לאודר התעייף מהדרמות של ערוץ 10

לאחר שהזרים 80 מיליון שקל לקופת הערוץ, לאודר הגיע לתובנה כי הדרך לאיזון עוד ארוכה

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג
אמיר טייג

פעם נוספת, ערוץ 10 לא מאכזב. אמנם הוא מתקשה לתרומם במונחי הרייטינג, אך ממשיך לספק לעוקבים אחריו דרמה אחר דרמה. לפני שנה בדיוק התבצרו שלושת בכירי הערוץ למשך יומיים במשרדי האוצר כדי לקדם פתרון חקיקתי לערוץ הגווע.

לפני כן, יצאו בכירי הערוץ ומגישיו לרחובות כדי להפגין נגד מקבלי המדיניות. מחאות מסוג זה התרחשו כמה פעמים בעשור שבו קיים הערוץ ואף זלגו לפעמים למסך הטלוויזיה ודרכו לתודעת הצופים. הערוץ ניהל חזית תקשורתית אפקטיבית מאוד שהשפיעה על קובעי המדיניות, כלומר הרגולטורים וחברי הכנסת שטיפלו בגורלו. בשבועות האחרונים אנחנו רואים מאבק מסוג חדש - בעלי המניות בערוץ 10 נלחמים זה בזה, אך גם הפעם המאבק מתבצע באמצעות הטקטקיות הישנות - שימוש חכם בתקשורת.

רון לאודר. התעייף מהמלחמותצילום: דניאל בר און

המאבק בין רון לאודר וארנון מילצ'ן מעורר הרבה שאלות. אם מילצ'ן רוצה לקבל את כספו חזרה, מדוע הוא מסרב לחתום על הבקשה לרישיון ובכך דן למעשה את הערוץ סגירה? מדוע רון לאודר, האיש החזק בערוץ מיהר להתקפל ולהסיג את נציגו אבי בלשניקוב מתפקיד יו"ר ערוץ 10, אף שעמדת מילצ'ן אינה נראית חזקה כל כך? מדוע יוסי מימן, בעל המניות הדומננטי לשעבר, הסכים להכניס עצמו חזרה למיטה החולה הזאת ולהסתכן כי הערוץ ייסגר תחת ניהולו? תשובה אפשרית לכל השאלות האלה גם יחד היא שלאודר התעייף מהמלחמות והוא מחפש דרך מהירה ואלגנטית מחוץ לקלחת הזאת.

לאחר שהזרים 80 מיליון שקל לקופת הערוץ רק לפני שנה, לאודר הגיע לתובנה כי הדרך לאיזון הערוץ עוד ארוכה. לאודר הבין, כך אומרים אנשים המקורבים לערוץ, כי התוכניות שהוצגו בפניו על ידי בלשניקוב, מיכל גרייבסקי ורפי גינת היו, איך לומר, יותר מדי אופטימיות.

תוכניות אלה התבססו על שתי התפתחויות שלא התרחשו: שיפור הרייטינג והכנסת משקיע נוסף שיעזור לו לשאת בנטל. משקיע חדש אין והרייטינג מסרב להגיע לנקודת המינמלית שמאפשרת לערוץ לעמוד על רגליו. למרות ההשקעות הניכרות בגיוס גינת וכלובוטק, ולמרות תוכניות הריאיטלי המושקעות - הערוץ ממשיך לשרוף כסף. הערכות הן כי נדרשת לערוץ תוספת תקציבית של כ-60-50 מיליון שקל כדי לסגור בשלום את 2013 ועוד כ-50 מיליון שקל כדי לעמוד ביעדי 2014. לאודר מבין כי ב-14 החודשים הקרובים הוא יישא לבדו בנטל של יותר מ-100 מיליון שקל וכנראה שאין לו רצון עז לעשות זאת.

מימן ינהל את ההצגה?

אך מעבר לסיבה הכספית, יש סיבות נוספות, חזקות יותר במקרה של אדם כמו לאודר. האחזקה בערוץ 10 לא הניבה לו את הערכים שלהם קיווה. היא לא קירבה אותו לראש הממשלה בנימין נתניהו, ולא חיזקה אותו בקרב החוגים שלו בניו יורק. העובדה כי הוא המממן היחיד והבולט של הערוץ, הציבה אותו פעם אחר פעם בעמדה קשה שבה תעסוקתם של מאות עובדי הערוץ תלויים רק בנכונותו להמשיך ולממן את הפעילות.

הפתרון של לאודר, אותו הגה ומבצע בלשניקוב, הוא לזוז הצידה ולתת למימן לנהל מחדש את ההצגה. ידוע כי מערכת היחסים בין מימן למילצ'ן היא טובה, במיוחד לאחר שב-2009 מכר מילצ'ן למימן את חברת הדשנים המשפחתית שלו תמורת 10 מיליון דולר.

לאודר ובלשניקוב מקווים שמילצ'ן לא יפגע בחברו מימן ויסוג ברגע האחרון מדרישותיו הכספיות, ויסכים לחתום על הבקשה לרישיון. אם מילצ'ן לא יתרצה ויגרום לסגירת הערוץ, יוכל לאודר לשחרר עצמו מהנטל תוך שהוא מטיל את האחריות לסגירה על מילצ'ן.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker