ראיון

"כמו שהורדנו מחירים בסלולר, נוריד מחירים בטלוויזיה"

מיכאל גולן מתכנן לנגוס גם בשוק הקווי: "המחירים של הטריפל והטלוויזיה בישראל הם הגבוהים בעולם - נשיק שירותי אינטרנט, טלפון וטלוויזיה"; "טלוויזיה זה בידור לאוכלוסיות חלשות, ופה משלמים מחיר גבוה"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"המחירים של הטריפל והטלוויזיה בישראל הם הגבוהים בעולם. המצב גרוע יותר מהסלולר, כי בסלולר היה אוליגופול, אבל בטלוויזיה זה דואופול", אומר מיכאל גולן, הבעלים והמנכ"ל של חברת גולן טלקום.

בשנה הראשונה מאז שהושקה, גולן טלקום התעסקה רק בסלולר. "יש לי מספיק על הצלחת", אמר גולן באותם ימים. לאט־לאט החברה צברה ביטחון בפעילותה, והחלה לפזול לשוק אחר - השוק הקווי, ובראשו הטלוויזיה הרב־ערוצית.

"יש פה חוסר צדק חברתי, כי טלוויזיה זה בידור לאוכלוסיות חלשות, ופה משלמים מחיר גבוה", אומר גולן. "הפתרון לשוק הטלוויזיה הוא כמו בסלולר - תחרות. קסבייה ניאל (בעלים־שותף בגולן טלקום, א"ז) הוא היזם המוביל בעולם בנושא הטריפל הביתי, עם 5 מיליון לקוחות וממיר מתקדם בשם Freebox. אנחנו בונים את 'גולן בוקס', וכמו שהורדנו את מחיר הסלולר ב–50%, אנחנו יכולים להוריד באופן משמעותי את מחירי הטלוויזיה".

גולן מפרט: "טריפל בישראל עולה 350–450 שקל, לעומת 150 שקל (30 יורו) ב–Free. בענף הזה בישראל יש מוצר עם הרבה ערוצים, אבל אין מענה לכל צורכי הלקוחות. בתחום הטלוויזיה התחרות תלויה בתשתית שנכנסת אליך הביתה - הסיב של חברת החשמל (IBC) או שוק סיטוני - וכאן הכדור הוא לא אצלנו. אם זה יהיה רלוונטי, נשיק גם שירותי אינטרנט, טלפון וטלוויזיה".

שני גושי תקשורת

מיכאל גולן
מיכאל גולן במשרדי גולן טלקום בתל אביבצילום: אייל טואג

במקביל, בהתבטאות ראשונה לתקשורת בנושא, גולן תומך בהסכם שיתוף הרשתות של פרטנר ו–HOT, שנחתם לפי שבועיים ועוד ממתין לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים. אתמול דיווחו סלקום ופלאפון כי הן מגבשות הסכם דומה ביניהן. גולן רוצה מאוד להשתלב באחד מההסכמים האלה, ולחסוך לעצמו את ההשקעות הניכרות בתשתיות שנדרשה ממנו במסגרת רישיון הסלולר שקיבל מהמדינה. לדבריו, בעקבות ההסכמים המתגבשים, שוק התקשורת צפויה להצטמצם לשני גושים: "גוש אחד של פרטנר ו–HOT וגוש שני של פלאפון־סלקום (שנמצאות במגעים; א"ז). אנחנו עוד לא יודעים למי מהגושים האלה נצטרף, אבל מודל כזה מאפשר בטווח הארוך לכולם להצטרף לדור הרביעי בסלולר, בלי לפגוע בכיסוי ובתחרות".

לדבריו, ההסכם הזה יתרום לתחרות בשוק הסלולר. "צריך להגיד מלה טובה על שר התקשורת גלעד ארדן. יש לו רצון למצוא פתרון לבעיית האנטנות. הפתרון הכי טוב הוא שיתוף רשתות. מבחינתי, הפתרון העתידי צריך להיות מבוסס על חמישה מפעילים, אבל על שתי רשתות. מודל כזה יגן על התחרות בטווח הארוך ויאפשר את אותה תחרות כמו שיש כיום בדור השלישי".

קשה לנו להשתכנע. החברות דואגות לכיס שלהן, אבל מי ידאג לצרכן?

"אני יכול להבין את החשד שלכם בעידן שהיו רק החברות הוותיקות. זו היתה תקופה שבה הן התרכזו בלשמור על הדיווידנדים ולהגן על הטייקונים. לגבי הצרכן - אתם מכירים אותנו כבר שנתיים, והאג'נדה שלנו היא להגן על התחרות ועל הצרכן.

"תראה מה קרה פה: היו ארבע רשתות, כולל מירס, בתחרות מבוססת תשתיות וטכנולוגיה - וזה לא הביא לירידת מחיר. המהפכה התחילה במאי 2012. אם אתה פרו־תחרות, אתה צריך לעודד שיתוף רשתות שיאפשר לשוק להתקדם לדור הרביעי. השיתוף יגן על התחרות ויתן מספיק תחמושת למתחרים להמשיך בהשקעות".

השוק ממתין למתחרים

החשש הוא מאובדן רשתות ומכך שמתחרים יתאמו ביניהם מחירים.

"תסתכלו על הדוגמה האירופית - לא רק בשיתופי רשת סלולר, אלא גם בקווי. Free בצרפת משתמשת בחלק מהרשת הקווית של פראנס טלקום (מודל שיתוף המוכנה LLU; א"ז). תשאלו את פראנס טלקום מי המתחרה הכי חזקה שלהם - זו Free, ואנחנו מדברים על צוותי שטח שעובדים ביחד ברמה הכי יומיומית. גם בהסכם הרשת הנוכחי, יש שיתוף של הרדיו, אבל ליבת הרשת לא משותפת. כל השירותים נפרדים, כל האופציות שאתה נותן ללקוח הן בנפרד. ממילא, רוב החדשנות ברשת באה משירותי ליבה ולא בשירותי הגישה (access)".

"נמשיך עם 
מחירי הפיקס"

לא תורידו את הרגל מהגז אחרי שתקבלו 360 מיליון שקל חזרה?

"וכשנקבל את הערבות - לא נרצה להמשיך לגדול ולגייס? נמשיך עם מחירי הפיקס שלנו ולא נשנה אותם. מה שמשתנה מדי פעם הוא המבצעים, וזה יכול להמשיך להשתנות גם לפני ואחרי 31 בדצמבר (המועד שבו ייקבע נתח השוק של גולן טלקום)".

אתם מפסידים כסף. הרבה כסף. מספיק להסתכל בדו"חות של HOT מובייל, שתפסיד השנה יותר מ–100 מיליון שקל. לך יש בערך מחצית מכמות הלקוחות ורשת עצמאית קטנה יותר.

"אנחנו לא רווחיים, אבל אנחנו עומדים בתוכנית שלנו. אנחנו חברה רזה, ואין עוד חברה כזאת בעולם, חוץ מ–Free, שיש לה 35 עובדים במטה ו–200 נציגים בסך הכל. אנחנו לא מצמצמים בשירות כי חשוב לנו להשקיע שם כדי להמשיך לקבל את הציונים הגבוהים ביותר בסקרי לקוחות. אנחנו מתבססים על מודל שבו אנשים מנסים אותנו בגלל המחיר, נשארים בגלל המחיר - אבל גם כי השירות טוב".

פעם הערכת שתגיעו לאיזון עד ינואר 2015.

מיכאל גולןצילום: מוטי מילרוד

"אנחנו לא מפסידים יותר ממה שחשבנו שנפסיד, ואחרי שלוש שנים מההשקה, להגיע לנקודת האיזון זה לא רע בשביל שוק הסלולר. אף אחד לא האמין שנגיע ל–7% מהשוק הפרטי עד עכשיו".

מה לגבי הטענה שאתה בסך הכל MVNO, שאין לך אתרים?

"התמקדנו במתקני גישה בגלל הקושי להקים אתרים בישראל. אנחנו עם 700 אתרים כאלה ועד סוף השנה נהיה עם 900. הרשת שלנו מכסה חלק משמעותי מהאוכלוסייה וחלק משמעותי מהטראפיק שלנו עובר עליה".

עלית לישראל ב–2007 ואתה בשוק מאז 2009. מה אתה חושב על התרבות העסקית בישראל?

"יש פה יכולות מרשימות של כוח אדם ויכולות טכנולוגיות גבוהות מאוד. אנשים חכמים עם ניסיון, גם בהשוואה לאירופה. יש פה מנועים של יזמות, אבל פעמים רבות החברות פה הן עם הפנים לחו"ל - למכור את השירותים או בכלל למכור את החברה בחו"ל. כאזרח ישראלי, אתה פחות נהנה מהשירותים שמומצאים בישראל. חלק ממה שאנחנו רוצים לעשות זה להפנות את מנוע היזמות הזה לטובת הצרכן הישראלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker