תוך שנתיים: חברות בוגרות החממה הישראלית בפאלו אלטו גייסו 20 מיליון ד'

לפני שנתיים הקימו שולי גלילי וגיל בן ארצי את חממת UpWest Labs בעמק הסיליקון ■ המטרה הראשונית של המיזם: לקרב את הסטארט-אפים הישראלים ללקוחות שלהם ולשוק שאליו הם פונים כבר בשלב מוקדם ■ עד היום התקיימו 6 מחזורים של התוכנית בהם השתתפו 33 חברות

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

לפני שנתיים הקימו שולי גלילי וגיל בן ארצי את חממת UpWest Labs בפאלו אלטו שבעמק הסיליקון. המטרה הראשונית של המיזם הייתה לקרב את הסטארט-אפים הישראלים ללקוחות שלהם ולשוק שאליו הם פונים כבר בשלב מוקדם בפעילות שלהם ולסייע להם ליצור רשת קשרים עסקיים ענפה. שנתיים אחרי הקמת המיזם, וצירוף לירון פטרושקה כשותף שלישי, הם מסכמים את התקופה כהצלחה: חברות בוגרות התוכנית גייסו 20 מיליון דולר ממשקיעים. עד היום התקיימו 6 מחזורים של התוכנית בהם השתתפו 33 חברות - מתוכן 5 נסגרו. עד כה 150 יזמים עברו דרך התוכנית.

"אנחנו רוצים שהקרבה לשוק תתחיל בשלב מוקדם. יש חשיבות לקרבה של הסטארט אפים להבנה של הלקוח, כך אתה יוצר את המומנטום ומבין איך לתמחר את המוצר. ככה חשבנו כשהתחלנו והיום אנחנו מאמינים בזה אפילו יותר", אומר בן ארצי, שמבקר בישראל לצורך מיון חברות למחזור השביעי של התוכנית שייפתח בפברואר. "לא המצאנו משהו. זה גם היה המודל של Waze - מרכז פיתוח בארץ ומכירות ושיווק בחו"ל. גם סטארט אפים כמו Check ודודא מובייל עובדים ככה". לדבריו, האתגר של המנכ"לים הישראלים הוא לנצל את הקשרים שיצרו ולהמשיך לשמור את המומנטום גם לאחר חזרתם לארץ.

שולי גלילי וגיל בן ארציצילום: דניאל בר און

"יזמים ישראלים צריכים להבין איך נעשים עסקים בארה"ב - מה הלקוח והשווקים רוצים. לא צריך להיות אמריקאי בשביל זה. אנחנו רואים יזמים ישראלים שלא נולדו בארה"ב, עם רצון ללמוד. הם לא משנים את עורם אבל הם פתאום מבינים את הניואנסים - במה להתמקד. חשוב לשמור על היתרונות והחוזקות של הישראלים ולהבין איך הדברים עובדים", אומר בן ארצי.

"בעמק הסיליקון מוכנים לתת לך הזדמנות על סמך מה שאתה מביא. זה נחמד שיש ליזם רקע של יחידה טכנולוגית בצבא. אבל ההתייחסות היא 'תכל'סית' - אם אתה עושה משהו מעניין זה יביא אותך לשולחן. הקרנות האמריקאיות מכירות את היחידות הצבאיות בישראל אבל חובת ההוכחה היא עליך - זה מבחן שונה", מסביר בן ארצי ומוסיף כי "חובת ההוכחה ליזם הישראלי היא קשה כי הוא מתחרה בבוגרי סטנפורד שעבדו 10 שנים בגוגל. החדשות הטובות הן שמצבנו כישראלים טוב". לטענתו, חברות ישראליות שמגדירות בסיס עסקי בעמק הסיליקון לא מקבלות הערכות שווי נמוכות משל חברות אמריקאיות.

לכבוד אבן הדרך אליה הגיעה התוכנית היא פירסמה מספר נתונים לגבי פעילותה: מעל לשני שליש מהחברות שהשתתפו בתוכנית גייסו הון לאחר שסיימו אותה. 90% מהמימון - סך הכל 20 מיליון דולר - הגיע ממשקיעי הון סיכון ואנג'לים אמריקאים בהם אקסל פרטנרס, Innovation Endeavors של אריק שמידט ו-Horizons Ventures של לי קאשינג. סבבי גיוס הסיד של החברות היו בגודל של 800 אלף דולר ועד 2.5 מיליון דולר. הסבב הגדול ביותר היה של חברת הסייבר הישראלית Sentinel Labs שגייסה 2.5 מיליון דולר.

5 חברות בוגרות התוכנית הקימו פעילות בארה"ב או שכרו עובדים אמריקאים ו-5 חברות נוספות בתהליך להקים פעילות בארה"ב ב-2014. הגיל הממוצע של יזמים בתוכנית הוא 31 וטווח הגילאים הוא 24 עד 40. ב-20% מהחברות היו נשים בצוות המייסד. יותר מ-600 חברות הגישו מועמדות לתוכנית כל שנה. כמחצית מהפניות מגיעות מבוגרי התוכנית.

חברות שמועמדות ל-UpWest Labs צריכות להיות בשלב מוקדם יחסית בחייהן עם אבטיפוס או מוצר ראשוני, אך כבר השתתפו בה גם חברות שכבר יש להן מוצר בשוק והכנסות. מבחינת תחומי פעילות, UpWest Labs קולטת חברות אבטחה, תוכנה ארגונית, ביג דאטה ומוצרים צרכניים. בתחילת הדרך רוב החברות שהשתתפו בתוכנית פנו לשוק הצרכני, אך במחזורים האחרונים רוב החברות פיתחו מוצרים לארגונים. בין השותפים של UpWest Labs החברות סיסקו, AT&T ו-Yammer.

החברות המצטרפות לתוכנית מקבלות מימון של עד 25 אלף דולר כדי לכסות את הוצאותיהן במשך ארבעה חודשים בארה"ב. בתמורה להשתתפות, מקבלת התוכנית עד 8% מהאחזקות בחברות. היזמים שמשתתפים בתוכנית מתגוררים בבית שמועמד לרשותם ומאכלס בממוצע 17 איש.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker