הורדת הקישוריות: בזק תפסיד עשרות מיליוני שקלים; הצרכן לא ירוויח באופן ישיר

להורדת הקישוריות הקווית השלכה עסקית בלבד ■ המחיר החדש שנקבע, משקף אך ורק את העלות הכרוכה באספקת השירות על בסיס תנועת הדקות בלבד, ללא התחשבות בעלויות הקבועות של אספקת קווי טלפון, וללא תוספת עלויות אחרות

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תור השוק הקווי הגיע: משרד התקשורת פירסם את ההחלטה הסופית שלו לגבי הורדת הקישוריות הקווית. הקישוריות הקווית תרד מערכה היום, מממוצע של 4 אגורות לדקת שיחה, לקישוריות קווית של אגורה לדקה (או 0.99 האגורה), נמוך במעט מערכה עת פורסם השימוע. מדובר ברפורמה שמתחילה שורה של רפורמות בשוק הקווי, ובראשן רפורמת השוק הסיטוני, שתפתח את תחום תשתיות הפס הרחב לתחרות.

ממשרד התקשורת נמסר: "שר התקשורת גלעד ארדן החליט על הפחתה של כ-60% בתעריף קישור הגומלין הנייח (עלות הקישור לשיחה לטלפון קווי) המחיר יירד לאגורה אחת בלבד". שר התקשורת גלעד ארדן אמר: "המהלך הוא חלק מעידוד התחרות והורדת חסמי הכניסה למתחרים חדשים, ההחלטה תביא לייעול והפחתת עלויות ממנה ייהנה גם הציבור הרחב. ההחלטה תאפשר גם לחברות התקשורת הקטנות להציע לצרכנים חבילות תקשורת מוזלות".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

לא גומרים את החודש? לא בטוח

עידן הענן // קטן, זול וממזרי: מחשב ב-45 דולר

מנכ"ל בזק , סטלה הנדלרצילום: אלי דסה

מהי קישוריות קווית? כאשר לקוח סלקום (לשם משל) מתקשר לרשת בזק, חברת סלקום צריכה להעביר לבזק תשלום קטן על כל דקת שיחה על תפקידה של בזק בתהליך - העברת השיחה ברשת שלה עד ללקוח מקבל השיחה. מדובר במוצר מפוקח שמחירו נקבע על ידי הרגולטור ולא עודכן שנים. שימוע הקישוריות הקווית יצא לדרך בפברואר השנה.

הקישוריות הקווית, או השלמת שיחה ברשת קווית כפי שמכנה זאת משרד התקשורת, נקבעה על בסיס מודל עלויות ובסיוע חברת המחקר פרונטיר. ממשרד התקשורת הוסבר כי: "בניגוד לעבר, המחיר החדש שנקבע, משקף אך ורק את העלות הכרוכה באספקת השירות על בסיס תנועת הדקות בלבד, ללא התחשבות בעלויות הקבועות של אספקת קווי טלפון, וללא תוספת של עלויות אחרות. תעריף השלמת שיחה מבוסס עלות דקות בלבד, יתרום רבות לתחרות בתחום הטלפוניה הקווית בישראל,ישפר את היכולת התחרותית של מפעילים קטנים וחדשים ויביא לעלייה ברווחת הצרכנים".

להורדת הקישוריות הקווית השלכה עסקית בלבד. היא תמנע מבזק הכנסות של עשרות מיליוני שקלים, סכום שיתחלק בין חברות הסלולר, ביניהן פלאפון, ולכן הפגיעה בקבוצת בזק תהיה לא מהותית (60-40 מיליון שקל), והחברה אף דיווחה על כך לבורסה. חברת HOT תרוויח גם היא מעט, משום שיש לה יותר שיחות נכנסות מבזק מאשר שיחות יוצאות לבזק. מבחינת הצרכן, אין שום משמעות להורדת הקישוריות הקווית.

לקישוריות הקווית יש גם השלכה רגולטורית. למעשה, היא מתקפת את עלות רשת בזק כפי שתימחר משרד התקשורת בשנתיים האחרונות. על בסיס אותה עלות יקבעו גם מוצרים אחרים ברשת בזק (כמו עלות קו בודד לבית הלקוח) ולכן הרפורמה מניחה את התשתית לרפורמה הרחבה יותר בענף הקווי: השוק הסיטוני. תמחור מוצרי השוק הסיטוני יפורסמו בעוד כשבועיים.

חברת גולן טלקום מברכת את משרד התקשורת והעומד בראשה, השר גלעד ארדן, על הפחתה משמעותית של עלות דמי הקישוריות קווים נייחים. מהלך זה המבשר את מעורבות הרגולטור לטובת הצרכן הישראלי, ופתיחת השוק לתחרות חופשית אמיתית, יוביל לכניסתה של Golan Box לשוק האינטרנט, הטלוויזיה והקו הביתי בישראל ויאפשר לבצע מהפכה דומה לזאת שביצעה גולן טלקום בשוק הסלולר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker