שבעה גיוסים ו-85 מיליון דולר ביומיים לחברות ישראליות

הרבעון הרביעי צפוי להיות רבעון שיא בגיוסים של סטארט אפים ישראליים ■ החברות המגייסות עוסקות במגוון תחומים: תשתיות, שבבים, רפואה, שירותי ענן ומובייל

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גובר קצב ההשקעות בסטארט־אפים ישראליים. ביומיים האחרונים נודע על שבע עסקות גיוס בסכום כולל של כ–85 מיליון דולר. גיוסים אלה תואמים את המגמה שהסתמנה בנתוני הרבעון השלישי של 2013 שפורסמו על ידי חברת המחקר IVC.

על פי נתונים אלה גייסו סטארט־אפים ישראליים 660 מיליון דולר ברבעון האחרון - שיא לגיוס ברבעון אחד מאז 1999, בימי בועת הדוט.קום. לא מן הנמנע שהרבעון הרביעי של 2013 יהיה רבעון שיא נוסף.

הגיוס הגדול ביותר שייך לסטארט־אפ הישראלי וילוסיטי, המפתח שבבים לתקשורת בתדר 60 ג'יגה הרץ להעברת נתונים. החברה השלימה סבב גיוס משמעותי בגודל 35 מיליון דולר. הקרנות שהובילו את הסבב הן קרן וינטג', של אלן פלד, וקרן ג'רוזלם גלובל ונצ'רס, של שלמה קליש.

בנוסף, השתתפו בסבב המשקיעות הקיימות בחברה: סקויה, בנצ'מרק, Tallwood Venture Capital, קוואלקום ונצ'רס ומארוול. הגיוס מביא את סך ההשקעות בחברה לכ–100 מיליון דולר. וילוסיטי מעסיקה 70 עובדים, כ–60 מהם במטה החברה בקיסריה, שבו מרוכזת פעילות הפיתוח.

הגיוס ישמש את וילוסיטי לפיתוח פעילות המכירות. החברה אישרה את הדיווח. וילוסיטי הוקמה ב–2007 על ידי ארבעה יזמים יוצאי אינטל: טל תמיר ‏(שמשמש בתור מנכ"ל החברה‏) דני רטיג, גל בסון ויורג מייסן, ארבעתם עדיין ממלאים תפקידים בחברה.
במקביל, חברת אבטחת המידע לאקון מובייל סקיוריטי ‏(Lacoon Mobile Security‏) הודיעה אתמול בבוקר כי היא השלימה סבב גיוס בגודל 8 מיליון דולר בהובלת הקרן האירופית אינקס ונצ'רס. בסבב השתתפו המשקיעים הפרטיים שלמה קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ומנכ"ל אימפרבה, ומיקי בודאי, מייסד ומנכ"ל חברת טראסטיר, שנמכרה באחרונה ליבמ בכ–650 מיליון דולר.

אמיר פלג, מנכ"ל טקדו

כך, למעשה, כספי האקזיטים בתחום אבטחת המידע חוזרים לתעשייה בדמות השקעות. כמו כן השקיע בחברה רקש לונקר, מייסד שותף ונשיא טראסטיר. לאקון סקיוריטי גייסה עד כה, כולל הסבב הנוכחי, 11 מיליון דולר. החברה מעסיקה כ–30 עובדים, רובם בישראל. היא הוקמה על ידי אוהד בוברוב, שרון סהר, מיכאל שאולוב ועמנואל אבנר ב–2011.

רבעון שישי של צמיחה לסאמאנג'

חברה שלישית שדיווחה על גיוס היא סאמאנג' ‏(Samanage‏), המפתחת פתרונות לניהול מחשבים ותוכנות בארגונים, במודל תוכנה כשירות ‏(SaaS‏). החברה גייסה 5 מיליון מקרנות ההון סיכון הישראליות כרמל וג'מיני. המערכת של סאמאנג' מספקת פתרונות לארגון רישיונות תוכנה וחוזי מחשוב וזיהוי בעיות רישוי תוכנה. החברה דיווחה על גידול רבעוני בהכנסות של 30% - רבעון שישי של צמיחה עבור החברה, שהוקמה ב–2007 על ידי דורון גורדון ומעסיקה כ–30 עובדים בישראל, הולנד וארה"ב. בסך הכל החברה גייסה עד כה יותר מ–8 מיליון דולר.

החברה הרביעית שדיווחה על גיוס הון היא טקדו, העוסקת באיתור דליפות וניטור רשתות מים עירוניות. החברה גייסה כ–6 מיליון דולר מקרן ההשקעות של חברת 3M הגלובלית. בנוסף ל–3M השתתפו בסבב המשקיעים הקיימים בחברה: ABB קונצרן האירופי שהשקיע בתחילת 2012, קרן הקלינטק השוויצית Emerald קרן ג'מיני וקרן גיזה הישראליות. טקדו פעילה בשש מדינות, בהן אוסטרליה, צ'ילה, פורטוגל, ספרד וישראל ‏(שבה החברה עובדת עם תאגיד הגיחון בירושלים‏). טקדו מעסיקה 35 עובדים, מהם 30 בישראל. עד היום החברה גייסה 15 מיליון דולר, ללא הסבב הנוכחי. "זה צעד משמעותי לגיוסי כספים לתעשיית הקלינטק בישראל. כולנו עושים מאמצים, וזה צעד שמראה על ההערכה של תאגיד גדול וחדשני כמו 3M לחדשנות הישראלית", אמר אתמול מייסד ומנכ"ל החברה אמיר פלג.

חברה חמישית שגייסה הון היא אפוס טכנולוגיות רפואה וספורט, המפתחת של אפוסתרפיה. החברה קיבלה הלוואת מימון של 5 מיליון דולר מויולה קרדיט ‏(לשעבר פלנוס‏) המשתייכת, כמו כרמל, שהשקיעה בסאנדיי סקיי ובסאמאנג', לקבוצת ויולה. הטכנולוגיה של אפוס משמשת לטיפול בהפרעות שריר־שלד ‏(מוסקולו־סקלטליות‏) ושיקום לסובלים משחיקת סחוסים של הברך ומכאבי גב. החברה הוקמה ב–2004 על ידי ד"ר אבי אלבז וד"ר עמית מור. ב–2011 החברה גייסה 8 מיליון דולר מקרן פיטנגו. כיום יותר מ–40 אלף איש בעולם מטופלים בשיטה שפיתחה אפוס.

החברה השישית היא SundaySky, שהכריזה שלשום על השלמת סבב גיוס הון שלישי של 20 מיליון דולר. מדובר בסכום גיוס גבוה יחסית. יחד עם סבב הגיוס הנוכחי, סכום ההשקעה הכולל בחברה, שפיתחה פלטפורמה לשליחת וידאו מותאם אישית ללקוחות הוא 40 מיליון דולר. SundaySky, שהוקמה ב–2007, מעסיקה כיום כ–100 עובדים לאחר שהכפילה בשנה האחרונה את מניין עובדיה. הכנסות החברה מסתכמות בעשרות מיליוני דולרים בשנה. בהודעתה ציינה החברה כי ההשקעה תשמש אותה כדי להרחיב את פעילותה באזורים שבהם פעלה כעת ובאזורים חדשים ולפתח טכנולוגיה שתגדיל את יתרונה התחרותי.

החברה השביעית היא, מיי־צ'ק ‏(MyCheck‏) דיווחה שלשום כי גייסה 4.2 מיליון דולר. בין המשקיעים בחברה: קבוצת סבן־קפיטל, יואב חרל"פ, משפחת ורטהיימר, אלי אלרואי וכן הדוגמנית בר רפאלי, שהשתתפה במימון החברה גם בסבב הראשון, אך לא ידוע מה חלקה בה. הפעילות המרכזיות של החברה היא אפליקציה שפונה ללקוח ומאפשרת לו לשלם בקלות במסעדות ותחנות דלק ‏(לחברה שת"פ עם סונול ועוד כ–1,500 מסעדות בישראל‏).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker