נשיא אוניברסיטת תל-אביב: "לא פחות שאפתניים מהטכניון"

מכון המחקר המשותף לאוניברסיטת תל-אביב ולאוניברסיטת צ'ינגחוואה בסין צפוי להיחנך באפריל 2014. "אנחנו לא מעוניינים להכנס לעמדות הוראה בשיתופי הפעולה הבינלאומיים - אנחנו רוצים שהמרצים שלנו יוותרו כאן. אנחנו מדברים על מכוני מחקר משותפים", הסביר נשיא אוניברסיטת תל אביב במסיבת עיתונאים

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מכון המחקר המשותף לאוניברסיטת תל-אביב ולאוניברסיטת צ'ינגחוואה בסין צפוי להיחנך באפריל 2014, כך חשף היום נשיא האוניברסיטה, פרופ' יוסי קלפטר. המכון, Xin Center, יפעל בשני מרכזים - מכון מחקר גדול בסין, ומכון מחקר קטן יותר באוניברסיטת תל-אביב.

קלפטר לא חשף את ההשקעה הכוללת במכון המחקר החדש, אך לדבריו ההשקעה במכון תהיה גדולה מזו שהוכרזה בשיתוף הפעולה בין הטכניון לאוניברסיטת שנטאו הסינית שבמחוז גואנדגונג להקמת שלוחה של הטכניון בסין. סכום ההשקעה הכולל בהקמת שלוחת הטכניון בסין צפוי להגיע לכ-280 מיליון דולר.

"אנחנו לא פחות שאפתניים מהטכניון אך האסטרטגיה שלנו שונה", ציין קלפטר במסיבת עיתונאים בהשתתפות KRS Jamwal, נשיא TATA Industries, שהגיע לארץ למפגש של פורום הודו-ישראל. "אנחנו לא מעוניינים להכנס לעמדות הוראה בשיתופי הפעולה הבינלאומיים - אנחנו רוצים שהמרצים שלנו יוותרו כאן. אנחנו מדברים על מכוני מחקר משותפים", הסביר קלפטר שהוסיף כי האוניברסיטה קיבלה הצעה להקמת מכון מחקר משותף גם ממוסד אקדמי מוביל בארה"ב. לדבריו מטרת הקמת מכון המחקר המשותף לאוניברסיטת צ'ינגחוואה ולאוניברסיטת תל-אביב היא מעבר של סטודנטים וחוקרים בשלב הפוסט-דוקטורט בין המוסדות. "אנחנו לא מאחור, אנחנו פשוט שקטים", הוא הוסיף.

באפריל האחרון הכריזה אוניברסיטת תל-אביב על שיתוף פעולה של רמות, חברת מסחור הידע של האוניברסיטה, עם קונצרן טאטא (TATA) ההודי להקמת קרן השקעות של 20 מיליון דולר בפרוייקטים מדעיים. האוניברסיטה ייסדה את הקרן, ששמה מומנטום לחדשנות טכנולוגית, במטרה להשקיע בין 250 אלף דולר למיליון דולר בפרויקטים בעלי פוטנציאל למסחור טרם הגעתם להבשלה מסחרית.

בהודעתה מחודש אפריל ציינה האוניברסיטה כי TATA, תאגיד הודי עם 13 חברות בנות בתחומי תעשייה רבים, תשקיע בקרן 5 מיליון דולר ותהיה המשקיע המוביל. 15 מיליון דולר נוספים יושקעו על ידי אנג'לים, קרנות Funds of funds ומשקיעים פרטיים. במסיבת העיתונאים שנערכה הבוקר ציין שלמה נמרודי, מנכ"ל רמות, כי הליך הגיוס מתקדם אך טרם הסתיים. לדבריו כ-60% מהפרוייקטים שנבחנים בשיתוף הפעולה הם מתחומי מדעי החיים והפארמה, ו-40% הפרוייקטים הנותרים הם מתחומי ההנדסה, ומדעי המחשב, עם מספר רב של פרוייקטים בתחום הסייבר.

"עד היום TATA לא היתה אגרסיבית בשימוש בטכנולוגיות כיתרון תחרותי. הסיבה לכך היא שהשגנו צמיחה גבוהה גם בלי להיות בקדמת הטכנולוגיה. עכשיו אנחנו מנסים לשנות את המצב", קבע ג'מוואל, נשיא TATA Industries, במסיבת העיתונאים. "חשוב לנו להשיג יתרון תחרותי, ולישראל, עם הטכנולוגיות שמפותחות כאן והרוח היזמית שיש כאן, יכול להיות תפקיד חשוב בכך", הוא הוסיף. במשלחת ההודית שהגיעה למפגש השנתי של פורום הודו-ישראל כ-20 בכירים, ביניהם סגן נשיא, TATA Consulting Group, אחת מחברות ה-IT הגדולות בעולם, נשיא המכון הטכנולוגי של ניו-דלהי, ומנכ"ל חברת אבטחת המידע ההודית Uniken. ג'מוואל שיפגש מחר עם המדען הראשי אבי חסון ציין כי TATA מחפשת כעת בעיקר שיתופי פעולה בתחום הטכנולוגיות החקלאיות, החומרים החדשים, תחום האנרגיות המתחדשות ובתחום הסייבר.

מוקדם יותר השנה הכריז גיורא ירון, ראש הועד המנהל של אוניברסיטת תל-אביב, על כוונתה של אוניברסיטת תל-אביב להעמיק את הקשר לקרנות הון-סיכון ולתעשיית ההיי-טק במודל דומה לזה שבו פועלת אוניברסיטת סטנפורד בעמק הסיליקון. סטנפורד, האוניברסיטה בה בחר ירון כמודל לחיקוי, היא אייקון בתעשיית ההיי-טק. האוניברסיטה מוכרת ככר פעולה כמעט חופשי של קרנות ההון סיכון בעמק הסיליקון, ומרצים רבים באוניברסיטה חתומים על אקזיטים גדולים.

"סטנפורד היא סמל לאוניברסיטה שהיא מאד מוצלחת בהפיכת רעיונות לטכנולוגיות מסחריות", ציין במסיבת העיתונאים קלפטר. "אנחנו רוצים לעודד את החוקרים שיש להם רעיונות שיכולים להיות מסחריים, אבל הבסיס לפעילות שלנו היה ונותר מחקר בסיסי וחופש אקדמי, ואני אומר זאת כנשיא האוניברסיטה", הוא הוסיף. "אנחנו רוצים לסייע לרעיונות מתאימים להבשיל, אבל החופש האקדמי הוא משהו שאסור לנו לאבד", ציין קלפטר. לדבריו, השקעה בחיזוק הקשר עם קרנות הון-סיכון לא תבוצע מתקציב האוניברסיטה. "אם תבוצע השקעה כזו, אנו מצפים שהיא תגיע מהקרנות עצמן", הוא קבע.

יוסי קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל-אביב, משמאל, KRS Jamwal, נשיא TATA Industriesצילום: אור הירשאוגה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker