היועמ"ש: לעצור התקנת אנטנות זעירות של כל חברות הסלולר

היועץ המשפטי, יהודה וינשטיין, הביע התנגדות לזכותן של חברות הסלולר לבנות אתרי אנטנות חדשים ■ האתרים הזעירים, המכונים "מתקני גישה אלחוטיים", פטורים מהליכי תכנון ובנייה ■ לכן, התחרות החדשה בענף הסלולר מתאפשרת הרבה הודות לפרקטיקה זו

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
אמיתי זיו

טבעת החנק הולכת ומתהדקת סביב חברות הסלולר: במסגרת דיון בבג"ץ הביע היום (ג') היועץ המשפטי לממשלה התנגדות לזכותן של חברות הסלולר לבנות אתרי אנטנות חדשים. מדובר בעתירה שהגישו המרכז לשלטון מקומי, עיריית הרצליה והפורום לסלולריות שפויה, נגד חברות הסלולר .

היום אמר היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי לדעתו יש לקבל את העתירה ולאסור על בניית אנטנות זעירות נוספות בישראל. בישראל קיימים כיום שני מסלולים לבניית אתר אנטנות: אתר רגיל מחויב בכל הליכי התכנון והבנייה, אך אם חברות רוצות לבנות אתרים זעירים - המכונים מתקני גישה אלחוטיים - הן פטורות מההליכים הללו. הדבר מקל על חברות להקים אתרים חדשים ובפועל, התחרות החדשה בענף הסלולר מתאפשרת הרבה הודות לפרקטיקה זו. בעתירה עלתה דרישה כי החברות יפסיקו להקים מתקני גישה ללא אישור הוועדה לתכנון ובנייה, וכעת היועץ המשפטי לממשלה תומך בעמדה זו.

אנטנות סלולריות בשכונות מגורים
אנטנות סלולריות. מחדל מתגלגל של כל משרדי הממשלהצילום: מוטי קמחי

ממשרד המשפטים נמסר כי "היועץ המשפטי לממשלה הודיע היום בצעד חריג לבג"ץ כי הוא סבור שיש מקום לקבל את העתירות שהוגשו נגד הקמתם בפטור מהיתר בנייה של "מתקני גישה אלחוטית" (מג"א), שהם אנטנות שידור קטנות שמשמשות את המפעילות הסלולריות ומותקנות על מרפסות וגגות.

"בכתב התגובה שהגיש, הודיע היועץ המשפטי כי הוא סבור שיש מקום לתת צו מוחלט בעתירות שיאסור על 5 המפעילות הסלולריות להקים מתקני גישה אלחוטית נוספים בפטור מהיתר בנייה, וזאת כל עוד לא הותקנו תקנות "מאזנות" לפי חוק התכנון והבנייה, שיתנו משקל מתאים לשיקולי הגנת הציבור מפני קרינה ולאינטרסים המגולמים בהליכי התכנון והבנייה.

"עוד ב-2009 , מני מזוז, שלא ניתן להמשיך להקים בפטור מהיתר בנייה מתקני גישה אלחוטית נוספים מבלי שיותקנו על ידי שר הפנים תקנות "מאזנות". ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה בשנים 2011-2010 3 דיונים בטיוטת תקנות "מאזנות". הטיוטה הובאה לאישורה של הוועדה, אולם היא לא אישרה אותן עד היום בשל מחלוקת בין משרדי הממשלה השונים".

נושא האנטנות הסלולריות בישראל הוא מחדל מתגלגל של כל משרדי הממשלה. המשרדים מתקוטטים ביניהם ולא מצליחים להגיע לנוסחה חוקית שתאפשר איזון בין הצורך בכיסוי סלולרי לבין היבטים של בריאות הציבור. מסיבה זו הסוגייה מתנהלת בבית המשפט. אחת הסיבות שחברות הסלולר מבקשות היום מיזוג רשתות הוא הקושי להקים אתרי אנטנות חדשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker