גוגל חוסמת את סרגלי הכלים בכרום - ופוגעת בחברות עמק ההורדות הישראלי

"אנחנו מכריזים על עדכון למדיניות חנות התוספים לכרום - הרחבות בחנות חייבות להיות בעלות מטרה אחת פשוטה וקלה להבנה", ציין אריק קי, מנהל הנדסה בגוגל ■ בין השאר מונעת ההנחיה החדשה הפצה של סרגלי כלים שכוללים, לצד מטרה ייעודית, גם שדה חיפוש, או אופן אחר להפניית גולשים

אור הירשאוגה

ביום חמישי האחרון פירסמה גוגל הנחיה חדשה שנוגעת לתוספים לכרום שמשמעותה פגיעה נוספת בחברות עמק ההורדות. "אנחנו מכריזים היום על עדכון למדיניות חנות התוספים לכרום - הרחבות בחנות חייבות להיות בעלות מטרה פשוטה אחת, קלה להבנה", ציין אריק קי, מנהל הנדסה בגוגל שחתום על הפוסט. ההנחיה החדשה מונעת באופן גורף, בין השאר, הפצה של סרגלי כלים שכוללים, לצד מטרה ייעודית, גם שדה חיפוש, או אופן אחר להפניית גולשים. "סרגלי כלים לא ייתמכו מעתה, ולמשתמשים תהיה יותר שליטה בתכונות שמתווספות לדפדפן שלהם", כותב קי.

מבין החברות הישראליות, שינויי המדיניות הנוכחיים של גוגל בכל הנוגע להרחבות לכרום צפוי לפגוע ישירות בחטיבת Client Connect של חברת קונדואיט שתמזגת עם פריון, ובחברות פרטיות, בהן Revizer, סופר־פיש וקרוס־ריידר. Revizer וסופר־פיש הצליחו באחרונה להשלים סבבי גיוס גדולים שבהם השתתפו גם קרנות הון סיכון ישראליות. באופן עקיף ההנחיה הנוכחית צפויה להצר את צעדיה של כלל התעשייה.

מטה גוגל בקליפורניהצילום: בלומברג

עבור תוספים קיימים תיכנס ההנחיה החדשה לתוקף ביוני 2014 - עוד 6 חודשים, אך עבור תוספים חדשים היא בתוקף כבר מיום חמישי שעבר. ההנחיה הנוכחית היא המחמירה ביותר בשורת עדכוני הנחיות אותם פירסמה גוגל בשנתיים האחרונות. פירושה הוא דחיקה כמעט מוחלטת של מרבית המודלים הקיימים כיום ליצירת הכנסות מתוספים חינמיים לדפדפן, מודלים שמבוססים באופן כמעט מוחלט על הפניית גולשים למנועי חיפוש או אתרי מכירות, קידום של תוספים אחרים או שתילה של פרסומות.

"אנחנו מבצעים את השינויים הנוכחיים כדי לתת לגולשים יותר בקרה על חוויית הגלישה שלהם", ציין קי בפוסט של גוגל. "חווית גלישה פשוטה ומהירה היתה אחד הקווים המנחים בפיתוח הכרום מהולדתו. הפשטות היתה חשובה מכיוון שהדפדפנים שקדמו לכרום הפכו למורכבים מדי, עם ממשקי משתמש עמוסים שהקטינו את התוכן הנצפה בדפדפן. אחד הגורמים העיקריים שתרמו לכך היו הרחבות דוגמת סרגלי הכלים. משתמשים שהתקינו יותר מסרגל כלים אחד היו יכולים להגיע לתוצאות משתקות", הוא הוסיף.

במהלך העשור האחרון נהפכה גוגל לחברה הדומיננטית בשוק בשורה ארוכה של נקודות בשרשרת הערך הטכנולוגית - כספקית חיפוש, כפלטפורמת פרסום מקוון, כמפתחת של מערכת ההפעלה הסלולרית הנפוצה בעולם - אנדרואיד - כמפתחת הדפדפן הנפוץ בעולם, כפלטפורמת וידיאו מרכזית וכספקית של תוכנות מקוונות ובהם שירותי מייל, ובשנים האחרונות גם כמפתחת חומרה. מעמד זה מאפשר לחברה לתפקד כמעין שוטר, שמתמודד עם חברות שנהיו אגרסיביות יותר ויותר ביחס לגולשים. מאידך, מהלכים פתאומיים של גוגל, לעתים אף בלי ידיעת החברות - מסוגלים לחסל ברגע מודלים עסקיים משגשגים.

גוגל עצמה מתייחסת לתפקידה כגוף מפקח ברשת. "אנו מודאגים ממה שאנחנו רואים כזלזול גובר בזכויותיהם של משתמשים. אנחנו רואים גידול במספר הדיווחים על רוגלות ויישומים אחרים שמטרתם לשטות במשתמשים כדי להציג להם מודעות פופ־אפ, לחטוף את הדפדפן מהאתר שהם נמצאים בו או מהאתר שאליו הם מנסים להגיע. המגמה הזו רק מחמירה, והיא לא תשתנה מעצמה. כספק של שירותים וכפלטפורמה שמייצרת הכנסות למשתמשים, למפרסמים ולגופי תוכן באינטרנט, אנחנו חשים שמאחריותינו לבצע מהלכים פעילים שנוגעים לתופעות אלה", כותבת גוגל בדף ההסבר על החברה.

בשנתיים האחרונות נקטה גוגל בשורת צעדים שהקטינו את חופש הפעולה של חברות התוכנה החינמית. באוקטובר 2012 הכריזה גוגל על שינויים שתבצע בדפדפן הכרום, כך שזה לא יאפשר יותר התקנה של תוספים ללא אישור פעיל מצד המשתמש. בנובמבר האחרון הודיעה גוגל על כך שלא תאפשר התקנה של הרחבות מחוץ לחנות היישומים הרשמית של גוגל החל מינואר 2014.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker