עשר יוזמות כלכליות שישראל חייבת לעצמה

גל האבטלה הצפוי בעקבות ההאטה במכירות הקמעוניות מחייב את הממשלה להיערך

מייקל אייזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעקבות הפוסט האחרון שלי על גל האבטלה הצפוי בעקבות ההאטה במכירות הקמעוניות הפיסיות והענפים הקשורים אליהן, ברצוני להציע 10 יוזמות מדיניות שממשלות צריכות לנקוט כדי לפתור אותו. אני קורא לשר הכלכלה נפתלי בנט ליישם הצעות אלה במהירות האפשרית.

1. למנות "צאר עסקים קטנים" שיכול לשמש כמפקח בתוך הממשל ולוודא כי קולם של העסקים הקטנים נשמע וצרכיהם נענים. הצאר יוכל תמיד להציג את העדיפויות של העסקים הקטנים באופן מערכתי ובדומה לגישה שלעסקים גדולים יש באמצעות שתדלנים שרק הם יכולים להרשות לעצמם.

2. לספק אשרות כניסה אוטומטיות ולא מוגבלות לישראל עבור כשרונות טכנולוגיים, כל עוד הם משתכרים לפחות כמו מקביליהם הישראליים. מדיניות העובדים הזרים הקיימת בישראל אבסורדית לחלוטין. כיום, אנחנו מאפשרים למאות אלפי עובדים פיליפינים, תאילנדים ורומנים להיכנס לשם עבודות בנייה, טיפול רפואי וחקלאות, שלאחר מכן עוברים למשרות צווארון כחול בשכר נמוך. הם לוקחים משרות אלה מישראלים. במקביל, אנחנו מונעים כניסה ממהגרים משכילים וחכמים שלמעשה מייצרים משרות.

3. להפוך את התארים האקדמיים בכל תחומי המדעים לחינמיים, אך להגדיל את שכר הלימוד עבור לימודי משפטים ומינהל עסקים פי 5. בנוסף, לסבסד המשך הכשרה והשכלה בתחומי הטכנולוגיה וההנדסה עבור עובדי טכנולוגיה מעל גיל 40 ועבור חיילים משוחררים. התמריץ החוקי לעבודה מועדפת עבור חיילים משוחררים הפוך על כל הראש, כיוון שהוא מעודד עבודה במשרות צווארון כחול במגזרי שירותים כמו תיירות (הייתי עדיין מעודד עבודה בענף החקלאות).

4. להרחיב ולחזק את הגדרת חוק השקעות האנג'לים הקיים (הקלות מס/נקודות מס) כדי שיכלול את כל החברות הקטנות החדשות, ולא רק א אלו המתאימות להגדרה השרירותית של המדען הראשי לחברת מחקר ופיתוח. יש להעניק לאנג'לים שיעור אפסי של מס על רווחי הון, אם הם משקיעים מחדש את רווחיהם בעסקים קטנים תוך 12 חודשים מהרווח. לארה"ב יש הקלת מס כזו כבר שנים.

5. שיעור אפסי של מסי חברות ומסים אישיים למייסדי ומקימי עסקים חדשים למשך 5 שנים, כל עוד הם מגדילים את הייצוא שלהם ב-20% בשנה ב-4 השנים הראשונות, ומגדילים את בסיס העובדים שלהם ב-15% בשנה. זה ישפר משמעותית את סיכויי הצלחתם של עסקים קטנים, באמצעות הגדלת תזרים המזומנים וצמצום מצוקת המזומנים בשנים המוקדמות הגורליות.

6. החזר מלא לעלויות של בדיקות עמידה בתקנים, או הקלת התקנים עבור עסקים שהכנסותיהם קטנות מ-5 מיליון דולר. בדיקות מכון התקנים הורגות עסקים קטנים (רצוי לציין כי בנט כבר החל לפעול בנושא זה). בנוסף, עלינו להתעקש כי גופי התקנים יעמדו כולם בהסכם רמת שירות (SLA) לגבי כל העסקים הקטנים, בכל הנוגע למהירות אישורים. חברי הטוב דן פגין האיר את עיני כאשר סיפר לי כיצד עלות הבדיקה של מכון התקנים הישראלי עבור קנקן תה שאביו רצה לייבא הייתה כמעט פי 20 מעלות קנקן התה. בכמויות קטנות, זה יכול להרוג עסק קטן.

7. על הממשלה לספק ביטוח לבנקים של עד 25% על הלוואות להון תפעולי לעסקים קטנים ב-3 השנים הראשונות לפעולתם. מסיבה כלשהי, הבנקים בישראל ממשיכים להעניק הלוואות לטייקונים – הלוואות מאוד מסוכנות לבנק ולכלכלה. ערבויות הטייקונים הן אחיזת עיניים, כיוון שכאשר המבנים קורסים, לנושים אין יותר מדי מה לעשו. כשמפסידים כסף בהלוואה לעסק קטן, זה לא ממש פוגע לא בעסק ולא בכלכלה. אנו זקוקים לתמריץ ממשלתי כדי לשנות את אופן המחשבה של הפקידים האחראים על אישור הלוואות בבנקים.

8. עלינו לספק הכשרה ליזמים המשווקים את עצמם או את מוצריהם באינטרנט, בפלטפורמות כמו אי-ביי, ODesk ואחרות. זה עולם גדול, והשוק העולמי זמין אפילו עבור יצרנית הסבון האורגני פארן במצפה רמון (המקבילה של מסעודה מנתיבות). ODesk הסבירה זאת היטב בבלוג שלה מוקדם יותר השנה: "כיום,כבר ראינו את הדוגמה של אמזון משוחזרת באלפי שווקים – האינטרנט פתחה לרווחה את דלתות הביקוש העולמי, כך שספקי מוצרים ושירותים יכולים למצוא ביקוש גם מעבר לשווקים המקומיים שלהם. יש כיום נטפליקס לסרטים, Zappos לנעליים, Etsy לחפצי יצירה ואמנות (שם קניתי מטפחת עבודת יד מהונגריה חודש שעבר), והרשימה נמשכת. אך מרבית הדוגמאות השכיחות ביותר לשווקים עם זנב ארוך נוגעות למוצרים לצרכן. עלינו לפתח את חשיבתנו עם האימוץ הגובר של שווקים מקוונים.

האם נוצר שוק דומה עם זנב ארוך בשוק העבודה?

מה אם הזנב הארוך יתפתח לשוק מתקדם יותר, כזה שיגרום להשפעות כלכליות נרחבות יותר? במלים אחרות, מה אם הוא יגיע לשוק התעסוקה? כאשר התקרבנו לגיוסים בסך מיליארד דולר באתר שלנו – אבן דרך עליה הכרזנו היום – תהינו האם הזנב הארוך מתחיל לתפוס גם בשוק התעסוקה מבוסס האינטרנט שלנו – מקום עבודה מקוון. האינטרנט פותח את הגישה לעסקים ולאנשי מקצוע ברחבי העולם, ואנחנו מניחים שאם נשרטט את נתוני הכישורים שמופיעים ב-ODesk נראה גם בהם זנב ארוך".

9. רישוי מובטח תוך 48 שעות לעסקים חדשים, וקנסות לבנקים אם הם מתעכבים בפתיחת חשבונות. כל כך כואב היום לעסק קטן לפתוח חשבון בנק, אלא אם הם מקבלים אך ורק ביטקוין – ואז הם לא זקוקים לבנק. אנחנו חייבים להכריח את הבנקים לפתוח חשבונות. תאמינו לי, אפילו לאלף לא היה פשוט לפתוח חשבון בנק – נדרשו שבועות לשם כך!

10. לסגור את לשכת התעסוקה. עלינו להחליף את לשכת התעסוקה בשותפות ציבורית-פרטית בה הממשלה מעניקה תלושים למובטלים (אולי עם תוספת מסויימת לחרדים ולערבים) לקבלת הכשרה בחברות כמו סטארט-אפים או טבע או צ'ק-פוינט. הכשרה זו תהיה הרבה יותר טובה מהתעסוקה בדרגים הנמוכים שלשכות התעסוקה מציעה כיום. השובר צריך לממן הן משכורת והן את ההכשרה, ולהעניק הקלת מס הכפולה ממשכורת המובטלים, אם הם עדיין מועסקים לאחר שנתיים.

אלה הן 10 ההצעות שלי לפתרון משבר האבטלה הקרב ובא שלנו. מהן שלכם? אנא שתפו, העירו והציעו הצעות משלכם.

הטור התפרסם לראשונה בבלוג של מייקל אייזנברג באנגלית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker