נגעו בהצלחה, אבל לא בלקוח

הצלחתה של סולוטו לא באה לידי ביטוי כשירות למשתמש הסופי

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האקזיט של סולוטו הוא בשורה טובה לשוק הישראלי. הוא הביא לישראל חברה בינלאומית נוספת שתפעיל כאן מרכז פיתוח, והניב למשקיעים החזר על ההשקעה. ואולם, קשה לראות בהצלחה של סולוטו המשך להצלחה של ווייז. אף שהכנסותיה נותרו נמוכות, ווייז נמכרה כי הצליחה להגיע לקהל רחב של משתמשים ולהיהפך לשירות הניווט המועדף על נהגים רבים. הצלחתה של סולוטו, יזמיה, משקיעיה ועובדיה, לעומת זאת, לא באה לידי ביטוי בתחום השירותים למשתמש הסופי, שבו החלה החברה את דרכה ושבגינו נחשבה לאחת ההבטחות הגדולות של תעשיית האינטרנט הישראלית.

סולוטו הצליחה להגיע למשתמשים רבים, אך התעשייה עצמה שינתה את פניה, והחברה, שהתקשתה לייצר הכנסות, פנתה למודל עסקי שונה המבוסס על משתמשים עסקיים. גם ההחזר על מכירתה של החברה אינו עומד ברף המאפשר לקרנות הון סיכון להמשיך לפעול במודל של השקעה גבוהה בחברות אינטרנט בשלב שלפני הוכחת ההיתכנות.

בהיבט זה, מכירתה של סולוטו דומה יותר לעסקה שבה נרכשה פרינג ‏(Fring‏), אם כי בהחזר השקעה גבוה יותר למשקיעים. הן פרינג הן סולוטו יצרו שירותי קונסיומר לעידן האינטרנט, אך התקשו לייצר מכך הכנסות ולבסוף נמכרו כשירות המיועד בעיקר לארגונים, ככל הנראה תחת סכנה להפסקה להזרמת כספים. בוקסי, תקווה נוספת מבין חברות הקונסיומר הישראליות, נותרה אף היא לא ממומשת עם מכירתה לסמסונג במחיר הדומה לסכום שהושקע בה.

למרות זאת, לסולוטו זכויות רבות ביצירת תשתית שתאפשר לחברות היי־טק ישראליות להצליח גם בתחום הקונסיומר. בתחילת דרכה יצרה החברה את אחד משירותי האינטרנט הצרכניים המעניינים שנוצרו בשוק הישראלי, וסללה גם לאחרות דרכים ברמת העיצוב וממשק המשתמש. חברות כמו Any.DO מראות כיצד הקפיצה שהציגה סולוטו בהשקעה בתחומים אלה חילחלה גם לעשייתם של יזמים ישראליים נוספים.

להצלחתה של ווייז עדיין אין מקבילה נוספת, אך חברות הקונסיומר הישראליות הולכות ומתחדדות, וגל ההשקעות האחרון מראה כי גם הקרנות הגדולות לא פוסחות עליהן. במוקדם או במאוחר יתורגמו ההשקעות האלה, הידע שנוצר כאן וגם צורות השקעה חדשות גם לשירותים צרכניים מצליחים, אולי גם לכאלה שיצליחו לייצר מודל עסקי בר־קיימא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker