היעד של סירק מדטק: מילת 700 אלף גברים ברואנדה עד סוף 2016

זאת במסגרת תוכנית ממשלתית להרחבת מעגל השימוש במילת גברים ללא ניתוח במדינה במטרה להקטין שיעורי הידבקות באיידס ■ כצעד ראשון יחל פיילוט לשימוש במוצר בשני מחוזות שבהם שני בתי חולים וחמישה מרכזי בריאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6

שרת הבריאות של רואנדה הכריזה בשבוע שעבר על תוכנית ממשלתית להרחבת מעגל השימוש במילת גברים ללא ניתוח במדינה במטרה להקטין שיעורי הידבקות באיידס. הסטארט אפ סירק מדטק שמפתח את המכשיר הרפואי פריפקס (PrePex) צפוי להוות ספק מרכזי בתוכנית.

החברה שהוקמה על ידי ד"ר אורן פירסט, צמרת פירסט, עידו קילמניק ושאול שוחט, פיתחה מכשיר שמאפשר לבצע ברית מילה ללא דם, סכין, חומר הרדמה או חדר סטרילי, וללא צורך ברופא. לאחר שלב המחקר והפיתוח, השלמת ניסויים קליניים והשוואתיים וקבלת האישורים הנדרשים, כולל מה-FDA, מתחילה החברה לשווק את המכשיר באפריקה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

עובדי נייר חדרה: "מוכנים להתפשר, אבל לא יפוטרו 200 עובדים"

עיר לעשירים // רוצים דירה בת"א? אתם צריכים משכורת של 57 אלף שקל

גברים רואנדים מחכים בתור לביצוע ההליך של פריפקסצילום: ליאור לברט

באמצעות רצועת גומי מיוחדת, המולבשת על גבי איבר המין יוצר ה-PrePex נמק מכוון על העורלה - בדומה לנמק שיוצרים בחבל הטבור של תינוק. תוך כמה שעות העור המת מתחיל להתייבש, ותוך שבוע אפשר להסיר את המכשיר ולסיים את התהליך. הלבשת המכשיר נמשכת שתי דקות בלבד, והאדם שעובר את ההליך לובש את המכשיר במשך שבוע ימים, שבו הוא ממשיך לתפקד כרגיל. לטענת פירסט, מחקרים הראו שהפרוצדורה כמעט לא גורמת לכאב, למעט כאב קצר כשמסירים את המכשיר. לאחר הסרת המכשיר הפצע מחלים, כמו לאחר ברית מילה רגילה.

לפי הכרזותיה של שרת הבריאות של רואנדה מטרת התוכנית הנוכחית במדינה הוא מילת 700 אלף גברים עד סוף 2016. כצעד ראשון יחל פיילוט לשימוש במוצר בשני מחוזות שבהם שני בתי חולים וחמישה מרכזי בריאות. "באפריקה אין כיום את התשתיות הקיימות שדרושות כדי להרחיב את המילה באמצעות ניתוח. ברואנדה, מדינה של 11 מיליון תושבים יש היום 582 רופאים. כשרופא צריך לבחור בין טיפול באשה יולדת במצב חירום ובין מילה, הבחירה ברורה מראש. מעבר לכך, המטופלים נדרשים להתנדב למעשה לתהליך ניתוחי שגם גורם לאובדן יכולת עבודה לזמן מה. הפתרון של מילה ללא הליך ניתוחי מתבקש", הסבירה פירסט בשיחה עם TheMarker.

לפי ממצאיהם של מחקרים שבוצעו החל מ-2005 מילת גברים מקטינה בכ-70% את סיכויי ההדבקות ב-HIV, הנגיף שהופך ל-AIDS. בעקבות מחקרים אלו הכריז האו"ם באמצעות UNAIDS, סוכנות האו"ם למלחמה באיידס, על תוכנית למילת 80% מהאוכלוסייה הגברית ב-13 מדינות יעד באפריקה שמאופיינות בשיעורי איידס גבוהים ושיעורי מילה נמוכים. בתוכנית מ-2007 הכריז האו"ם על יעד למילת 20 מיליון גברים עד 2015. עלותה של התוכנית מוערכת ב-1.5 מיליארד דולר.

"הפירוש של העמידה ביעדים שהציב האו"ם הוא הצלה של כ-3.5 מיליון בני אדם וחיסכון עתידי של 16.5 מיליארד דולר בכספי תרומות שיוקצו לטיפול בחולים. מאז פרסום ההמלצה של האו"ם הגיעו לכ-10% בלבד מהיעד. המשמעות היא שכדי לעמוד ביעד, שאר 90 האחוזים צריכים להתבצע בשנתיים הקרובות. זה דורש שינוי רדיקלי בגישה", הסבירה פירסט.

כ-39 מיליון אנשים חולים כיום באיידס בעולם. בנובמבר 2011 קיבלה פריפקס רוח גבית כשהילרי קלינטון, מזכירת המדינה האמריקאית, הצהירה כי הדור הבא צריך להיות נקי מאיידס ("AIDS Free Generation") והתוותה שלוש דרכים להשגת היעד: הרחבת הטיפול לאנשים שחיים עם איידס עצירת מעבר הנגיף מאם לילד והרחבת מילת הגברים. "בשני התחומים הראשונים נעשו צעדים משמעותיים בשנים האחרונות; מילת הגברים נותרה כאתגר שדורש טיפול", קובעת פירסט.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker