סיפור ההצלחה הישראלי הבא? האיש שהקים חברה בשווי 3 מיליארד דולר חושף את פריימרי דאטה

אחרי שבנה את Fusion-io, הגיע דייויד פלין לישראל, כדי להקים כאן חברה בשווי של 10 מיליארד דולר ■ "רוב חברות האחסון נבנות רק כדי להימכר. אני כאן כדי לבנות חברה גדולה ועצמאית"

ענבל אורפז
ענבל אורפז

בשנים האחרונות נהפכה ישראל למעצמה עולמית בתחום האחסון הדיגיטלי. במדינה צמחו כמה סיפורי הצלחה בתחום, שהסתיימו ברכישות על ידי החברות הרב־לאומיות הבולטות בשוק. בחודשים האחרונים, בשקט יחסי, הרחק מעין התקשורת, נבנתה חברה נוספת, שעשויה להיות סיפור ההצלחה הבא של ישראל בתחום. אלא שהפעם כל היזמים מגיעים עם ניסיון מוכח בזירת האחסון ומתכננים לבנות חברה גדולה ועצמאית. היעד שלהם הוא להגיע לחברה בשווי של 10 מיליארד דולר. כדי להגשים את החזון השאפתני הזה, בימים אלה משלימה החברה, פריימרי דאטה (Primary Data), גיוס של 60 מיליון דולר מקרנות ההון סיכון המובילות בעמק הסיליקון.

הסיפור של פריימרי דאטה מתחיל ב–2011, עם הולדתו של הסטארט־אפ הישראלי Tonian Systems. החברה, שהוקמה על ידי אדם קפלן ושרון אזולאי, מיעטה לחשוף פרטים אודות פעילותה, שעיקרה היה פיתוח תוכנה לתחום האחסון. בתקשורת הסביר קפלן, שהיה מנכ"ל וסמנכ"ל פיתוח עסקי בחברה, שטוניאן מפתחת פתרון אחסון אחיד, שפותר את אי הסדר שנוצר כשארגונים משלבים טכניקות אחסון מסורתיות עם וירטואליזציה. קרן ההון סיכון סידר ליוותה את החברה עוד משלב הסיד הראשוני, אז השקיעה בה מיליון דולר. באוקטובר 2011, השקיעה סידר יחד עם קרן צ'ארלס ריבר האמריקאית 5 מיליון דולר נוספים בחברה. מאז מלווה הקרן את החברה וגם היתה שותפה לתפנית בעלילה, שהפכה אותה לפריימרי דאטה.

באותו הזמן, בארה"ב הגיעה להבשלה חברת טכנולוגיה בתחום האחסון, Fusion-io. החברה, שהוקמה ב-2005, עסקה בייצור זכרונות פלאש והונפקה ביוני 2011, לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר. הלקוחה המרכזית של החברה באותה תקופה היתה פייסבוק. בנובמבר 2011 הגיעה החברה לשווי שיא של 4.25 מיליארד דולר. ואולם, מאז שווי החברה צנח ביותר מ–70%. במאי האחרון, מייסדי החברה, דייויד פלין וריק וויט, הודיעו כי הם עוזבים אותה. העיתונות הכלכלית והטכנולוגית האמריקאית עסקה בנושא בהרחבה - והסברים שונים הוצעו כסיבה שהובילה לפרישתם.

בראיון ל–TheMarker, במהלך ביקורו בישראל לפני כשבועיים, סיפר פלין כי לאחר שעזב את Fusion-io, הוא המשיך להתלבט לגבי המשך דרכו. אשתו קיוותה שהוא ייקח הפסקה של כמה שנים לפחות, אבל לו היו תוכניות אחרות - והוא התחיל לחפש כיוונים חדשים. וויט ופלין הכירו את הצוות של טוניאן שנתיים קודם לכן, במסגרת תוכנית שיתופי פעולה שערכה Fusion-io. טוניאן השתמשו בציוד של Fusion-io, והנהלות החברות נפגשו בביקורים בעמק הסיליקון. "הבנתי שמה שטוניאן עשו היה אחת מאבני הפינה הטכנולוגיות לניהול דאטה בחוות שרתים, במיוחד שילוב של פלאש, שרתים ואחסון בענן", אמר פלין.

באותה תקופה, טוניאן היתה בצומת קבלת החלטות לגבי עתידה. כך למעשה נולדה פריימרי דאטה, מחיבור בין הטכנולוגיה הישראלית של טוניאן לניסיון היזמי העשיר בתחום האחסון של וויט ופלין, בתזמון מצוין לשני הצדדים. "טוניאן היא חלק מפריימרי דאטה", הסביר פלין. "זו חברה חדשה, שמאחוריה כבר שנתיים של פיתוח. הליבה באה מישראל".

בני הלוי (מימין), אדם קפלן, דיוויד פלין ורון אשר מחברת פריימרי דאטהצילום: דניאל בר און

בני הלוי, אחד ממייסדי טוניאן וכיום סמנכ"ל טכנולוגיות בפריימרי דאטה, הוסיף כי "החזון של טוניאן ופריימרי דאטה דומה. עם הצוות החדש, האצנו את ההנהלה והרחבנו את הצעת הערך. יש לנו עכשיו חזון גדול יותר ממה שהיה לנו קודם".

בהמשך לשיחות הראשוניות בין הצדדים, הגיע פלין לביקור בישראל. באותו ביקור הוחלט לנסות לצרף לחברה גם את רון אשר, שבאותו זמן ניהל צוות של כ-500 מהנדסים בתחום האחסון ביבמ ישראל, וכיום משמש סמנכ"ל הנדסה בפריימרי דאטה. "שמעתי עליו שהוא תיקן את XIV - והייתי חייב להספיק לפגוש אותו לפני שנסעתי", סיפר פלין על אשר.

כך נולדה פריימרי דאטה, שנשענת על היכולות ההנדסיות של טוניאן והחיבור עם היכולות הניהוליות האמריקאיות. "מדהים כמה מומחיות וכשרון הנדסה בתחום האחסון יש בישראל. מרכז ההנדסה של פריימרי דאטה נמצא כאן, ובנוסף יהיו לנו צוותי מכירות ושיווק בארה"ב. אבל הליבה כאן", אמר פלין.

מאז איחוד הכוחות, הפעילות של פריימרי דאטה בישראל, טוניאן לשעבר, הכפילה את גודלה מ-20 מהנדסים ל-40. מתוך 50 עובדי פריימרי דאטה, יותר מ-40 נמצאים בישראל. בשנה הקרובה, הפעילות המקומית צפויה להעסיק יותר מ-100 מהנדסים.

"זו הזדמנות מיוחדת למהנדסים בישראל לעבוד עם הכשרונות הכי גדולים. עכשיו אנחנו מחפשים אנשים עם ניסיון הכרחי. אחרי כן, ניפתח גם ל-tier 2, שיכול להיות גם בוגרים טריים מהאוניברסיטאות. אני מנהל פעילות מו"פ בישראל יותר מ-20 שנה, וזו הזדמנות ייחודית" אמר אשר. בשנתיים הקרובות, עד שיושלם פיתוח המוצר, רוב כוח האדם בחברה ירוכז בישראל. כיום פעילות החברה מרוכזת בהרצליה, אך בתקופה הקרובה היא תעבור למשרדים חדשים, סמוך למגדלי עזריאלי בתל אביב. לאחר מכן, יוקמו גם צוותי מכירות ושיווק בחו"ל.

יזמים עם ניסיון מוכח

"רוב חברות האחסון והרבה חברות טכנולוגיה בישראל נבנות רק כדי להימכר לחברות גדולות יותר. אני בניתי חברה גדולה מאוד עם Fusion-io, ואני כאן כדי לבנות חברה גדולה יותר ועצמאית. את Fusion-io הבאתי להנפקה וניהלתי אותה שנתיים כחברה ציבורית. במשך שבעה רבעונים רצופים, אף פעם לא החמצתי את תחזיות האנליסטים. אני חושב שפריימרי דאטה זו הזדמנות גדולה יותר. אנחנו נרגשים מאוד לבנות כאן חברה ציבורית עצמאית", אמר פלין. לדבריו, ההוכחה הכי טובה לאמונה שלו בעתיד החברה, היא שהוא בחר להשקיע בה לא רק כמה מאות אלפי דולרים מכיסו, אלא גם את מיטב זמנו.

"ב-Fusion-io הגענו לשווי של 3 מיליארד דולר. המטרה שלי עכשיו היא להגיע לשווי של 10 מיליארד דולר. אני לא מגדיר את ההצלחה של החברה בכך שהיא תירכש", הוסיף פלין. בינתיים, החברה נמנעת בכוונה מלחשוף פרטים שיסגירו את פעילותה. בנובמבר, עוד לפני שהוציאה מוצר לשוק, הצליחה פריימרי דאטה, בעיקר הודות לרזומה המרשים של חבורת המייסדים, לגייס 50 מיליון דולר מהקרנות המובילות בעמק הסיליקון ובעולם, בהן אקסל פרטנרס, שהיתה בין המשקיעות בפייסבוק ודרופבוקס, באטרי ונצ'רס, לייטספיד ונצ'ר פרטנרס, פליון ונצ'ר פרטנר ווינג קפיטל גרופ. אקסל היתה גם בין המשקיעות ב-Fusion-io, וכבר הכירה את פלין. כמו כן היא היתה בין המשקיעים בדיליג'נט, שבעקבות רכישתה הצטרף אשר ליבמ.

פריימרי דאטה והקרנות לא חשפו את השווי שלפיו נעשה הגיוס, אך ניתן להעריך כי הוא לכל הפחות 200 מיליון דולר, וככל הנראה יותר מזה. כעת, פלין חושף כי הסבב לא הושלם והוא צפוי לצמוח ב-10 מיליון דולר נוספים, כך שיסתכם ב-60 מיליון דולר. המשקיעים החדשים יהיו ככל הנראה משקיעים אסטרטגיים - כלומר, לא רק קרנות הון סיכון, אלא גם חברות משמעותיות בתחום. פלין מסביר שהצלחת סבב הגיוס נובעת מהרזומה של היזמים, כמו גם מהעומק הטכנולוגי והחדשנות של המוצר של פריימרי דאטה שמגיעים מישראל. הבחירה של פלין לעבוד עם מייסדי טוניאן הקלה על הקרנות לתת אמון בטכנולוגיה החדשה.

מאחורי החברה עומדת חבורה מנוסה של יזמים, בנוסף לפלין וווייט האמריקאים: קפלן היה בין מייסדי חברת מדעי החיים Xennex, שהוקמה על בסיס ידע שנוצר במכון ויצמן ונמכרה ל-BioTime; אשר ניהל ביבמ ישראל את תחום האחסון, שתחתיו רוכזו הפעילויות של שורת חברות בתחום שיבמ רכשה, ובהן XIV. אשר הגיע ליבמ לאחר שזו רכשה ב-2008 את דיליג'נט של משה ינאי ב-165 מיליון דולר, שבה היה מנהל ההנדסה; לפני שבני הלוי הצטרף כמייסד לטוניאן, הוא היה שותף לבנייה של דיגיטל אפליינס, מיזם של לארי אליסון, שנרכש בסופו של דבר על ידי אורקל ב-100 מיליון דולר.

בורסת ניו יורק במהלך ההנפקה של Fusion-IO ב-2011צילום: בלומברג

פריימרי דאטה נמנעת מלחשוף פרטים על המוצר שהיא מפתחת, מחשש להעתקות. "ב-Fusion-io הצלחתי, ונוצרו הרבה חברות חקייניות (followers), שאמרו 'גם אנחנו עושים את זה'", הסביר פלין. הוא ציין כדוגמה חברה שנמכרה ב-700 מיליון דולר ללא לקוחות או שותפים, על סמך טענה שהיא מפתחת טכנולוגיה כמו Fusion-io. "בגלל המעורבות שלי, כולם בתחום האחסון בעמק הסיליקון ובישראל מעוניינים לדעת מה אנחנו עושים", הוסיף.

עם זאת, פלין היה מוכן להסגיר כמה פרטים לגבי הפיתוח. פריימרי דאטה מנסה לפתור אתגרים שאתם מתמודדים מנהלי מערכות מידע בארגונים, שבהם המידע הארגוני מפוזר בין סוגים שונים של שיטות אחסון - זכרון פלאש בשרתים בארגון ואחסון בענן. כיום, העברה של דאטה בין סוגים שונים של אחסון מצריכה התאמות ידניות. המטרה של פריימרי דאטה היא לאפשר מעבר חופשי של מידע בין סוגי אחסון בהתאם לדרישות הארגון.

"אנחנו מאפשרים לדאטה לחיות מחוץ לגבולות המערכת. זה חשוב, כי מנהלים רוצים לנהל דאטה, לא לנהל מערכות אחסון. הדאטה נקרע לגזרים בין ביצועי פלאש לקיבולת בענן. אנחנו פותרים את האתגר של ניהול הדאטה, בעולם שבו הוא חי בהרבה מערכות אחסון", אומר פלין. "המערכת שלנו תדע לשים את המידע במקום האופטימילי מבחינת נפח אחסון וביצועים, ובעת הצורך להעביר אותו למקום אופטימלי אחר, לפי התנאים שיקבע הלקוח - ובאופן זה, לנתק את הצמידות של המידע לחומרה שבה הוא נמצא. המערכת תדע להתחשב בתכונות נוספות, כמו רמת אבטחה, רמת שרידות ונגישות", הסביר אשר.

פריימרי דאטה בונה מערכות שמורכבות מחומרה ותוכנה - התוכנה מפותחת על ידה, והחומרה היא מוצר מדף קיים. החברה תמכור את המוצר בשתי דרכים: חומרה ותוכנה (אפליינס), ותוכנה שאפשר להתאים לחומרה קיימת.

בינתיים, החברה עובדת עם לקוחות ספורים, שבאמצעותם פריימרי דאטה מוודא שהמוצר עובד. בעוד שנה־שנתיים, כשייצא מוצר לשוק, לקוחות החברה יהיו גופים שמנהלים כמויות גדולות של דאטה, ובהם חברות בתחום המדיה, הגז והנפט, ביו־אינפורמטיקה ושבבים. בנוסף לאלה, המוצר עשוי לעניין גופים שזקוקים ליכולות מתקדמות של אנליטיקה בענן מידע. "אני אוהב את הגישה של הישראלים. בישראל יש תרבות שאנשים לא פוחדים לומר את דעתם, גם כשיש סמכות בחדר. בתרבויות אחרות זה יכול להיות מביך כשיש מישהו שהוא בפוזיציה של סמכות ורוצים להשמיע רעיונות", תיאר פלין את החוויה שלו כמנכ"ל בחברה שצוות הפיתוח שלה ישראלי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker