ירידה של 30% בעסקות פרייבט אקוויטי ברבעון השלישי

בהשוואה להשקעות ברבעון השני ועלייה של 76% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

ברבעון השלישי של השנה בוצעו 8 עסקות פרייבט אקוויטי בשווי כולל של 547 מיליון דולר - ירידה של 30% בהשוואה לרבעון השני של השנה אך עלייה של 76% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד - כך לפי דו"ח שפרסמה הבוקר (ב') חברת המחקר IVC בשיתוף משרד עורכי הדין GKH (גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות').

בשלושת הרבעונים הראשונים של 2013 משכו 29 עסקות פרייבט אקוויטי 1.6 מיליארד דולר - ירידה של 26% מ-2.11 מיליארד דולר שהושקעו ב-44 עסקות בתקופה המקבילה אשתקד. הייתה עסקת ביי-אאוט באפריל בשווי של 500 מיליון דולר ביצרנית הצמיגים אליאנס על ידי הקרן הזרה KKR.

הייתה עסקת מזנין בסך 400 מיליון דולר בחברת מובילאיי - שתפסה נתח של 73% מסך ההשקעות ברבעון. העסקה בוצעה על ידי מספר קרנות פרייבט אקוויטי ומשקיעים זרים. שווי עסקה ממוצעת ברבעון השלישי היה 68 מיליון דולר, בהשוואה לגודל ממוצע של 65 מיליון דולר ברבעון הקודם ו-17 מיליון דור ברבעון המקביל אשתקד.

צילום: איור: גטי אימג'ס

מתחילת השנה ההשקעות של קרנות הפרייבט אקוויטי הישראליות הסתכמו ב-294 מיליון דולר שהם 19% מסך ההשקעות בתקופה. זאת בהשוואה ל-501 מיליון דולר שהיו 24% מסך הפעילות של פרייבט אקוויטי בשלושת הרבעונים הראשונים של 2012, ול-681 מיליון דולר שהיו 41% בשלושת הרבעונים הראשונים של 2011. מתחילת השנה עסקת ביי-אאוט בשווי של 35 מיליון דולר בתאת טכנולוגיות, שבוצעה על ידי קרן פימי.

מריאנה שפירא, מנהלת המחקר ב-IVC מסרה בהודעה שפרסמה החברה עם הנתונים החדשים כי "בניגוד לתעשיית הון הסיכון המקומית, שמתנהגת לרוב על פי המגמות העולמיות, נדמה לעתים שתעשיית הפרייבט אקוויטי הישראלית לא נוטה לציית לכללים כלשהם. בזמן שבזירה הבינלאומית 2013 עד כה נחשבת לשנת צמיחה, המגמה המקומית מצביעה דווקא על האטה, עם ירידה במספר העסקות ומעורבות מצטמצמת של קרנות פרייבט אקוויטי הישראליות.

עסקות פרייבט אקוויטי לפי רבעון (במיליוני דולרים)

"יחד עם זאת, שבע קרנות פרייבט אקוויטי ישראליות גייסו עד כה השנה הון בהיקף הכולל של קרוב למיליארד דולר, ומספר מרשים של 15 קרנות חדשות נמצאות בתהליכי גיוס הון. מתעשיה הנשלטת על ידי שחקנים בודדים, בראשם פימי שגייסה 820 מיליון דולר בשנת 2012, השוק של 2013 מתרחב, עם יותר שחקנים ומגוון רחב יותר של עסקות - מבחינת היקף, סוג ותעשייה - ולפיכך אנו מצפים להתגברות פעילות הפרייבט אקוויטי בשנה קרובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker