מובלי: קרלוס סלים יוביל סבב השקעות של 60 מיליון דולר בחברה

מובלי המפתחת אפליקציה לשיתוף תמונות ווידאו בסמארטפונים מסרה כי סבב הגיוסים שיוביל קרלוס סלים כבר הושלם וכי במסגרת שיתוף הפעולה בין החברות יופץ היישום של מובלי על ידי ספקית הסלולר ■ בכיר בתעשיית יישומי הסלולר: "סכום כגון זה שעליו דיווחה מובלי נראה לא סביר"

אור הירשאוגה
אור הירשאוגה

הסטארט-אפ הישראלי מובלי הכריז היום על "השקעה אסטרטגית ושותפות עם ענקית התקשורת America Movil, ברשותו של קרלוס סלים". לפי לשון ההודעה "ההשקעה הינה חלק מסבב השקעות בהיקף של 60 מיליון דולר".

ממובלי נמסר כי סבב הגיוסים כבר הושלם וכי במסגרת שיתוף הפעולה בין החברות יופץ היישום של מובלי על ידי ספקית הסלולר. "המהלך יאפשר למובלי להשיק את מנוע החיפוש הויזואלי שלה, שיאפשר לגולשים לבצע חיפושים נרחבים כמו גם לאתר תמונות ששותפו בעבר ונמצאות בארכיון", נמסר בהודעה.

מובלי שמפתחת רשת חברתית לשיתוף של תמונות ווידיאו לא מסרה פרטים על סכום ההשקעה הנוכחי של America Movil, ולא פירטה משקיעים נוספים בסבב. סכום ההשקעה עליו מדווחת החברה חריג בהיקפו ביחס לחברות יישומי סלולר ישראליות וגם בשוק בארה"ב מספר המפתחות הסלולריות שביצעו גיוסים כה גבוהים מצומצם מאד.

Viddy, אחת ממתחרותיה של מובלי, גייסה בין השנים 2013-2012 כ–39 מיליון דולר מקרנות כמו באטרי, גרייקרופט פרטנרס וקרן ההשקעות התאגידית של קוואלקום. Color Labs, רשת חברתית נוספת לשיתוף תמונות ווידאו, גייסה כ–41 מיליון דולר בסבבי השקעות גבוהים במיוחד - בין השאר מקרן סקויה. הגיוס עליו מדווחת כעת מובלי גבוה אפילו מגיוסים אלו.

משה חוגג (מימין) וקרלוס סליםצילום: Mobli

ההתמודדות בשוק היישומים החברתיים, ובייחוד בתחום שיתוף התמונות והווידאו, קשה מאוד. באפריל 2012 ניצב היישום של Viddy במקום הראשון ברשימת 50 היישומים הפופולריים בחנות היישומים של אפל. חצי שנה מאוחר יותר, אחרי שדחתה ככל הנראה הצעת רכש מטוויטר, נעלם היישום מהרשימה. את מקומו תפס היישום של Vine, חברה שהגיעה לגיוס סיד ונרכשה על ידי טוויטר כמה חודשים קודם לכן תמורת 30 מיליון דולר עוד לפני שהשיקה מוצר. היישום של Color Labs ירד עוד קודם לכן מהרשת, ופעילות החברה הופסקה.

מג'יסטו הישראלית שמפתחת יישום עיבוד ושיתוף תמונות ווידיאו שמתחרה בקטגוריית היישומים של מובלי הודיעה בשבוע שעבר על גיוס של 13 מיליון דולר ליישום שלו 14 מיליון משתמשים. מובלי דיווחה באוגוסט האחרון על כ-10 מיליון משתמשים. בסבב הגיוס של מג'יסטו השתתפו קוואלקום ונצ'רז, קרן ההשקעה התאגידית של קוואלקום, מגמה הישראלית, Horizons Ventures של לי קאשינג וסאנדיסק ונצ'רז, קרן ההשקעות התאגידית של סאנדיסק. יחד עם גיוסים קודמים גייסה עד עתה מג'יסטו 20.5 מיליון דולר.

מובילים באייפונים - מפגרים אחר מג'יסטו באנדרואיד

לפי נתוני שירות דירוג היישומים הסלולריים App Annie היישום הסלולרי של מובלי לאנדרואיד מדורג במקום 342 בארגנטינה, במקום 373 בברזיל ובמקום 519 במקסיקו. היישום של מג'יסטו (Magisto) מדורג במקום 294 בארגנטינה, 229 בברזיל ו-257 במקסיקו. בדירוג ב-iOS מוביל היישום של מובלי. לפי App Annie מדורג היישום של מובלי במקום 71 במקסיקו, 120 בארגנטינה ו-202 בברזיל. היישום של מג'יסטו מדורג במקום ה-257 במקסיקו, 297 בארגנטינה ו-229 בברזיל.

"סכום כגון זה שעליו דיווחה מובלי נראה לא סביר בהתחשב בסוג המוצר אותו מפתחת החברה", העריך בכיר בתעשיית יישומי הסלולר בישראל. דעה הפוכה השמיע בכיר בתעשיית ההון סיכון הישראלית שמוכר כמי שהשקיע בחברות יישומי סלולר מצליחות. "בכל הנוגע להשקעות לפעמים יש מומנטום שגובר על כל דבר אחר", הוא ציין.

שמה של מ ובלי, שהוקמה ב-2009, נקשר במשקיעים סלבריטאים כמו ליאונרדו דיקפריו, סרינה ויליאמס, טובי מגווייר ולאנס ארמסטרונג. עד לגיוס הנוכחי דיווחה החברה על גיוס של 28.5 מיליון דולר, רובו מקינס רקישב, משקיע קזחי ‏(Kenges Rakishev‏) שנחשב למשקיע לא מוכר בישראל. באוגוסט 2012 דיווחה החברה על השקעה של 20 מיליון דולר מרקישב.

המשקיע הקזחי בן ה-34, מכהן כיו"ר בשורת חברות, שבהן SAT & Company, חברת כרייה ותשתיות שנסחרת בבורסה הקזחית ושבה לפי נתוני אתר הבורסה הוא מחזיק 50.46%; בחברת התעשיות הפטרוכימיות הלאומית של קזחסטן ‏(Kazakhstan Petrochemical Industries‏); וב–Vyborg Shipyard, חברת מספנות מצפון־מזרח רוסיה. האתר של פורבס קזחסטן מעריך כי ב–2013 הסתכם הונו ב–332 מיליון דולר. אבי אשתו של רקישב הוא אימנגלי טסמגמבטוב, ראש עיריית אסטנה, בירת קזחסטן, שהיה ראש ממשלת קזחסטן ב–2002–2003 תחת שלטונו של נשיא קזחסטן, נורסולטן נזרבייב.

התנהלות ססגונית

החברה שבראשה עומד מושיקו חוגג בלטה בשנים האחרונות בהתנהלותה הססגונית. במארס האחרון הטיסה החברה שאינה מייצרת עדיין הכנסות כרזה באורך 30 מטר מעל משרדי פייסבוק בסן פרנסיסקו, כחלק מקמפיין שנועד למשוך לרשת החברתית של מובלי משתמשי אינסטגרם באמצעות פרס של 100 אלף דולר. שמה של מובלי מתנוסס גם על חולצותיהם של שחקני הפועל באר-שבע שעושה כעת חיל בליגה. החברה פועלת ממשרדים במגדל אלקטרה בתל אביב, שעם דייריו נמנות חברות כמו גוגל, PayPal ומשרד הפרסום אדלר חומסקי ורשבסקי.

משרדי מובלי במגדל אלקטרהצילום: דודו בכר

באפריל האחרון הודיעו רקישב וחוגג על הקמתה של קרן הון־סיכון פרטית של קרוב ל–100 מיליון דולר. ליו"ר הקרן מונה ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ויובל רבין מונה ליועץ מקצועי בקרן וחבר בוועדת ההשקעות. חוגג, 32, יזם ללא הכשרה טכנולוגית פורמלית, תואר אקדמי או ניסיון בניהול הון־סיכון, מונה לשותף הטכנולוגי הבכיר בקרן, שתנהל מעתה גם את השקעותיו הטכנולוגיות הקודמות של רקישב - בסך 72 מיליון דולר.

פרט לרקישב ולסלבריטאים שנקשרו בשמה השקיעו בחברה בסבבים מוקדמים משה פרץ ומשה אורץ. פרץ, המשקיע הראשון בחברה, הוא ישראלי שעשה את הונות בארה"ב ב-Absolute Life Solutions, חברת מימון שרוכשת את הזכות להיות המוטב של ביטוחי חיים תמורת תשלום לבעלי הפוליסות. בישראל אסורה פעילות מסוג זה. אורץ, בעל השליטה ב-Absolute Life Solutions שימש במשך תקופה ארוכה כחבר פעיל בהנהלת החברה.

ב–2008 דיווח "סאנדיי טיימס" הבריטי על עסקה שבה רכש רקישב מהנסיך אנדרו, בן משפחת המלוכה הבריטית, את אחוזת סאנינגהיל פארק באסקוט. את בית האחוזה, שניתן לנסיך אנדרו כמתנה לנישואיו עם שרה פרגוסון רכש רקישב תמורת 15 מיליון ליש"ט - 3 מיליון ליש"ט יותר מהמחיר הנקוב של הנכס, קבע "סאנדיי טיימס". "גרדיאן", שדיווח על הפרשה, ציטט מקור מקורב לנסיך שהכחיש את הפערים במחיר, אך הוסיף כי הנסיך, מעין שגריר עסקי של ממשלת בריטניה, עומד בראש האגודה הקזחית־בריטית שהוקמה ב–2002 כדי לקדם את היחסים בין המדינות במשותף עם נשיא קזחסטן נזרבייב. עם החברות שמממנות את פעילות הארגון נמנות חברת הדלק של בורסת לונדון ויצרנית הנשק הבריטית BAE Systems.

ההשקה של מובליצילום: גטי אימג'

ביולי האחרון דיווחה LyondellBasell, חברת כימיקלים בפשיטת רגל שהקים לן בלווטניק, כי היא צפויה לעמוד לחקירה בגין שוחד על ידי הרשויות בארה"ב. בעקבות הדיווח פירסמה סוכנות הידיעות בלומברג ידיעה שלפיה מקורבים לפרשה ציינו כי התשלום הנידון קשור לתשלום של 7 מיליון דולר לאדם מ–.SAT & Co וכי התשלום לא עבר את תהליכי האישור הנדרשים ב–LyondellBasell, שהיתה שותפה בפעילות בתחום הנפט במערב קזחסטן.

רקישב אינו המשקיע היחיד במובלי ששמו נקשר בפרשיות בעייתיות. אורץ, המשקיע העיקרי במובלי בתחילת דרכה, עומד כעת למשפט בארה"ב באשמת מעורבות ברשת לניהול הימורים והלבנת כספים שפעלה בארה"ב, אוקראינה ורוסיה, יחד עם 33 נאשמים נוספים - ביניהם הלל נחמד ממשפחת סוחרי האמנות היהודית־האמריקאית ושורה ארוכה של נאשמים ששמם נקשר בפעילות המאפיה הרוסית. אורץ מואשם בהפעלת רשת הימורים לא חוקית, בהימורים לא חוקיים ברשת ובקשירת קשר לסחיטה. העונש המקסימלי, אם יימצא אשם בכל הסעיפים, הוא 30 שנות מאסר. עם העמדתו למשפט עזב אורץ את הדירקטוריון של מובלי. ברשימת הנאשמים בתביעה בלטה נוכחותה של מולי בלום, שהתפרסמה בארה"ב כאחראית על ארגון משחקי פוקר אקסקלוסיביים למיליונרים ומיליארדרים. ליאונרדו דיקפריו וטובי מגווייר הם שניים מהידוענים שהשתתפו במשחקים.

"צריך לשחק כמו הגדולים"

"אנחנו חושבים שאם אתה רוצה להצליח בגדול, אתה צריך לשחק כמו הילדים הגדולים", הכריז חוגג בחודש יולי האחרון בראיון ל-TheMarker. "אם לא הייתי שוכר משרדים ברמה דומה לזו של גוגל, לא הייתי יכול להביא לכאן את האנשים הכי מתאימים. עובדי היי־טק לא יאהבו מקום בלי קפיטריה קטנה ושולחן פינג פונג. אנחנו לא ניתן שכר מינימום ואופציות, ואז שהעובדים ייקחו פרויקטים מהצד".

בתשובה על השאלה על החסות שניתנה לקבוצת הכדורגל של הפועל באר שבע - פרסום יקר שאינו פונה לשווקי היעד העיקריים של החברה - הסביר חוגג כי מדובר בהשקעה פרטית. "הפועל באר שבע זאת הוצאה אישית שלי, של מושיקו חוגג, הוצאה של כמה מאות אלפי שקלים בשנה. שיחקתי במועדון. פנתה אלי אלונה ברקת ‏(בעלת השליטה בקבוצה, א"ה‏) שאעזור ושמחתי לעזור. מה, אני אשים את השם שלי על החולצות? ביקשתי שיכתבו 'מובלי'".

חוגג הציג התייחסות דומה לקמפיין השיווקי בארה"ב: "יש לי תקציב שיווק לא רע. לא תמיד עבדנו ממשרדים באלקטרה - בשלבים מסוימים מושיקו עבד עם מחשב מבתי קפה. אחר כך היינו במשרד, אבל לא ברמה הזאת. ואז גייסנו הרבה כסף ועברנו למשרדים גדולים יותר. המטרה שלנו היא לגדול מהר מאוד במספר המשתמשים. לייצר הכנסות זה לא דבר שמעסיק אותנו עכשיו. אם אני מכניס מנגנון מוניטיזציה לשירות אני אכניס יותר כסף משאני מוציא. מובלי כאן, והיא לא הולכת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker