התקדמות במימון המונים מבוסס אינטרנט בארה"ב

מימון המונים טומן בתוכו הבטחה לשינוי אופן גיוס הכספים על ידי רבות מהחברות הקטנות יותר

ג׳פרי ברקוביץ ודניאל זיילברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשנים האחרונות נאבקות חברות הזנק לגייס הון לצורך פיתוח ראשוני, ייצור ומכירות. חלפו עברו הימים שבהם כל קרן הון סיכון רצתה נתח מ"הדבר הגדול הבא" והייתה מוכנה לשלם עבור הזכות לקחת חלק במיזם. עם זאת, תופעה חדשה המכוּנה "מימון המונים" מספקת הקלה מסוימת ליזמי חברות ההזנק במאמצי גיוס ההון שלהם.

באמצעות אתרי אינטרנט של מימון המונים, כגון קיקסטרטר, יכולים יזמי חברות הזנק לתת פרסום לרעיונותיהם ולמכור את מוצריהם בתמורה להשקעה בחברות שלהם.

אולם כבר עם תחילת הדרך של תופעת מימון ההמונים העלתה הרשות לניירות ערך ובורסה של ממשלת ארה"ב (SEC) מספר חששות בנוגע לשימוש בתהליך חדש ובלתי מוסדר זה לגיוס הון. באופן אופייני, הנפקות לציבור בארה"ב חייבות לעבור רישום ב-SEC, תהליך שעשוי להיות יקר, לעתים קרובות במידה שמהווה חסם עבור חברות קטנות. פטור מדרישות הרישום ניתנים בעיקר ל"משקיעים מוכרים", קבוצה הכוללת אנשים שבבעלותם נכסים בשווי נקי העולה על 1 מיליון דולר, או בעלי הכנסה גבוהה מ-200,000$. אולם ב'חוק המשרות' החדש, שהתקבל באפריל 2012, הוסיף הקונגרס סעיף פטור חדש המתיר לחברות להנפיק מניות בשווי של עד 1 מיליון דולר בפרק זמן של 12 חודשים לקהל רחב הרבה יותר של משקיעים, בתנאי שהם עומדים בתנאים מסוימים.

לדוגמה, אם גם ההכנסה השנתית וגם השווי הנקי של אדם מסוים נמוכים מ-100,000$, הוא אינו רשאי להשקיע סכום שעולה על 2,000 דולר או 5% מההכנסה השנתית או מהשווי הנקי, לפי הגבוה ביניהם. אם סכום ההכנסה השנתית או השווי הנקי של אדם הוא 100 אלף דולר או יותר, אותו אדם רשאי להשקיע 10% מההכנסה השנתית או השווי הנקי, לפי הגבוה ביניהם, אך לא יותר מ-100 אלף דולר.

אך בעוד ש"חוק המשרות" התקבל בקונגרס של ארה"ב לפני למעלה משנה, ה-SEC נמנעה עד עתה מלמלא את חלקה וליישם את הפטור מחובת הרישום שנועד לקדם את מימון ההמונים. רק לאחרונה, ב-23 באוקטובר 2013, הציגה ה-SEC לקבלת תגובות את הכללים שיתירו לחברות להשתמש בהון-עצמי שגויס בדרך של מימון המונים.

ראויה לציון העובדה שעל פי הכללים שהוצעו, בחרה ה-SEC להגביל את הפטור החדש עבור מימון המונים לחברות שמאוגדות על פי חוקי ארצות הברית וכפופות להם. לפיכך, חברות שמאוגדות מחוץ לארצות הברית עשויות להידרש לשקול ארגון-מחדש כדי להשתמש בהון-עצמי שגויס בדרך של מימון המונים בארצות הברית. 'חוק המשרות' כולל גם דרישות גילוי רבות עבור מי שמעוניינים להנפיק ניירות ערך. בין שאר הדרישות, הנפקות בסך של 100 אלף דולר או פחות מחייבות גילוי של החזרי מס ודוחות כספיים מאושרים, הנפקות בסך של יותר מ-100 אלף דולר, אך לא יותר מ-500 אלף דולר מחייבות גילוי של דוחות כספיים שנסקרו על ידי רואה חשבון ציבורי, והנפקות בסך של יותר מ-500 אלף דולר מחייבות גילוי של דו"חות כספיים מבוקרים.

גם עם ההגבלות והדרישות הנלוות אליו, מימון המונים טומן בתוכו הבטחה לשינוי אופן גיוס הכספים על ידי רבות מהחברות הקטנות יותר, שבאופן אחר לא היו יכולות להרשות לעצמן לעמוד בדרישות ההנפקה הציבורית של ה-SEC.

מאת ג׳פרי ברקוביץ ודניאל זיילברגר, משרד עוה״ד Finnegan LLP . WWW.FINNEGAN.COM

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker