גוגל היא החוק |

"אני מוכן להסתבך עם ממשלות וחברות ענק, אבל אם גוגל סוגרת אותי - אני גמור"

השליטה של גוגל באינטרנט הפכה אותה לרגולטור הגדול בעולם ■ החלטה אחת שלה יכולה לחסל מודלים עסקיים ולהפוך אתרים פופולריים לשממה ■ אולם לשליטה של גוגל גם צד חיובי: היא כופה כללים השומרים על המשתמש ומגבילה את חופש הפעולה של מפרסמים אגרסיביים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"גוגל היא החוק. אני מוכן להסתבך עם ממשלות, אני מוכן להסתבך עם חברות ענק או עורכי דין, אבל אם גוגל מחליטה לסגור אותי – אני גמור", מודה מנכ"ל של חברת סטארט־אפ ישראלית. ואכן, השליטה של גוגל במרבית חלקי העולם הדיגיטלי, עם מנוע החיפוש הגדול ביותר, הדפדפן הנפוץ ביותר ושוק הפרסום הגדול ביותר – הופכת אותה לרגולטור מספר אחת של הרשת.

סיומו של החוזה עם בבילון היה רק צעד אחד מבין שינויים דרמטיים שביצעה גוגל בשנתיים האחרונות, שגרמו לטלטלה עזה בחברות רבות. מחד, גוגל מתפקדת כמעין שוטר, שמתמודד למשל עם חברות שנהיו אגרסיביות יותר ויותר ביחס לגולשים. אך מאידך, מהלכים פתאומיים של גוגל, לעתים אף בלי ידיעת החברות – מסוגלים לחסל ברגע מודלים עסקיים משגשגים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מעמד הביניים צודק - הוא באמת הולך ונעלם

עובדי אופיס דיפו: "כשהחברה התמוטטה, גם הגוף שלי קרס"

למאט קאטס יש פנים עגלגלות, חתולה בשם אמי, וחיבה למשחקי Werewolf. יש לו גם יותר מ–290 אלף עוקבים בטוויטר וקרוב ל–280 אלף עוקבים בגוגל פלוס, הרשת החברתית של גוגל. העוקבים של קאטס אולי מתעניינים גם בחייו האישיים, אך יותר מכך, הם מעוניינים לקבל את העדכונים הטובים ביותר על החלטותיה של גוגל בכל הקשור לדירוג אתרים בתוצאות החיפוש.

קאטס, שהצטרף לגוגל זמן קצר לאחר הקמת החברה, אחראי על צוות הפיקוח והבקרה על איכות תוצאות החיפוש. עסקים רבים כיום חבים את הצלחתם או כשלונם להחלטות שקאטס מפרסם מדי פעם, כלומר כשהוא לא כותב על אמי או על התחפושת שלבש בחג ההאלווין.

כ–90% מהגולשים ברשת לא מגיעים מעבר לעמוד התוצאות הראשון של מנוע החיפוש, וכ–50% לא יגללו מטה את תוצאות החיפוש מעבר לתוצאות הראשונות שנחשפות בפניהם. למיקום גבוה בדירוג התוצאות של גוגל, כיום אחד משערי הכניסה העיקריים לאינטרנט, משמעות קריטית - או שהאתר שלך בפנים או שהוא בחוץ. עבור עסקים שעיקר לקוחותיהם מגיעים מהאינטרנט, העדכונים שמבצעת גוגל בהליך הדירוג יכולים להיהפך לפרמטר הרה גורל. גוגל היא זו שקובעת את החוק על פיו ייקבע מי מצליח ומי לא.

במהלך השנתיים האחרונות ביצעה גוגל שני שינויים משמעותיים בדירוג האתרים. "אחד השינויים שגוגל עשתה לפני כשנה היה אדיר. אחרי שנים שבהן בעלי אתרים ידעו שקישורים נכנסים מעלים את דירוג האתר, תחת קווים מנחים מסוימים, פתאום הם שינו את כללי המשחק", מסביר אורן שץ, מנכ"ל SEO Israel, חברה לקידום אתרים.
"עבדנו עם משרד עורכי דין שהשיווק שלו התבסס בעיקר על כמה אתרי אינטרנט מושקעים. בבת אחת אתרים אלה ירדו בדירוג, והמשרד נכנס לתהליך של קיצוצים. גם מכללה שעבדנו אתה גילתה יום אחד שהתנועה שמגיעה אליה מגוגל צנחה. זה דרש מהם לבצע שיווק אגרסיבי מחוץ לרשת כדי לפצות על כך", הוא מספר.

גוגל אמנם מפרסמת תקנות שבהן היא מציגה הנחיות לבעלי אתרים שכוללות התייחסות לאופן הדירוג של האתר, אך הנחיות אלה כלליות מאוד. אם עמוד ההנחיות של גוגל הוא התנ"ך של אנשי SEO, הפרשנות לתנ"ך נפרשת בבלוג של קאטס, בערוץ היוטיוב שלו ובחשבונות שלו ברשתות החברתיות. קאטס הוא לא רק המפרש הראשי של דף ההנחיות, הוא גם השופט והמוציא אל הפועל.

"כשמישהו רוצה לדעת מה החוק בישראל, למשל, הוא יכול לחפש בספר החוקים. בכל הקשור לדירוג של אתרים ברשת, החוקים יכולים להופיע באיזה ציוץ שולי, בבליל של דברים אחרים. בכל הנוגע לנהלים הטובים ביותר לניהול אתרים, קאטס הוא כמעט היחיד בגוגל שמדבר על הנושא", הוא מוסיף.

הקרב על  חוויית המשתמש

ב–2010–2011 היה נראה שגוגל מפסידה במלחמתה לאנשי ה–SEO. "תוצאות החיפוש בגוגל נהפכו לג'ונגל - גן עדן טרופי לספאמרים ולמשווקים", כתב ב–2011 ויווק וודווה, מרצה באוניברסיטת ברקלי בפוסט באתר טק־קראנץ'. וודווה נתן לתלמידיו משימה פשוטה לכאורה - איתור קורות חיים של מייסדי קרנות הון סיכון. להפתעתו, הוא גילה שמדובר במטלה סבוכה. "כמעט כל חיפוש לוקח אותנו לאתר שרוצה שנלחץ על לינקים שיכניס להם כסף, או שניכנס לאתרים ממומנים שיכניסו לגוגל כסף", הוא ציין בפוסט.

השינויים האגרסיביים שביצעה גוגל בדירוג האתרים בתוצאות החיפוש ב–2012 ו–2013, שינויים שהשפיעו על רבים מלקוחותיהם של חברות קידום האתרים, נעשו כחלק מניסיונותיה של גוגל לתת מענה למצב אותו תיאר וודווה.

דירוג תוצאות החיפוש במנוע החיפוש שלה הוא רק תחום אחד שבו משמשת גוגל כמעין רשות רגולטורית, על אף שהיא חברה מסחרית. במהלך העשור האחרון נהפכה גוגל לחברה הדומיננטית בשוק בשורה ארוכה של נקודות בשרשרת הערך הטכנולוגית - כספקית חיפוש, כפלטפורמת פרסום מקוון, כמפתחת של מערכת ההפעלה הסלולרית הנפוצה בעולם, אנדרואיד, כפלטפורמת וידיאו מרכזית וכספקית של תוכנות מקוונות ובהם שירותי מייל, ובשנים האחרונות גם כמפתחת חומרה. אמנם לאפל, למיקרוסופט ולפייסבוק תפקיד דומה, אך לאף אחת מהן אין כיום אחיזה כה דומיננטית בצמתים כה רבים בשרשרת הערך.

במובנים רבים, גוגל נהפכה לרגולטור של הרשת - רווחתה חופפת במידה רבה, אף כי לא מושלמת, לרווחת המערכת כולה - הן של המשתמשים והן של החברות המסחריות והטכנולוגיה. יש לה אינטרס מובהק שייווצר איזון בין הצרכים של כל משתמשי הרשת, כדי שזו תוכל להמשיך ולצמוח.

במהלך השבוע האחרון הכריזו גוגל ומיקרוסופט, שתי ספקיות החיפוש הגדולות בעולם, כי החליטו להסיר מתוצאות החיפוש תוצאות לכ–100 אלף מונחי חיפוש שהובילו לאתרים פדופיליים. זוהי רק דוגמה אחת לאופן שבו גוגל וספקיות טכנולוגיה אחרות נהפכות לרגולטור של הרשת, כשהמדיניות שהן קובעות בתחומי פרטיות וצנזורה הופכת לסטנדרט דה־פקטו.

גוגל עצמה מתייחסת לתפקידה כגוף מפקח ברשת. "אנו מודאגים ממה שאנחנו רואים כזלזול גובר בזכויותיהם של משתמשים במחשבים. אנחנו רואים גידול במספר הדיווחים על רוגלות ויישומים אחרים שמטרתם לשטות במשתמשים כדי להציג להם מודעות פופ־אפ, לחטוף את הדפדפן מהאתר שהם נמצאים בו או מהאתר שאליו הם מנסים להגיע. המגמה הזו רק מחמירה, והיא לא תשתנה מעצמה. כספק של שירותים וכפלטפורמה שמייצרת הכנסות למשתמשים, מפרסמים וגופי תוכן באינטרנט, אנחנו חשים שמאחריותינו לבצע מהלכים פעילים שנוגעים לתופעות אלה", כותבת גוגל בדף ההסבר על החברה.

בצד ספקי השירותים והטכנולוגיות נפגשת גוגל עם מאות ואלפי ספקיות טכנולוגיה אחרות, רבות מהן ישראליות. השליטה של גוגל בנקודות כה רבות בשרשרת הערך, הופכת אותה בעיני יזמים רבים לכוח על, גדול מכל חברות הטכנולוגיה האחרות, ולעתים גם מהרגולטור הממשלתי, שמדיניותו בנושאי רשת מהוססת בדרך כלל.

"גוגל היא החוק. אני מוכן להסתבך עם ממשלות, חברות ענק, עורכי דין ועוד, אבל אם גוגל מחליטה לסגור אותי - אני גמור", אומר מנכ"ל של חברת הזנק ישראלית שהמוצר שלה מתבסס בין היתר על תוסף לדפדפן. "גוגל יכולה להעיף אותי מהחנות של כרום, מהחיפוש או לשים על האתר שלי אזהרת אבטחה - וזהו", הוא מבהיר.

מצרה את צעדי התוכנות החינמיות

לפני כשלושה שבועות פירסמה בבילון הישראלית הודעה דרמטית. גוגל, נכתב בהודעה, לא תחדש את החוזה עם החברה. בהתקשרות בין החברות הפנתה בבילון גולשים למנוע החיפוש של גוגל בתמורה לחלוקת הכנסות על רווחים מהפרסום במנועי החיפוש. החוזה היה אחראי ברבעון האחרון על 43% מהכנסות בבילון. בעקבות ההודעה צנחה מניית בבילון בחדות - בסופו של יום המסחר שבו פורסמה ההודעה ירדה המניה ב–62%. אחת מהמשמעויות של הפסקת החוזה היתה הפסקת המשא ומתן למיזוג בין בבילון לחברת איירון סורס.

בבילון הסבירה כי סיום החוזה נובע מכך שגוגל קיבלה תלונות ממשתמשים רבים בדפדפן שלה, גוגל כרום, שטענו כי התקנת סרגל הכלים של בבילון פוגעת בחוויית הגלישה שלהם, והדבר העלה דאגות אצל גוגל בקשר ליכולתה של החברה לאפשר חוויית משתמש חיובית. למעשה, המהלך של גוגל היה הצעד האחרון בשורת צעדים שנקטה החברה בשנים האחרונות במטרה להקטין את חוסר הנוחות שנגרם למשתמשים בשל פעילותן של חברות התוכנה החינמית.

באוקטובר 2012 הכריזה גוגל על שינויים שתבצע בדפדפן הכרום, כך שזה לא יאפשר יותר התקנה של תוספים ללא אישור פעיל מצד המשתמש.

לפני כעשרה ימים הכריזה גוגל על מהלך נוסף שמצר את צעדיהן של חברות התוכנה החינמית, כשהודיעה שמינואר 2014 לא תתאפשר התקנה של הרחבות מחוץ לחנות היישומים הרשמית של גוגל. שני שינויים אלה מקטינים את יכולתן של חברות התוכנה החינמית בהפצה של התוכנה הקניינית שלהן ובהפצתן של תוכנות נלוות.

מבין החברות הישראליות, שינוי המדיניות הנוכחי של גוגל בכל הנוגע להרחבות לכרום צפוי לפגוע ישירות בחברות פרטיות, בהן Revizer, סופר־פיש וקרוס־ריידר. Revizer וסופר־פיש הצליחו באחרונה להשלים סבבי גיוס גדולים שבהם השתתפו גם קרנות הון סיכון ישראליות.

גם חברות שאינן מפיצות הרחבות לדפדפנים עוסקות פעמים רבות בקנייה ובמכירה של תנועת גולשים שמגיעה מצד שלישי, במקרים רבים מהרחבות לדפדפן. הירידה בהיצע לרכישת תנועה מחברות צד שלישי תקטין את היקף התנועה שיכולות החברות להציע למנועי החיפוש הגדולים, ותשפיע על יכולתה של התעשייה לייצר הכנסות באמצעות מודלים כמו הזרקה של פרסומות.

"כאזרחי רשת אנחנו חיים כיום בארבעה או חמישה עולמות - העולם של גוגל, אחריה אפל, פייסבוק, יאהו ומיקרוסופט. כל אחת מאלה היא מעין שער כניסה לאינטרנט ומשמשת גם כסוג של רגולטור", אומר גל ישראלי, שותף מייסד בקרן סידר.

"מבין החברות האלה, גוגל היא הרגולטור מספר 1, ולו בשל גודל השוק שלה בתחומים השונים - יש לה את מנוע החיפוש הגדול ביותר, הדפדפן הנפוץ ביותר ושוק הפרסום הגדול ביותר. לצד זאת, יש עולמות שבהם האחיזה שלה חלשה יותר, למשל בכל הנושא של רשתות חברתיות, שם פייסבוק מכתיבה את הטון; בעולם הסגור של אפל, אפל היא הרגולטור.

"השאלה היא כמה התאמה יש בין רווחתו של המשתמש לבין רווחתה של גוגל עצמה. זאת שאלה שאני חושב עליה הרבה. אלמלא גוגל לא היה לנו כיום כזה מבחר של שירותים חינמיים ברשת. יש דברים שהיא מתאבדת עליהם כדי לייצר מודל חינמי, למשל פלטפורמת הווידיאו. כשגוגל רכשה את יוטיוב, היא היתה הפסדית, וכיום יוטיוב מייצרת הכנסות מפרסום".

"השינויים שאנחנו רואים ביחס של גוגל לחברות התוכנה החינמית משקפים שינוי מהותי יותר במצב השוק. עכשיו גוגל היא השחקן הדומיננטי. אם פעם היא היתה צריכה עזרה במלחמתה נגד מיקרוסופט, כיום המצב התהפך. היא לא צריכה לשלם לחברות חיצוניות כדי שאנשים ישתמשו בחיפוש שלה. עכשיו גוגל היא זו שמתגוננת, ומיקרוסופט היא זו שמתקיפה", מוסיף ישראלי.

"1,400 אפליקציות נמחקו בן לילה"

במצגת שהציג בשבוע שעבר הנרי בלודג'ט, מייסד ומנכ"ל האתר Business Insider, טען בלודג'ט שבקרב על השליטה בשוק המובייל - שהתנהל בין גוגל, אפל ומיקרוסופט - יש זוכה ברורה. נתח השוק של אנדרואיד בשוק הסמארטפונים מתקרב כיום ל–80% בטאבלטים נתח השוק של מכשירי אנדרואיד הוא כ–60%. הצמיחה החדה באימוץ של סמארטפונים וטאבלטים על חשבון מחשבים נייחים ונייחים הופך את אנדרואיד למערכת ההפעלה הנפוצה בעולם בהתקני מחשוב, עם נתח שוק של כ–60%.

לפי הנתונים שהציג בלודג'ט, גם המפתחים בוחרים בגוגל. 34% מהמפתחים יעדיפו לפתח בעדיפות ראשונה לאנדרואיד. iOS של אפל מגיעה למקום השני, עם 33%. ברבעון השלישי של 2013 מספר פרויקטי הפיתוח לפלטפורמת אנדרואיד עקף לראשונה את זה של iOS, ובינואר 2013 השתווה מספר ההורדות של יישומים בחנות היישומים של אפל ולזו של גוגל.

לפי נתוני החברות StatCounter, Clicky, W3Counter, Shareaholoic וארגון Wikimedia, כרום של גוגל הוא הדפדפן הנפוץ על מחשבים אישיים עם 30.6%–43%. לפי נתוני NetMarketShare, נתח השוק העולמי של גוגל בתחום החיפוש בחודש האחרון הוא 71.04%. לפי נתוני חברת eMarketer שליטה זו איפשרה לגוגל להשיג ב–2012 נתח שוק של 73.8% משוק הפרסום במנועי חיפוש בארה"ב. לפי נתוני eMarketer, בתחום הצומח של פרסום במובייל השיגה גוגל ב–2012 נתח שוק של 52.5% בארה"ב, ובחשיפות לפרסום בווידיאו היא שניה רק ל–AOL.

כפי שהיא פועלת בתחום דירוג תוצאות החיפוש, וכפי שהיא פועלת בתחום הדפדפנים, גוגל לא מפחדת להשתמש בכוחה גם בתחום המובייל, כשהיא סבורה שהאיזון בין רווחת המשתמש לרווחתן של החברות המסחריות הופר. לפני כחודשיים הכריזה גוגל על אחד משינויים אלה כששינתה את תנאי השימוש בחנות יישומי המובייל Google Play, ואסרה על שליחת פרסומות באמצעות Notifications למסך המכשיר, והגבילה את יכולתם של יישומים לייצר על המכשיר אייקונים חדשים שמופיעים לצד יישומים אותם הוריד המשתמש (Icon Drop). חברות רבות, בהן ישראליות, ניצלו את האפשרות האחרונה כדי להפנות גולשים למנועי חיפוש או כדי להציב על מכשיר המשתמש פורטלים לפרסום.

השינויים האחרונים שביצעה גוגל בתנאי השימוש ב–Google Play מוטטו את המודל העסקי של חברות רבות, הגדולה בהן היא AirPush האמריקאית, שהפיצה פרסומות דרך Notifications. החברה, שמעסיקה כ–160 עובדים, מיהרה בעקבות השינויים לרכוש תמורת 15 מיליון דולר חברת סטארט־אפ שמציעה מודל פרסום שונה, ובאמצעות רכישה זו, ואולי רכישות נוספות בהמשך, היא עשויה למצוא מדיה אחרת לנתב אליה פרסומות מכ–120 אלף יישומים שבהם מותקן רכיב התוכנה שלה.

לדברי בכיר בתעשיית ההון סיכון הישראלית, חברה נוספת שעמדה לפני חתימה על חוזה להשקעה מאחת הקרנות הגדולות בישראל נפגעה מהמהלך יום לפני החתימה, ועמה גם כל המפתחים שהשתמשו ברכיב התוכנה שלה. "בתוך לילה 1,400 אפליקציות - כל האפליקציות שכללו את רכיב התוכנה שלה - נעלמו מהחנות", הוא ציין.

"גוגל עדינה יותר ממה שהיא יכולה להיות"

"גוגל נמצאת כיום בהרבה עולמות והיא צריכה לשחק משחק עדין - ללכת על קו דק מאוד", אומר ישראלי. "הדרך שבה AirPush דחפו פרסומות היתה אפקטיבית ומעצבנת מאוד. השאלה היא איך מגדירים מה הוא ניצול לרעה של המערכת ומה הוא מודל כלכלי לגיטימי. בסופו של דבר, גוגל נדרשת לאזן בין המשתמשים לבין מפתחי האפליקציות. אם היא תגביל אותם יותר מדי, הם יוכלו לעבור לפלטפורמות אחרות. בינתיים היא מצליחה בכך. במבחן התוצאה, היא עושה עבודה טובה. אנדרואיד משגשגת ויש בה המון מפתחים. על הקו שבין חופש מוחלט לדיקטטורה מוחלטת, גוגל נמצאת כיום בין מיקרוסופט - שנלחמת כדי לייצר סביבה ומאפשרת כיום לכל מפתח ליצור יישום ולמכור אותו - לבין אפל, שאף תוכנה לא יכולה לעלות לאייפונים (שאינם פרוצים) מבלי שזה יעבור דרכה".

לדברי ישראלי, "אנחנו עדיין מאמינים שטוב לפעול בעולם של גוגל. אחת הטענות נגד גוגל היא שקודם היא תוריד את האפליקציה, ולאחר מכן תבדוק את הטענות. בפועל, זו לא התנהגות יוצאת דופן - גם אפל מתנהגת כך. זוהי התנהגות של ענק שלא תמיד רואה את הנאמנים ולפעמים דורך עליהם, לא בהכרח בכוונה. לפני שאנחנו מבצעים השקעות בחברות המושפעות מהמדיניות של גוגל, אנחנו שואלים את עצמנו אם גוגל תתנהג באחריות, ועד היום לא התבדינו. למעשה, גוגל עדינה יותר בכללים שהיא כופה ממה שהיא היתה יכולה להיות. צריך לזכור שהיא עצמה נתונה לפיקוח של הרגולטורים הממשלתיים בעולם בזכוכית מגדלת, והיא רוצה לייצר אקו־סיסטם שעובד. אם האקו־סיסטם לא יהיה נוח לכל הצדדים - לא יהיו בו אנשים. האם היא לא חורגת מכך? לפעמים כן, אבל היא לא מתרחקת מהקו הנכון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker