דעה

שמות מתחמי האינטרנט: היכונו לשינוי הגדול הבא

רשת האינטרנט כפי שאנו מכירים כיום עומדת להשתנות מקצה לקצה, כשבתוך שנה נראה עוד עשרות אם לא מאות מתחמים עיליים חדשים

יונתן אגמון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עד סוף שנה זו צפויים להתחיל להיכנס לתוקף חלק מכ–1,900 מתחמים עיליים שהוגשו לגביהן בקשות לרישום. מדובר במהפכה של ממש. רשת האינטרנט כפי שאנו מכירים כיום עומדת להשתנות מקצה לקצה. מתחמם עילי קרוי באנגלית gTLD וכיום קיימים רק 20 כאלה. com. הוא דוגמה למתחם עילי שקיים כיום. בעוד כשנה נראה עוד עשרות אם לא מאות מתחמים עיליים חדשים.

המתחמים העיליים shop, .life, .pay. ו-online. הם המתחמים העיליים החדשים הראשונים שכבר אושרו. כיום כ–1,700 מתחמים עיליים נמצאים בהליך הבדיקה והאישור בגוף המאשר הקרוי ICANN (חברת האינטרנט להקצאת שמות ומספרים) ביניהם sports, .hotels. beverages. ועוד רבים אחרים. כמחצית מהמתחמים העיליים האלה צפויים להיות פתוחים לגמרי לרישום - מה שיאפשר לכל אחד לרשום שמות מתחם תחת המתחמים העיליים. כך לדוגמה, יוכל פלוני לרשום את שם המתחם קוקה קולה תחת המתחם העילי משקאות, כך ששם המתחם יהיה www.cocacola.beverages.

פתיחת המתחמים העיליים לציבור הרחב תהווה פגיעה בבעלי זכויות בסימני מסחר שלא ירשמו את סימני המסחר שלהם בכל אחד מהמתחמים הפתוחים. כבר כיום בעלי סימני מסחר נאבקים חדשות לבקרים במחטפים של שמות מתחם הזהים או דומים לסימני מסחר כאלה. כמה סכסוכים כאלה הגיעו לבתי משפט בישראל, וכ–40 סכסוכים כאלה הובאו לפתחו של איגוד האינטרנט הישראלי שמפעיל מנגנון יישוב סכסוכים. בארגון WIPO האמון על שמירה וקידום ההגנה על קניין רוחני בעולם, קיימת מחלקה שתפקידה לדון ולהחליט בסכסוכים בין בעלי שמות מתחמים לבעלי זכויות. נכון להיום ניתנו יותר מ–10,000 החלטות בעשר השנים האחרונות, והמספרים רק גדלים והולכים.

לאור כניסתם לתוקף של המתחמים העיליים החליטה חברת האינטרנט להקצאת שמות ומספרים על הקמת מרשם נוסף הקרוי מסלקת סימני המסחר (Trademarks Clearinghouse). במרשם זה יוכלו בעלי זכויות רשומות לרשום את סימניהם במקום אחד כדי להגן על זכויותיהם לגבי כל המתחמים העיליים החדשים. בעלי זכויות שאינן רשומות לא יוכלו להשתמש במסלקה, ולכן יהיו חייבים להגיש קודם כל בקשות לרישום שמות המסחר שלהם במשרד סימני מסחר מדינתי אחד לפחות.

באמצעות רישום במסלקת סימני המסחר יוכל בעל הזכויות לרשום את סימן המסחר שלו באמצעות בקשה אחת במרשמים העיליים השונים במהלך תקופות הזריחה. תקופת הזריחה היא התקופה שבה יכול בעל זכויות בסימן מסחר לרשום את סימניו לפני פתיחת המתחם העילי לרישום כללי.

מתחמים עיליים חדשים לא יתירו כלל רישום בתקופת הזריחה ללא אישרור של סימן המסחר דרך המסלקה. לכן, בעלי זכויות בסימני מסחר יהיו חייבים ברישום במסלקת סימני המסחר כדי ליהנות מתקופת הזריחה. בנוסף, בעלי זכויות שירשמו את סימניהם במסלקת סימני המסחר, ייהנו, לאחר תקופת הזריחה, משירות הודעות שעל פיו הם יקבלו הודעה על כל ניסיון לרשום את שמות המסחר שלהם בתוך שלושה חודשים מיום פתיחת המתחם העילי לרישום. לבסוף, בעלי זכויות ייהנו משירות שיאפשר להם הגשת הליכים מהירים נגד גופים שינסו לחטוף מהם את סימני המסחר שלהם.

מרגע שסימן המסחר מאומת על ידי המסלקה, יוכל בעליו של הסימן המסחרי להפקיד עד 50 וריאציות של הסימן המסחרי, ובלבד שכל וריאציה הוכרה כרישום פוגעני כפי שמתואר בהליך UDRP או בהליך בבית המשפט. ההפקדה של הווריאציות האמורות מאפשרת לבעליו של הסימן המסחרי ליהנות משרות ההודעות בצורה מורחבת. שירות המסלקה או ההודעות אינו פותר את בעל הזכויות מרישום שם מתחם במתחמים העיליים החדשים.

לבסוף, סימן מסחרי יכול להיות מוגש באופן ישיר על ידי הבעלים או באמצעות אחד מסוכני סימני המסחר של המסלקה. הבוחנים של המסלקה נותנים הזדמנות אחת בלבד לתקן את המידע והמסמכים שהוגשו, בלא עלות נוספת. במקרה כזה, בעל הסימן מתבקש לשלוח בתוך 20 יום מרגע ההודעה על טעות במסמכי הרישום את המסמכים המתוקנים של הבקשה החדשה.

אלה הם מקצת מהשינויים שישפיעו על בעלי זכויות בחודשים הקרובים כתוצאה מכניסתם של מאות מתחמים עיליים שונים. לבעלי הזכויות מומלץ להתארגן ולפעול מבעוד מועד כדי להגן על זכויותיהם.

הכותב הוא עורך דין ושותף במשרד סורוקר – אגמון, עריכת דין ועריכת פטנטים

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

צילום: בלומברגצילום: Bloomberg

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker