אמיר טייג

האתר אנג'ל ליסט הוא מקרה בודד המייצג תופעה רחבה יותר, שבמסגרתה משתנה תחום מימון הסטארט־אפים ונהפך מגוון הרבה יותר. בעידן הדיגיטלי הנוכחי ניתן להוכיח היתכנות עסקית של רעיון טכנולוגי די בזריזות וללא השקעה כבדה לשם פיתוחו.

אנג'לים, חממות, תוכניות האצה וכלים מימוניים נוספים, יצרו למעשה זירה חדשה של השקעות קטנות יחסית שמובילות את החברה עד הוכחת ההיתכנות העסקית של הרעיון. מנקודה זו לסטארט־אפים המוצלחים יש שני נתיבים עקריים: האחד הוא פריצה עסקית כמו זו שהתרחשה באיירון סורס וקונדואיט. חברת בנתיב זה אינן נזקקות להשקעות מהותיות נוספות, שכן הן מתחילות לייצר הכנסות ורווחים כבר בשלב מוקדם של חייהן. הנתיב השני, כמו זה שלקחה ווייז, דורש השקעות כבדות נוספות לשם הצמחת החברה לממדים גדולים שמעניקים לה שווי גבוה.

המודל של קרנות ההון סיכון אינו מתאים להשקעות קטנות בשלבי חיים מוקדמים של חברות אלה, ולפיכך הן מעולם לא הצליחו להיכנס לזירת ההשקעות הקטנה שנוצרה, בעיקר מאז שעולם המובייל נהפך להיות מקור החדשנות העיקרי בתעשייה. הקרנות אמנם איבדו את השליטה שלהם בזירת המימון, אך לחלוטין לא נהפכו מיותרות.

רבים מהסטארט־אפים המוצלחים שיוצאים מתוכניות ההאצה, מהחממות ומהתאגדויות האנג'לים צריכים עוד הרבה מאוד כסף כדי לפרוץ. בלי השקעה של עשרות מיליוני דולרים, ווייז או וויקס לא היו מצליחו לפתח שירות מעולה המגיע לעשרות מיליוני התקנות. ללא השקעה זו, שתי חברות אלה לא היו מצליחות להגיע לרף השווי של מיליארד דולר.

קרנות הון סיכון הן לא רק חבורה של שותפים עשירים במכוניות פאר שלוקחים 12 שבועות חופש בשנה, כדברי ג’ייסון קלקניס. מודל הקרנות הוא מודל מימוני שמעביר כסף מקרנות פנסיה ומגופי השקעה מוסדיים אחרים להשקעות בעולם הטכנולוגי. ייתכן כי מודל זה זקוק לשיפוץ והתייעלות, אך המודלים החדשים של האנג'לים לא יחליפו אותו. הכסף הגדול לתעשיית הטכנלוגיה עדיין נמצא בידי המנהלים של גופי החיסכון ארוך הטווח. מנהלים אלה חייבים מתווכים כמו קרנות ההון סיכון. בלי הקרנות, הכסף שלו זקוקות חברות צעירות כדי לשנות את העולם ולהגיע לשווי גבוה - לא יגיע.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker