זכרונות מימי הדוט.קום

מרבית התחזיות שניפחו את בועת האינטרנט התממשו בסופו של דבר

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בימי בועת האינטרנט של סוף שנות ה-90 השתרש מושג פיננסי ייחודי לאותה תקופה - קראו לזה

“Friends and Family”, בשל ההליך הלא־דמוקרטי של ההנפקות בארה”ב, שבמסגרתו הציבור אינו זכאי לקחת חלק בהנפקות. המניות בהנפקה נמכרות על ידי החתמים ישירות לגופים המוסדיים, והפעם הראשונה שהציבור יכול לרכוש מניות היא רק לאחר שהמניה נרשמת למסחר.

בימי בועת הדוט.קום המניות של החברות שהונפקו זינקו בעשרות או במאות אחוזים ביום המסחר הראשון.

”Friends and Family”, האופציות שניתנו רק למקורבים, איפשרו להם לרכוש את המניות במחיר ההנפקה וליהנות מקפיצה כמעט ודאית במחיר המניה כמה ימים לאחר מכן. לא ברור אם בהנפקת טוויטר היתה תוכנית “Friends and Family”, אך סביר להניח שנראה את המושג הבעייתי הזה חוזר ללקסיקון בתקופה הקרובה.

אין זה מקרה שטוויטר הונפקה דווקא עכשיו. אמנם החברה אינה מרוויחה, אך זה לא משנה - החלום שהיא מוכרת כיום למשקיעים הוא הכי חם בעולם האינטרנט. מאז הרבעון השני של 2013 המשקיעים מבינים כי יש כסף בפרסום במכשירים הניידים. פייסבוק הוכיחה זאת היטב כבר ברבעון השני של השנה, ומאז זינקה מנייתה בכ-100%; גוגל הצטרפה - והראתה תוצאות חיוביות מאוד ברבעון השלישי כך שמנייתה, שקצת פיגרה במחצית הראשונה של השנה, שוב משייטת במחיר של יותר מ-1,000 דולר למניה.

אנשי טוויטר פותחים את המסחרצילום: רויטרס

אך בעוד גוגל ופייסבוק נאלצות לעשות מעבר מהעולם הנייח לנייד, כלומר להתמודד גם מול ההשלכות הקניבליות על ההכנסות שלהן בתחום הפרסום הנייח, טוויטר נולדה ישירות בעולם הנייד, ולפיכך מעוררת עוד יותר את דמיונם של המשקיעים. החברה הצעירה ממוצבת היטב במקום שמאפשר לה לנגוס בחלק גדל משוק הפרסום בנייד, המתגלה כאפקטיבי ובעל שיעורי צמיחה גבוהים במיוחד.

השאלה המרכזית עתה היא מה יהיה עם שיעור הצמיחה הזה. הדבר שפוצץ את בועת האינטרנט היה ההבנה כי קיימת דרך ארוכה עד שהכלכלה תיהפך למקוונת לחלוטין. למעשה, מרבית התחזיות שניפחו את בועת האינטרנט התממשו בסופו של דבר.

החיים שלנו עוברים בהדרגה לרשת - אנחנו מבלים את מרבית ימינו מחוברים לרשת, חלק גדול מפעילות המסחר עוברת לרשת ותשתיות התקשורת מתפוצצות מרוב תעבורת אינטרנט. בעבר הבעיה היתה ששוק ההון רץ מהר מדי, כלומר היה אופטימי מדי לגבי קצב אימוץ הטכנולוגיות החדשות. כיום אנחנו יודעים כי למרות הערך האדיר שמביאה עמה הרשת, החסמים בפניה עדיין גדולים. קצב ההשתנות של האנשים ושל מערכות ביורוקרטיות גדולות, כמו ממשלות, הוא אטי הרבה יותר מקצב השינויים הטכנולוגיים.

מה שנראה לאופטימיים מבין המשקיעים כשינוי שוק מתבקש, עשוי להתפרש על פני שנים רבות. בשנים אלה עוד יונפקו עוד הרבה חברות, והרבה "Friends and Family" ינצלו את אופטימיות היתר של המשקיעים. מנגד, משקיעים רבים עוד יאבדו את כספם על חלומות שווא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker