המהפכה הדיגיטלית לא תעצור

כל כך הרבה כסף תלוי בהמשך תוקפו של חוק מור, שקשה להאמין שהוא יופרך בקרוב

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אם נחפור עמוק וננסה לשים את האצבע על דבר אחד שעומד בבסיס המהפכה הדיגיטלית המטורפת, שסוחפת את העולם ב–50 השנה האחרונות, זה יהיה חוק מור, הקובע כי בכל 18 חודשים עד שנתיים מוכפל מספר הטרנזיסטורים על שטח השבב בעוד עלות ייצור השבב נותרת קבועה או יורדת. היכולת להכפיל שוב ושוב את מספר הטרנזיסטורים על פיסת סיליקון נתונה איפשרה להזניק את קצב עיבוד הנתונים של כל מכשיר קצה זעיר ואת מהירות הביטים הזורמים מהרשת למחשבו או סמארטפונו של כל משתמש בכל מקום. ההתקדמות על עקומת חוק מור איפשרה את כל מגוון השירותים הדיגיטליים שעיצבו מחדש את חיינו, והמשך התנועה על העקומה היא תנאי הכרחי להמשך המהפכה.

אינטל, יצרנית המעבדים הגדולה בעולם, קשרה את גורלה בחוק מור. אמנם החברה עושה את הכנסותיה ממכירת מעבדים, אך ליבת הטכנולוגיה שלה היא בתחום הייצור. יותר מכל חברה אחרת היא פורצת דרך בתחום פיתוח תהליכי ייצור פיסיים, המאפשרים את מזעור השבבים. עצירת חוק מור תהיה קטלנית לאינטל, הסובלת גם כך מהתמתנות הביקושים למעבדים שלה. אך אינטל לא לבד. גורלן של חברות ענק כמו קוואלקום, סמסונג, AMD, ARM, אפל, מיקרוסופט, גוגל ורבות אחרות תלוי בהמשך המהפכה הדיגיטלית.

הקואליציה שמעוניינת בהמשך המהפכה היא מהקואליציות העסקיות החזקות שנוצרו מעולם. עשרות אלפי מהנדסים ומפתחים מוכשרים יושבים ברגע זה בכל העולם ומנסים לדחוף את המהפכה קדימה, ומיליארדים מושקעים בכך מדי רבעון. הרבה יצירתיות וכסף יביאו את הפתרון ממקורות בלתי צפויים. ב–50 השנים האחרונות אף תקרה טכנולוגית לא נותרה על כנה. קרוב לוודאי שכך יקרה גם לתקרה הנוכחית. כל כך הרבה כסף תלוי בהמשך תוקפו של חוק מור, שקשה להאמין שנראה את הפרכתו בקרוב.

צילום: אי–פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker