נחתם הסכם שיתוף הרשתות של סלקום, פלאפון וגולן טלקום

שלוש החברות ישתמשו בתאגיד החדש על מנת להקים רשת דור 4 בישראל, כשהוצאות ההקמה והתפעול יתחלקו באופן שווה בין החברות ■ גולן טלקום האריכה את הסכם הנדידה עם סלקום בחמש שנים נוספות

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

החברות סלקום, פלאפון וגולן טלקום הודיעו הבוקר על חתימה של הסכם שיתוף רשתות חדש ל-15 שנה. בבסיס ההסכם הקמת תאגיד חדש שיהיה בבעלות סלקום ופלאפון, אך יפוקח על ידי שלוש המפעילות. ההסכם כולל שלושה רכיבים: האחד, שלוש החברות ישתמשו בתאגיד החדש על מנת להקים רשת דור 4 בישראל, כשהוצאות ההקמה והתפעול יתחלקו באופן שווה בין החברות. כמו בהסכם פרטנר-HOT, ההסכם נוגע רק לרשת הגישה והחברות ימשיכו להחזיק ליבת רשת נפרדת, מותג נפרד, שירות לקוחות נפרד וכדומה.

הרכיב השני בהסכם קובע כי סלקום ופלאפון יקימו שיתוף רשתות, רק בהיבט הפסיבי - נדל"ן, חשמל, תרנים וכדומה. רכיבי הרדיו יישארו נפרדים לחלוטין. בעבר הביע הממונה על ההגבלים העסקיים הסכמה לשיתוף כזה.

הרכיב השלישי בחוזה נוגע להסכם הנדידה הפנים ארצית ושיתוף האתרים של סלקום וגולן טלקום, הסכם שקיים מאז עלתה גולן לאוויר. מדובר למעשה בחידוש חוזה לחמש השנים הקרובות. מול הסכמי הרשתות המתגבשים בשוק הולכים ורבים הקולות המתנגדים להם בטענה כי הם יפגעו ברמת התחרות בשוק.

מנכ"ל פלאפון גיל שרוןצילום: עופר וקנין

ניר שטרן, מנכ"ל סלקום, מסר כי לענף הסלולר יש אתגר ענק בשנים הקרובות לשרת את החברה והכלכלה בישראל, המגבירות בקצב מסחרר את השימוש ברשתות הסלולר. ההסכמים מאפשרים שמירת התחרות בשוק מרובה שחקנים ומתן אפשרות בידי חברות התקשורת להמשיך ולהשקיע בפיתוח הטכנולוגיה והשירותים המוצעים לציבור. שיתוף הפעולה יאפשר הורדת אתרים סלולריים מהמרחב הציבורי והחיסכון בעלויות יסייע בשמירת התחרות לטובת הצרכנים.

ביחס להסכם זכות השימוש ברשתות הדור השני והשלישי עם גולן, אמר ניר שטרן: "אנחנו מאוד שמחים שגולן בחרה להמשיך את שיתוף הפעולה עם סלקום. זאת הבעת אמון בשירות האיכותי של החברה, שממנו נהנתה גולן ממועד תחילת הפעילות שלה.

מנכ"ל סלקום ניר שטרןצילום: סיון פרג'

גיל שרון, מנכ"ל פלאפון, ציין: "זהו הסכם פורץ דרך לענף הסלולר ולמדינת ישראל. רשת הדור הרביעי שנקים יחד תהיה מהמתקדמות בעולם, ותביא לישראל לראשונה את בשורת הדור הרביעי בסלולר עם מהירויות גלישה של עד 100 מגה ביט לשניה, בדומה למדינות המתקדמות בעולם.

"ההסכם יאפשר, לראשונה מזה עשרים וחמש שנה, לצמצם משמעותית מתקני שידור סלולאריים ולהפחית מאות אתרים תוך שלוש עד ארבע שנים. אנו מאמינים כי ההסכם יצמצם את הצורך בהקמת מתקנים חדשים ויאפשר חסכון בעלויות תפעול לאורך זמן ובכך יסייע בשימור היכולת התחרותית של החברות".

מגולן טלקום נמסר: "המהפכה יציבה, ודאית ותימשך לעולם ועד. הסכם השיתוף יקדם את התחרות בצורה מירבית ויאפשר ניהול וחסכון של המשאבים - ומכך ייהנו בראש ובראשונה הצרכנים. התחרות שהחלה עם השקתה של גולן טלקום לפני שנה וחצי תמשיך להתמקד במחיר, שירותים וטכנולוגיה, שקיפות ושרות לטובת הצרכן, ואיחוד הרשתות יאפשר לגולן טלקום להגביר את התחרותיות לטובת הצרכן הישראל.
כמו כן, ההסכם פותח דלת להקמת רשת דור 4 שתאפשר לישראל ליישר קו עם המדינות המובילות בעולם בתשתיות תקשורת, וכן יאפשר לגולן טלקום לבחון את הצטרפותה לשוק הקו הנייח בישראל כפי שהצהירה בעבר שתעשה כן כאשר התנאים יבשילו".

שר התקשורת גלעד ארדן, שנמצא בימים אלו בשוודיה לטובת לימוד נושא שיתוף הרשתות, בירך על ההסכם החדש: "הכיוון של ההסכם תואם את המגמות ואת עקרונות השיתוף הנהוגים באיחוד האירופי ובעולם, ויאפשר לשמור על מספר חברות סלולר שיתחרו בינהן על המחיר לצרכן ועל מגוון השרותים שיוצעו לו, אולם, יסייע גם בצמצום מספר האנטנות הפזורות ברחבי המדינה וימנע הצפה מיותרות של אנטנות חדשות, ופגיעה שלא לצורך במרחב הציבורי. אין בעולם מדינה בגודלה של ישראל בה ישנן 5 תשתיות סלולר עצמאיות ונפרדות, ופריסת רשת עצמאית על ידי כל אחת מהחברות משמעותה תוספת של אלפי אנטנות שאינה חיוניות.

"לאור הגידול ההולך וגובר בתעבורת מידע על גבי רשתות הסלולר, רשת דור רביעי מתקדמת בישראל היא צו השעה, ואנו נמצאים בימים אלה בעיצומו של תהליך הבחינה באשר לשאלה: מהו המתווה הנכון ביותר לעשות זאת, תוך שאנו מביאים בחשבון את מכלול הגורמים הרלבנטיים. כל הסכם שיתוף, יובא לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים, כדי להבטיח שהתחרות החיונית והבריאה בשוק הסלולר לא תפגע. שיתוף אתרים בין החברות, יאפשר חיסכון משמעותי בעלויות ההקמה של רשת דור רביעי וימנע הוצאות מיותרות שעלולות בסופו של יום לייקר את השירותים לצרכן".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker