פחות רשתות - לא פחות תחרות

גילה צריך להכריע האם לאשר שיתוף פעולה בשוק שכבר הוכיח יכולות חזיריות

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כל החברות בשוק התקשורת המקומי ניצבות כיום בפני דילמה. חברות הסלולר חייבות להשקיע בדור רביעי כדי לתת מענה לתיאבון הגובר של משתמשי הסמארטפונים לגלישה סלולרית ‏(DATA‏), ובמקביל להרחיב את סל השירותים שלהן לתחום הקווי ולטלוויזיה כדי לתת מענה לבזק ו-HOT. חברות התקשורת הקווית ניצבות בפני תחרות עתידית מצד חברת חשמל והשוק הסיטוני, ונדרשות להשקיע בתשתיות חדשות ומהירות.

תנאי השוק החדשים, שנוצרו לאחר הרפורמה הגדולה בסלולר, דוחקים בחברות לקבל החלטות אסטרטגיות. מאחר שמיזוגים ורכישות בענף אינם באים בחשבון, החברות נדרשות למצוא פתרונות יצירתיים יותר כדי להתמודד בסביבה תחרותית מאוד מחד גיסא, ולבצע השקעות גדולות לשדרוג הרשת מאידך גיסא. להלן רשימה חלקית של הצדדים שיושפעו יותר ופחות מהצעד של פרטנר ו-HOT.

1. הצרכן: בטווח הקצר, המיזוג בין רשתות הסלולר של פרטנר ו-HOT לא ישפיע על הצרכן הסופי. בטווח הבינוני והארוך, הצעד עשוי לזרז את ההשקעות ברשתות הדור הרביעי ולשפר את מצבו של הצרכן, אך לא באופן מהותי. רשתות הדור הרביעי מאפשרות לחברות הסלולר לספק אינטרנט אלחוטי בעלויות רשת נמוכות יותר. האם זה יגיע לצרכנים בצורת שירות טוב וזול יותר? זה כבר לא בטוח, שכן רק כוחות התחרות בשוק יקבעו זאת.

תחרות המחירים המבורכת בשוק הסלולר בשנה וחצי האחרונות נובעת בעיקר מפרקטיקות התמחור החדשות ש-HOT וגולן הביאו עמן. חבילות הכל כלול ביטלו את ערפול התעריפים הנורא שהיה קיים בעבר, ואיפשרו לצרכנים להשוות מחירים בצורה יעילה ולעבור בין החברות ללא קושי. כל עוד הפרקטיקות האלה יישמרו, התחרות בענף תישמר.

2. הממונה על ההגבלים העסקיים: פרטנר ו-HOT כבר עמדו להתמזג ב-2004, אך בשל שיקולים שאינם קשורים להגבלים עסקיים, העסקה לא יצאה אל הפועל. הברית האסטרטגית שעליה הכריזו שתי החברת אינה מיזוג, אך הרציונל העסקי שלה דומה - צמצום מספר התשתיות המתחרות וחיסכון ניכר בעלויות. אמנם בצד השיווק והמותג החברות ימשיכו להתחרות זו בזו, אך חלק ניכר ממערך הייצור שלהן, כלומר מערך האנטנות, יהיה משותף.

בפני הממונה עומדת כעת סוגיה לא פשוטה. מצד אחד, יש גורם מהותי שמקל עליו בהחלטתו: רמת התחרות כיום בשוק הסלולר גבוהה מאוד, והחברות מבקשות לעשות מהלך שבוצע במדינות רבות ולא הביא בהכרח לשחיקה בתחרות. מצד שני, חברות התקשורת כבר הוכיחו יכולות חזיריות יוצאות דופן, מה שמעלה מאוד את רף החששות מפני הידרדרות מחודשת של התחרות. אמנם אף מתחרה לא צפוי לצאת מהענף, אך היכולת של פרטנר ו-HOT לבדל את עצמן זו מזו תיפגע. גם העובדה ששתי החברות המתחרות יצטרכו לנהל ביניהן תקשורת ישירה, כשותפות באותה רשת, לא תורמת לחיזוק התחרות, בלשון המעטה.

סביר להניח שהממונה יאשר שיתוף פעולה כלשהו בין פרטנר ל-HOT, והשאלה המרכזית כעת היא עד כמה רחוק הוא יהיה מוכן ללכת. החברות מציעות שיתוף פעולה עמוק יחסית, שטומן לא מעט סכנות תחרותיות. אין זה אומר שההסכם לא יאושר, אך סביר שהממונה יטיל על החברות מגבלות שיבטיחו, עד כמה שניתן, שהענף לא ישקע שוב באי־תחרות.

אנטנות סלולריות בשכונות מגורים
אנטנות סלולריותצילום: מוטי קמחי

3. רפורמת השוק הסיטוני: ביום חמישי האחרון דיווחה בזק על תוצאותיה הרבעוניות, שהצביעו שוב על הרווחיות הלא נורמלית שקיימת בישראל בתחום התקשורת הקווית. ייתכן שהפנייה של פרטנר ו-HOT לממונה היא מבחינתו הזדמנות ליצור תנאים טובים יותר לשוק הסיטוני, שאמור להפיח תחרות בשוק הקווי. במסגרת אישור המיזוג בין בזק ל-yes, דאג הממונה להטיל על שתי החברות מגבלות שיעודדו הרחבת התחרות בשוק הקווי, אך לא היה בסמכויותיו לכפות מגבלות דומות גם על HOT, המתחרה של בזק בשוק הקווי.

כעת, כאשר HOT ופרטנר ממתינות לאישור העסקה, יוכל הממונה להטיל על HOT מגבלות שיחייבו את חברת הכבלים לפתוח את הרשת שלה בפני מתחריה, ובמקביל להפעיל לחץ על פרטנר להיכנס לתחום הקווי בעצמה ולהתחרות בבזק וב-HOT הן בתחום שירותי האינטנרט הן בתחום שירותי הטלוויזיה. אם הממונה יצליח להגדיל את התחרות בשוק הקווי, ישתלם לו לקחת את הסיכון התחרותי שטמון בשיתוף הפעולה העמוק יחסית שמציעות HOT ופרטנר.

4. בעלי המניות של פרטנר: כבר ביום שישי בבוקר, שעות ספורות לאחר ההכרזה המשותפת של פרטנר ו-HOT, היה ברור שהמשקיעים מאוד אוהבים את המהלך האסטרטגי. שווי השוק של פרטנר, הנסחרת גם בוול־סטריט, זינק ביותר מ-8%, כך שבעלי המניות של חברה הוסיפו לעצמם ערך בהיקף של כ-100 מיליון דולר. שוויה של פרטנר אמנם רחוק 2.4 מיליארד דולר מהשיא של לפני הסערה התחרותית בשוק המקומי, אך גם 100 מיליון דולר הם משהו.

הזינוק במניה אינו מפתיע. איחוד רשתות הסלולר של פרטנר ו-HOT, באופן מלא או חלקי, יחסוך לחברות 30%-40% מהעלויות השוטפות של אחזקת הרשת ומההשקעות העתידות בשדרוג הרשת, על פי הערכה כללית של חברת הייעוץ .Booz & Co. חיסכון זה מעלה מיד את שווי החברות, מה שמסביר את תגובת המניה.

5. סלקום, פלאפון וגולן טלקום: לא סתם נקרא שיתוף הפעולה בין HOT ופרטנר אסטרטגי, שכן הוא משפיע מאוד גם על שאר השחקנים בענף. פרטנר ו-HOT השכילו לבחור זו בזו וליצור שיתוף פעולה ראשון בשוק. התחרות הגבוהה ושולי הרווח המצטמקים בענף הם שדחפו את פרטנר ו-HOT זו לזרועות זו, כאשר המטרה היא לחסוך בעלויות בלי להתמזג. הסכם זה ייצור לשתיים יתרון תחרותי במבנה העלויות שלהן. שאר החברות בענף לא יוכלו לעמוד מנגד, ויהיו חייבות להגיב - אם באמצעות הסכמים דומים ביניהן ואם במהלכים דרסטיים יותר, כמו מכירת רשת הסלולר כולה למפעיל חיצוני כמו אריקסון או נוקיה.

כאן גם בולט החיסרון של סלקום. חברת הסלולר מקבוצת אי.די.בי נמצאת זה תקופה ארוכה בחוסר ודאות לגבי השליטה בה. בשעה שנוחי דנקנר נאבק לשמור בידיו את השליטה בקבוצה, סלקום נמנעת מהחלטות אסטרטגיות.

דיוויד גילהצילום: אוליבייה פיטוסי

6. איכות סביבה: נושא זה, שפעמים רבות נדחק ממרכז הדיון, מקבל כעת חשיבות רבה. שר התקשורת, גלעד ארדן, היה עד לאחרונה שר איכות סביבה פעיל מאוד, שהתנגד לריבוי אנטנות סלולריות. עכשיו, כשר התקשורת, הוא מבין עד כמה תשתיות הסלולר חיוניות, ולפיכך תומך בעסקה בין פרטנר ו-HOT. ההערכות הן כי שיתוף הרשת יחסוך כ-45% מהאנטנות החדשות שהחברות היו פורשׂות אילו שידרגו לבדן את הרשתות הקיימות לדור רביעי. שיקול איכות הסביבה, שבעבר היה נחות לעומת שיקולי ההשקעות והתחרות, מקבל אצל ארדן משנה חשיבות. כאשר שר התקשורת תומך, לממונה יהיה קל יותר לאשר את העסקה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker