר הכללי של SFR, אוליבייה הנראר. שתי החברות גם ישתפו חלקים מרשתות ה-G2 וה-G3 הקיימות שלהן בכדי לשפר את הכיסוי. כל אחת מהספקיות תמשיך להשתמש בתדר ה-LTE שלה, אבל המטרה היא "לארגן את ההשקות העתידיות לפי אזורים גיאוגרפיים". באזורים שבהם יש מפעילה מובילה יחידה, היא זו שתפעיל גם את הרשתות האחרות," כתב וולרי מרשיב ב-ZDnet.

עסקה פוטנציאלית זו מציידת את שתי ספקיות השירותים בכלים למאבק במתחרים על בסיס כיסוי ורמת השירות, במקום על בסיס המחיר בלבד.

שוודיה: יעילות משופרת ומעמד איתן בשוק

ב-2009, חברות Telenor ו-Tele2 החליטו ליצור רשת G4 משותפת בשוודיה. החברות התמקדו בבנייה משותפת של הרשת ובשיתוף התדר. "ההשקעה המשותפת מבטיחה ל-Telenor יעילות ומאפשרת השגת מעמד איתן בשוק לטווח הרחוק", אמר לארס-אקה נורלינג, מנכ"ל Telenor שוודיה.
המיזם המשותף משפר את הכיסוי לשיחות קוליות ברחבי המדינה ויצר רשת לאינטרנט סלולרי במהירות גבוהה פי 10-15. יש לציין ש- Telenorרכשה לאחרונה את עסקי הכבילה והחיווט של Tele2 ללקוחות ביתיים.

בריטניה: יעילות משופרת הודות לתשתית פיזית

Vodafone ו-2O השיקו רשת G4 משותפת בבריטניה בקיץ האחרון. שיתוף הפעולה ביניהן מתמקד בעיקר בתשתית הפיזית בסמוך לבית הצרכן ונועד לספק ללקוחות כיסוי משופר ברחבי בריטניה. "מה שעשינו בעצם היה להפחית כפילויות, לאחד את תרני האנטנות של Vodafone ו-2O ולהקים תרני אנטנות חדשים (כ-18,500 בסך הכל). שתי החברות מחברות את הרשתות שלהן לתרנים הללו וכל התרנים משדרים אותות ללקוחות שלנו," כתבה Vodafone בבלוג הבריטי שלה. הסדר זה משיג יעילות משופרת והוא גם מיטיב עם הסביבה (פחות תרני אנטנות).

ואולם, המפעילות אינן חולקות ביניהן את האותות, התדר, תשתית הרשת או שירותים לצרכני הקצה כך שהלקוחות אינם יכולים לעבור בין האותות של Vodafone ו-2O. "אם אתה לקוח של Vodafone, למשל, תוכל לקלוט אות של 2O מכל אחת מהאנטנות הפזורות ברחבי בריטניה אבל Vodafone תמשיך לשלוט בתעבורת הרשת," מסביר הבלוג.

ההסכם קובע עוד כי ספקיות השירותים ישפרו את איכות הכיסוי במקביל לאספקת כיסוי משופר גם בתוך מבנים הודות לשיתוף רשתות ה-G2 וה-G3.

קנדה – עלות תפעול ופריסה משותפת

Rogers Communications חתמה על עסקה לשנתיים עם Videotron GP, חברת טלקום קנדית המציעה מגוון שירותים, להקמה ותפעול משותפים של רשת LTE בקוויבק ובאוטווה. החברות יחלקו ביניהן את עלות הפריסה והתפעול של הרשת המשותפת: Rogers תקבל 200 מיליון דולר עבור השירותים בעוד ש-Videotron תקבל 93 מיליון דולר שישולמו על פני 10 שנים, כך מסרה רשת CBC News.
Videotron תוכל להציע מגוון רחב יותר של מכשירים משום שהגישה לרשתות LTE אפשרית רק למכשירים עם הכנה ל-LTE. ל- Rogersכבר יש רשתות LTE והיא מספקת מספר מכשירים מתאימים.

"ההסכם לשיתוף הרשת והתדרים, בשילוב עם הרחבת נוכחותנו במרחב ה-LTE יאפשרו לעוד צרכנים לחוות את הקישוריות המעולה והמהירויות הגבוהות של LTE," אמר נשיא ומנכ"ל Rogers, נאדיר מוחמד.

רשת אחת, הרבה מניעים

כפי שניתן לראות, ספקיות התקשורת משתפות ביניהן פעולה על בסיס מודלים שונים בהתאם למניעים עסקיים שונים, לרבות הרצון להפחית עלויות, לשפר הכיסוי ואיכות השירות ולחזק את מעמדן בשוק. המפעילות הישראליות ישכילו לעשות אם ישקלו את המטרות של כל אחת מהן לחוד ושל כולן יחד ויבחנו את המתרחש בעולם בכדי ללמוד מהלקחים שנצברו עד כה. חשוב גם לציין שניהול כל אחת מהרשתות המשותפות מצריך כלים מתוחכמים לתכנון, פריסה וניהול הרשת, וכן כלים למונטיזציה של השירותים המסופקים מעל גבי הרשתות הללו, אשר רוב ספקיות השירותים אינן מסוגלות לפתח מבית.

הכותב הוא אנליסט באמדוקס ישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker