קרן ההשקעות של GE מצטרפת ל-OurCrowd

לפי ההסכם, GE Ventures תהיה רשאית להשתתף בסבבי הגיוס שמתקיימים בפלטפורמה בחברות בשלבים מוקדמים בתחומים שמעניינים אותה ובראשם אנרגיה, שירותי בריאות ותוכנה

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

GE Ventures, קרן ההשקעות התאגידית של חברת GE, תשקיע בסטארט-אפים בשיתוף עם פלטפורמת גיוס כספי הון סיכון OurCrowd של ג'ון מדבד. לפי הסכם בין שני הגופים, GE Ventures תהיה רשאית להשתתף בסבבי הגיוס שמתקיימים בפלטפורמה בחברות בשלבים מוקדמים בתחומים שמעניינים אותה ובראשם אנרגיה, שירותי בריאות ותוכנה.

החיבור בין שני הגופים יצור מודל ייחודי להשקעות שמשלב הון סיכון וקראוד פאנדינג יחד עם השקעות תאגידיות. מאז OurCrowd הושקה בפברואר היא גייסה 22 מיליון דולר ל-28 חברות. בעתיד OurCrowd צפויה ליצור שותפויות דומות גם גופי השקעה נוספים.

"אנחנו נותנים ל-GE יכולת להסתכל על השקעה בחברות בשלב מוקדם בקצב של קראוד פאנדינג ולא של קרן סטנדרטית. זה נותן להם מנגנון לקבל החלטות בצורה יותר מהירה", מסבירה אוולין רובין, שותפה ב-OurCrowd. "ל-GE יש זכות להשקיע יחד איתנו בהשקעות שאנחנו עושים והם יהיו מעורבים בדיל פלואו מבחינת הטיפול בחברות. GE תסתכל יחד איתנו על עסקות בשלב מוקדם בישראל באיזורים שמעניינים אותה - אנרגיה, שירותי בריאות ותוכנה" הוסיפה רובין. כמו כן, היא ציינה כי GE תשתתף בסבב הגיוס לפי אותם תנאים בהם ישקיעו קהל המשקיעים בפלטפורמה באותו סיבוב השקעה.

אוולין רוביןצילום: OurCrowd

השותפות החדשה עם GE תאפשר ל-OurCrowd תאפשר לפלטפורמה להגדיל את ההשקעה הממוצעת בכל גיוס. כיום הגודל הממוצע לסבב גיוס בפלטפורמה הוא 500 אלף דולר ועד 1.5 מיליון דולר. 8 חברות גייסו בפלטפורמה מעל למיליון דולר.

פרוטפוליו לכל אנג'ל

OurCrowd מתמקדת בהשקעות בסבב גיוס ראשון (Round A), כלומר לאחר שגייסה סכום כסף ראשוני של 250-200 אלף דולר, והיא זקוקה לסבב של 2-1 מיליון דולר. כדי להצטרף להשקעה בפלטפורמה, צריך לעמוד בקריטריונים של משקיע כשיר, הנקבעים על ידי הרשות לני"ע במדינת המוצא של המשקיע.

בישראל, למשל, דורש החוק מהמשקיע להציג הון ונכסים בשווי של יותר מ-12 מיליון שקל, וכן ניסיון או מומחיות בתחום ההשקעות. לאחר ההצטרפות לאתר נפתחות בפני המשקיע הזדמנויות השקעה, והוא יכול להחליט במה להשקיע וכמה. ההשקעה המינימלית באמצעות הפלטפורמה היא של עשרת אלפים דולר, אם כי ישנם משקיעים שכבר השקיעו 500 אלף דולר בעסקה אחת.

מבחינת ההתנהלות, OurCrowd דומה לקרן הון סיכון. עשרות הזדמנויות השקעה מגיעות מדי שבוע לפלטפורמה ונבחנות על ידי הצוות. תהליך הסינון ובחינת ההשקעות נעשה על ידי משקיעים ויזמים שגם הם שותפים להובלת המיזם.

ב-OurCrowd ישנם מעל ל-10 שותפים שאחראים על איתור השקעות וסינון חברות להשקעה בפלטפורמה שהקימה החברה. בנוסף, צוות השותפים יושב בדירקטוריונים של החברות בהן מובילה הפלטפורמה השקעות. מאז הושק האתר בפברואר הוא זוכה לצמיחה מהירה שמתבטאת בסך גיוסי ההון שהושגו.

לאחר שהצוות מחליט להשקיע בחברה מסוימת ונסגר term sheet לפיו תיעשה השקעה בגודל מוגדר, היא עולה לפלטפורמה. שם ישנו מידע שזמין למשקיעים: רקע על החברה, מצגת, ניתוח של האתר, תנאי העסקה ופרטים חיוניים אחרים. בהמשך נקבע וובינר - מפגש וירטואלי - עם החברה, שם יכולים האנג'לים להפנות שאלות ליזמים. כל אנג'ל בפלטפורמה מחליט אם להשקיע בחברה וכמה ונשלחים אליו מסמכים, סטנדרטיים במידת האפשר.

הגישה שמובילה OurCrowd היא הרכבת פורטפוליו עצמאי לכל אנג'ל. לצורך השקעה בכל חברה נוצרת שותפות מוגבלת, שבה מכהנת OurCrowd כשותף כללי (GP). המשקיע משלם דמי ניהול שנתיים בשיעור של 2% מהסכום שהשקיע לשלוש שנים, ו-15% מהרווחים לאחר שהכסף הראשוני חוזר למשקיעים (carry). מדווד מדגיש כי אלו דמי ניהול נמוכים בהשוואה למקובל בקרנות הון סיכון. בדומה לאופי הפעולה של הקרנות, לאחר ההשקעה מצטרף אחד השותפים ב-OurCrowd לדירקטוריון החברה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker