קריאת תיגר על מערכת הבנקאות

כל עוד בנקים וחברות האשראי לא ישתנו, הם יתמודדו מול הביטקוין ודומיו

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"חומר הגלם האמיתי שממנו מייצרים כסף הוא אמון", כתב יובל נח הררי בספרו "קיצור תולדות האנושות". לצד הדת, המדינה, הצדק והלאום, מזכיר הררי את הכסף כעמוד תווך שעליו נשען אותו "סדר מדומיין", המאפשר לאנשים זרים רבים מאוד לשתף פעולה. שיתוף פעולה זה, לדבריו, הוא סוד הצלחתו של המין האנושי.

האינטרנט השפיע על כל אחד מעמודי התווך החשובים שמזכיר הררי, וברור שגם השפיע מאוד על המערכת המוניטרית - אך מכאן ועד החלפתה במערכת פתוחה ומבוזרת כמו זו של הביטקוין, הדרך עוד ארוכה.

לכאורה, מערכת הבנקאות העולמית יכולה לרסק את הביטקוין ברגע, ואכן די סביר שהמטבע הווירטואלי ייעלם מחיינו באותה המהירות שבה הופיע. עם זאת, לא ניתן להתייחס לביטקוין כאל קוריוז חולף, והשפעותיו ארוכות הטווח יחרגו כנראה מכמה ספקולנטים תאבי בצע שיאבדו את כספם. הביטקוין, ומטבעות וירטואליים אחרים שצצים בימים אלה כפטריות אחרי הגשם, הם למעשה קריאת תיגר על מערכת הבנקאות הקיימת וגורם משבש חזק מאוד - שעשוי לחייב את המערכת כולה להשתנות.

ביטקויןצילום: Bloomberg

המטבעות הווירטואליים מנקזים את השומן המרכזי של מערכת הבנקאות, ומצמצמים את תפקידה כמתווך פיננסי. הביטקוין מאפשר ביצוע עסקות זולות מאוד, כלומר השימוש בו מפחית את עלות ביצוע העסקה. מטבעות וירטואליים מאפשרים העברות כספים, תשלומים או אגירת מזומנים בעמלות נמוכות עד אפסיות. הם גם חוסכים לחלוטין את הצורך בהמרות מטבע, ועמו את העמלות הרבות הנלוות לכך.

הפחתה מהותית של עלויות הכרוכות בביצוע עסקות מאפשרת תשלומים קטנים מאוד (micropayments) - שיטת תשלום נדרשת בעולם הדיגיטלי הנוכחי, אך בעייתית עבור הסולקים הגדולים של העולם הישן. כל עוד המשתמשים יקבלו מהמטבעות הווירטואליים ערך אמיתי, הם ימשיכו לתת בהם את אמונם.

מטבעות וירטואליים אלה נתמכים גם על ידי מערכות הצפנה חזקות שטרם פוצחו. יש מי שמאמינים שרק גופים ממשלתיים כמו NSA מסוגלים לפתח מערכות כאלה. ואם לא די בכך, מערכות אלה מוצעות חינם לכל דורש כקוד פתוח, כלומר ברגעים אלה יושבים מאות מפתחים בכל העולם ועוסקים בשכלולן. כך, כאשר התמריץ הכספי הוא גדול כל כך ועלות הפיתוח נמוכה כל כך - אף בנק מרכזי לא יוכל לחסום לחלוטין את השימוש במטבעות האלה.

מלחמה במטבעות הווירטואליים תהיה משולה למלחמה חסרת התוחלת שניהלו גופי התוכן בעשור הקודם כנגד אתרי הפיראטיות ברשת. כל אתר שנסגר על ידי בתי המשפט הופיע בגלגול אחר במקום אחר ברשת. כל עוד הבנקים וחברות כרטיסי האשראי לא ישתנו, ירזו ויתייעלו באמצעות אימוץ עמוק של טכנולוגיות דיגיטליות, הם יצטרכו להתמודד בכל פעם מחדש מול מטבע וירטואלי אחר, שיאיים לנפץ את המודל הישן שלהם.

הדרך היחידה של עולם הבנקאות להתמודד תהיה לעצב מחדש את המודל העסקי שלו ולוותר על הרבה ממשמניו. רגולטורים מטבעם הם שמרנים, ולפיכך כל תחום שפועל תחת רגולציה זוכה להגנה מתמשכת מפני המהפכה הדיגיטלית. זו הסיבה שעדיין לא אומץ בזרם המרכזי פתרון טכנולוגי שדומה לביטקוין.

אמנם הדרך שצריכים הרגולטורים לעבור היא עוד ארוכה - אך בסוף זה יקרה. מערכת הבנקאות לא תוכל לחמוק לעד מהמהפכה הדיגיטלית. המערכת לא תקרוס, כי היא מחזיקה בחומר הגלם שנדרש כדי להמשיך ולהזין את העולם בכסף, אך היא תצטרך לעשות זאת בצורה יעילה הרבה יותר, מקפחת פחות ושקופה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker