מי יקפוץ ראש לבור של ערוץ 10?

'מקורבי נתניהו' או 'מחוברי מוזס' ינסו לגייס טייקון תורן שיביא אותם עד להנהלת הערוץ

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג
אמיר טייג

כל המודל העסקי של ערוץ 10 נשען על הנכונות של בעלי מניותיו לשלם לו עבור הזכות להחזיק בו. יוסי מימן, רון לאודר, ארנון מילצ'ן, ניוז קורפ ואחרים, הזרימו לערוץ לאורך השנים כ-1.5 מיליארד שקל בגין זכות זו, ויצרו מין ייצור עסקי משונה שקיומו תלוי בערך הרגשי שהוא מייצר עבור פטרוניו המתחלפים. אך כמו כל קשר תלותי, הפך הקשר לנטל כאשר מנהלי הערוץ מתחו את החבל קצת יותר מידי. מדי רבעון, הם הגיעו לביתו של יוסי מימן בהרצליה, או לאחד מבתיו של רון לאודר, ושיננו את המנטרה הרגילה - "בלי הזרמה הערוץ יסגר, המסך יוחשך, ו-400 עובדים יפגינו מול ביתך בדרכם ללשכת האבטלה. אחרי כל מה שהזרמת, מה זה בשבילך עוד 5, 10, 15 או 50 מיליון שקל? העיקר שלא יזכרו לך שאתה זה שסגרת את הערוץ".

זו הסיבה שרבים הופתעו ביום ראשון האחרון כאשר נודע שאשת הפרסום המוכרת יפית גרינברג (ג. יפית) תכנס לנעליו של רון לאודר, כפטרון התורן של ערוץ 10. גרינברג אמנם הצליחה בעסקיה, אך אין לה את המשאבים הנדרשים כדי להחזיק יצור תלותי כל כך, או בהשלכה לדבריו של יוסי מימן משנת 2006, היא לא יכולה לקנות לערוץ מידי חודש וילה בהרצליה פיתוח. אך גם כאן מסתתרת סיבה שאינה רציונלית. לאחר יותר משנה בה האמין לאודר להבטחות אנשיו כי 'מר טלוויזיה יציל את הערוץ' או 'עוד רגע מוצאים משקיע' הוא הבין כי המציאות היא שונה ממה שהוצג לו. ביאושו, הוא דרש להעביר את הנטל לראשון שיסכים לקבלו. גרינברג רצתה נורא, וקיבלה.

שני תסריטים מרכזיים מכסים את טווח הסבירויות לגבי עתיד הערוץ. התסריט הראשון הוא קצר וכואב: תוך שלושה חודשים גרינברג מבינה לאיזה בור נפלה, וסוגרת את הערוץ. בניגוד ללאודר ומימן שמשכו את כישלונם על פני שנים ומאות מיליוני שקלים, גרינברג תצטרך לספוג כישלון מהיר.

התסריט השני הוא המעניין יותר אך סביר פחות: גרינברג תצליח במקום בו לאודר נכשל, ותגייס תוך שלושה חודשים משקיע חדש שיסכים לקחת על עצמו את הנטל. לשם כך, היא תצטרך למצוא מישהו מנותק מספיק ועשיר מספיק כדי שיסכים לקפוץ ראש לאותו בור אליו נפלו מימן ולאודר. יהיה זה מפתיע אם היא תצליח, אך דברים מוזרים יותר כבר קרו - כמו למשל התקבצות המשקיעים הזרים סביב נוחי דנקנר במאבקו על השליטה באי.די.בי. אומנם גרינברג עדיין לא הוכיחה יכולות deal making משובחות כמו אלו של דנקנר, אבל לכו תדעו.

ניתן להניח כי בימים הקרובים יופיעו בתקשורת שמות של מועמדים השוקלים להצטרף לגרינברג, אך לא תראו שם אף גורם השוקל את ההשקעה במונחים רציונאליים. אף בנק לא יהיה מוכן לממן עסקה שכזאת, ואף חברת בעלת ממשל תאגידי סביר לא תאשר זאת. מה שיחבר בין כל המועמדים לשליטה בערוץ 10 הוא השילוב בין הנכונות לשרוף כמות גדולה של מזומנים פרטיים, ובין הרצון להיחשף ולקנות דריסת רגל בשוק ההשפעה - כלומר בערוץ טלוויזיה המשתתף בעיצוב דעת הקהל. כל 'מקורבי נתניהו', או 'מחוברי מוזס', ינסו לגייס את הטייקון התורן כדי לרכוב על גבו עד משרדי הנהלת הערוץ. הרבה תככים והרבה מאבקי כוח יקבעו את גורל הערוץ המסכן הזה. אולי עדיף שהערוץ יכנע כבר לגורלו ונגמור עם הצער הזה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker