שקופים: הסטארט אפ שבו המשכורות מופיעות ברשת וכל מייל חשוף לכולם

הסטארט אפ הבינלאומי Buffer חשף ברשת את משכורותיהם של העובדים בחברה ■ המנכ"ל ג'ואל גסקוין: "אני מאמין שלשקיפות יש כוח ייחודי"

אור הירשאוגה
אור הירשאוגה

רבים מחוזי ההעסקה בסטארט אפים בישראל כוללים סעיף שאוסר על העובד לחשוף את שכרו. גישה הפוכה לזו הציג ביום חמישי האחרון הסטארט אפ הבינלאומי Buffer שחשף ברשת את משכורותיהם של העובדים בחברה. "אנחנו מקווים שזה יעזור לחברות אחרות לחשוב על הדרך שבה הן קובעות שכר, ויספק לנו משוב מהקהילה", קבע ג'ואל גסקוין, מנכ"ל בפוסט אותו פירסם ביום חמישי אחר הצהריים. החברה שמפתחת שירות לתזמון פרסום סטטוסים ברשתות חברתיות מעסיקה 16 עובדים והכנסותיה השנתיות מסתכמות בכ-2 מיליון דולר.  

שכרו השנתי של גסקוין עצמו לפי הרשימה הוא 158,800 דולר. שכרו השנתי של סמנכ"ל התפעול ליאו וידריץ', הוא 146,800 דולר. שכרה של העובדת בעלת השכר הנמוך בחברה, עובדת שעדיין נמצאת בתקופת התלמדות לפי הגדרותיה של החברה הוא 70 אלף דולר.

במסגרת המהלכים שביצעה Buffer במטרה לפעול לפי הכלל "שקיפות כברירת מחדל" פירסמה החברה בכל חודש בבלוג שלה את הדיווח שהיא מעבירה למשקיעיה, ובו דיווחים מפורטים על הכנסותיה של החברה, על יתרות המזומנים שלה, על מספר המשתמשים הקיימים, מספר המשתמשים היומיים, פילוח הכנסות לשירותים שונים ונתונים על טיפול בפניות תמיכה. בנוסף מציין גסקוין שכל מייל שנשלח בין שני עובדים בחברה נשלח גם לחשבון מייל שפתוח לכל עובדי החברה.

בפוסט אחר, ציין וידריץ' ש-Buffer חילקה לכל עובדיה את JawboneUP, צמיד ניטור הפעילות הגופנית. "אחרי מספר שבועות היתה לכך השפעה אדירה. הדפדוף בדפוסי השינה של כולנו והדיון על דרכים להשיג שינה יותר עמוקה הביאו לגידול מדהים בפרודוקטיביות", ציין ווידריץ'. "אחד הערכים שלנו הוא מיקוד בשיפור עצמי", הוסיף וידריץ', שציין שכדי לקדם את יישומו של ערך זה מאפשרת החברה לעובדיה לרכוש ספרי קינדל בחינם ומבקשת מהם לעדכן ביישום שפתוח לכל עובדי החברה את הישגיהם האישיים ואת האתגרים שהם מעמידים לעצמם.

בשנה שעברה יזמי Buffer שהו במשך שלושה חודשים בתל אביב. לפני כן עבדו אנשי החברה במשך שישה חודשים בהונג קונג, ועוד קודם לכן בתוכנית חממה בסן פרנסיסקו. את חיי הנדודים אימצו היזמים מתוך אילוץ - זמן ההמתנה הארוך לוויזות לארה"ב. אילוץ נהפך לפריווילגיה שרק מעטים בשוק התעסוקה מרשים לעצמם. יזמי החברה החליטו שדווקא תחושת הזרות והשוני תורמת לעשייה העסקית. תל אביב נבחרה מתוך רשימה ארוכה של ערים שאליהן שקלה החברה לעבור. "כולנו מאירופה ואף אחד מאתנו לא היה לפני כן במזרח התיכון. רצינו לצאת מאזור הנוחות שלנו", הסביר וידריץ' את הבחירה בתל-אביב בראיון ב-TheMarker.

Buffer, הסביר גסקוין בפוסט האחרון, שואפת ל"שקיפות כברירת מחדל". "התחלנו לחשוב על כל מה שאנחנו עושים בתוך החברה ואיך אנחנו יכולים להפוך את הפעילות שלנו לשקופה יותר. הדבקות בשקיפות רדיקלית היא כנראה אחד הדברים המפחידים ביותר והמרגשים ביותר שעשינו במהלך החודשים האחרונים. המשמעות היא להיפתח ולהיהפך לפגיעים מאד להשלכות של כל רעיון שמועלה מכיוון שהוא חשוף לכולם", ציין גסקוין.

"לעיתים קרובות אני חושב על הכוח שיש לשקיפות. אני מאמין שלשקיפות יש כוח ייחודי – היא יכול להעצים צוותים ולהוות מקור להשראה. אני חושב שהיא שינתה את הדרך שבה אנחנו מנהלים את Buffer", ציין גסקוין. "שקיפות יוצרת אמון ואמון הוא הבסיס לעבודת צוות. השאיפה לשקיפות כברירת מחדל היא שבירה של חסמים בתוך הצוות. המשמעות של שקיפות ברמה כזו היא שיתוף של כל רעיון וכל כיוון חדש כבר בשלבים מוקדמים מאד עוד לפני גיבוש מלא שלהם".

מהם הכישורים הדרושים?צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker