ערוץ גולן טלקום

גולן טלקום מדבר ברצינות על טלוויזיה - ושותפו מבין היטב את העסק

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שני רובין הודים מקומיים הכריזו באחרונה כי הם מתקרבים להשקת פעילות של טלוויזיה רב־ערוצית: רמי לוי וכעת גם מיכאל גולן. תהיה זו טעות לבטל כלאחר יד את שתי ההכרזות.

לגבי המיזם שלוי רמז עליו, מסר בכיר בתעשייה, "זה רציני וזה יקום. האיש נחוש". הבכיר העריך כי נוכל לצפות בטלוויזיה של לוי כבר בתוך חודשיים. עוד נודע כי לוי קרוב מאוד לחתום עם שותף אסטרטגי לתחום התוכן. כפי שאישר לוי, 80% מהדברים סגורים. נזכיר שהוא היה הראשון, ובפער גדול מהמתחרים, להשיק חברת סלולר וירטואלית בישראל.

גם בגולן אי אפשר לזלזל. הוא כבר עשה רפורמה בהיקף היסטורי בענף הסלולר, וכעת מדבר ברצינות על כניסה לתחום הטלוויזיה. השותף שלו בגולן טלקום, גזביה ניאל, מבין היטב את עסקי הטלוויזיה הרב־ערוצית, כבעליה של Free בצרפת, שמציעה חבילות טריפל: טלפון, אינטרנט וטלוויזיה.

מיכאל גולןצילום: תומר אפלבאום

נכון, טלוויזיה זה לא סלולר - אין בה כל כך הרבה שומן לגלח - אבל עדיין, יש מקום למגוון מוצרים יותר גדול: חבילות קטנות ובינוניות במקום החבילה הענקית של HOT ו–yes. ואם כבר הזכרנו את yes, החברה עומלת כבר שנתיים על מוצר טלוויזיה קטן יותר, אינטרנטי ולכל מסך. אפשר לקרוא לזה "נטפליקס־ישראל". מנכ"ל החברה, רון אילון, נחוש להשיק מוצר כזה בעקבות השתנות הרגלי הצפייה של הלקוחות. השקה של כל מתחרה חדשה בענף (גולן, לוי, פרטנר או סלקום) תמריץ את לידתו של המוצר של yes.

גם לסלקום ופרטנר יש אינטרס להיכנס מהר לתחום הטלוויזיה. ראשית, די ברור שהשוק הולך לחבילות תקשורת, ותוכן הוא הגורם המבדל. סיבה שנייה היא הרווח. אם מסתכלים על שיעור 
ה–EBITDA של החברות הסלולריות רואים כי הוא נשחק משמעותית, והגיע ל–21% בפרטנר ו–27% בסלקום ברבעון האחרון. yes יצרה על הטלוויזיה שלה EBITDA של 31% להכנסות ב–2012 - וזה כבר מוצר רווחי יותר מהסלולר.

החסם העיקרי שמונע כיום את הרחבת התחרות בתחום הטלוויזיה הן ההשקעות הנדרשות לשם כך, שכן כבר שנים אין חסם טכנולוגי או רגולטורי.

חברות הסלולר עסוקות בבניית ההון שלהן מחדש, ועל כן לא ממהרות לבצע את ההשקעות הנדרשות בכניסה לתחום הטלוויזיה. מנגד, גולן טלקום, המפעיל הקטן ובעל המשאבים המוגבלים, יקבל בקרוב הזרקת הון של כ–360 מיליון שקל, לאחר שיקבל חזרה את הערבות שהעמיד כדי לקבל את הרישיון. כסף זה יכול לשמש אותו לכניסה לתחומי פעילות נוספים, במיוחד אם יחסוך לעצמו את הצורך להקים רשת סלולר עצמאית. אם גולן יחליט להיכנס לתחום הטלוויזיה, סלקום ופרטנר לא יוכלו להשאר מחוץ לתחום זה לאורך זמן. מכל הסיבות האלה, החודשים הראשונים של 2014 צפויים להיות מרתקים בכל הקשור לזירת הטלוויזיה.

צרכן הטלוויזיה הישראלי מקבל כיום שירות טוב יחסית, אך ברמת גיוון נמוכה, כלומר המוצרים של HOT ו-yes דומים מאוד וכוללים מספר גדול מאוד של ערוצים במחיר כולל גבוה יחסית. גולן, סלקום, פרטנר, רמי לוי ואחרים יצטרכו לתת מוצר אחר. כפי הנראה, המוצר שלהם יהיה מצומצם יותר - וזול מהותית. מבחינת הצרכן, זה ייתן עוד מגוון ועוד בחירה.

מיליארדי שקלים על הרצפה

הסכם סלקום־פלאפון - וייתכן שגם גולן - מקרב עוד צעד את השקת דור 4 בסלולר בישראל. רבות כבר דובר ועוד ידובר על פוטנציאל החיסכון של המיזם בהיבט הוצאות הקמת ותפעול רשת. כפי שכבר כתבנו כאן בעבר: מיליארדי שקלים מונחים על הרצפה בתחום זה.

אלא שיש היבט נוסף: רשתות LTE (Long Term Evolution, דור 4 בסלולר) מגדילות את צריכת תקשורת הנתונים (Data) ומגבירות את צריכת השירותים הסלולריים - וגם כאן יש הזדמנות לחברות הסלולר. אתר התקשורת Light Reading פירסם באחרונה ממצאי מחקר של חברת TNS בנושא, וכתב כי "ניתן לראות שהשקת רשתות דור 4 הובילה למהירויות הורדה גבוהות יותר בסלולר. זאת ועוד, לקוחות דור 4 צורכים יותר Data, ולמשל בבריטניה 30% מהם מורידים משחקים לעומת 17% בדור 3. הם גם עושים שימושים רחבים יותר בפונקציונליות של הטלפון, כמו הורדת וידאו וניווט, בשיעור של 25% יותר מלקוחות שאינם בדור הרביעי. הם גם יותר פעילים במסחר סלולרי (Commerce–M) ובחצי השנה האחרונה 53% מהם שילמו באמצעות הסלולר, לעומת 34% מלקוחות דור 3". יש כאן הזדמנות לחברות ליהנות מהגדלה בהכנסות גם מהיבט מהירות הגלישה - גבייה לפי מהירות, גם בהיבט נפח הגלישה, גבייה לפי נפח, וגם בהיבט השירותים, כמו תשלומים סלולריים.

הסכמי שיתוף הרשתות, פרטנר־HOT ופלאפון־סלקום - שגולן צפוי להצטרף לאחת מהן - עוד צריכים לעבור את המשוכה הגדולה מכולן - רשות ההגבלים העסקיים. ההסכם הראשון מבין השניים כבר הוגש לרשות לאישור, ההסכם השני עדיין לא נחתם. מקורב לעניין העריך כי ההחלטה תתקבל בתוך כחודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker