הצעת חוק לצנזורה באינטרנט: הספקיות יחזיקו רשימת שמות של גולשים בפורנו

שתי הצעות חוק בנושא הוגשו על ידי ח"כ תמנו-שטה ויואל רזבוזוב (יש עתיד) ואורית סטרוק (הבית היהודי) וח"כ אורלי לוי אבקסיס (הליכוד ישראל ביתנו) ■ מנסחי החוק: "לחייב את ספקי הגישה לאינטרנט לסנן תוכן פוגעני לכל המנויים, ללא תוספת תשלום"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

כמו עונות השנה או חגי ישראל, עולה שוב בכנסת ההצעה לצנזורה על האיטנרנט. האחרונה שניסתה להחיות את חוק הצנזורה על האינטרנט היתה סיעת ש"ס בקיץ האחרון, אך כעת אלו סיעות חילוניות שמקדמות את הרעיון. ישנן שתי הצעות חוק דומות, האחת לסינון אתרים פוגעניים של חברי הכנסת פנינה תמנו-שטה (יש עתיד), אורית סטרוק (הבית היהודי) ויואל רזבוזוב (יש עתיד), והשנייה של חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס (הליכוד ישראל ביתנו) עם עוד שורה של חברי כנסת. ההצעה של לוי אבקסיס עברה היום (א') את אישור ועדת השרים לחקיקה (הליך שקודם הגשה לכנסת).

מטרת החוק היא לחייב את ספקיות האינטרנט לסנן אתרים פורנוגורפיים, אלא אם הלקוח התקשר ודרש במפורש שהם יהיו פתוחים עבורו. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "הצעת חוק זו מבקשת להגן על קטינים מפני חשיפה לתכנים פוגעניים באינטרנט ובכלל זה תכנים פורנוגרפיים". בהמשך נכתב כי "פורנוגרפיה מספקת לקטינים תפיסה מעוותת לגבי מערכות יחסים בין המינים ולגבי מעמד הנשים והגברים באשר הם.

60% מהילדים בישראל בגילאי 9-15 גולשים באתרים פורנוגרפיים. בחדרם של 47% מהילדים בישראל, בגילים אלו, יש מחשב שבאמצעותו הם גולשים באינטרנט. מנסחי החוק מציעים "לחייב את ספקי הגישה לאינטרנט לסנן תוכן פוגעני לכל המנויים, ללא תוספת תשלום, אלא אם המנוי ביקש בכתב מהספק שלא לחסום עבורו אתרים פוגעניים כאמור".

כלומר, ברירת המחדל תהיה חסימת אתרים פוגעניים. ספקיות האינטרנט יצטרכו להחזיק רשימות שמיות של כל הלקוחות שרוצים לגלוש באתרי פורנו. חברת הכנסת לוי אבקסיס בירכה על אישור החוק בוועדת השרים ומסרה כי "ילדים הם התגלמות הטוב, הם שנונים, הם חכמים והם תמימים, הם דור העתיד שלנו. לתכנים שאדם למד בילדותו יש משקל מיוחד בעיצוב זהותו, ולכן זוהי חובתנו להשגיח היטב על הילדים בצעירותם".

לפי החוק כיום, כל ספקיות האינטרנט מחויבות לספק לצרכנים תוכנת סינון בחינם - אם הלקוחות מבקשים זאת. אולם, "מנויים רבים כלל לא מודעים לקיומים של שירותי סינון אתרי אינטרנט", כותבים חברי הכנסת בהצעת החוק. למי שחושש מפגעי האינטרנט, מומלץ להתקשר לספקית שלו ולדרוש כי תפעיל את שירות הסינון החינמי.

שר התקשורת גלעד ארדן מסר כי הוא מתנגד למתווה של חסימה אוטומטית של לקוחות לגלישה: "שר התקשורת עומד על כך שברירת המחדל תישאר פתוחה וכל צעד של חקיקה על ידי חברות הכנסת יהיה מתואם עם השר".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker