מיזם הסיבים האופטיים: 100 שקל לחודש לתשתית סימטרית של 100 מגה

חברת IBC חשפה היום את מחירי התשתית שלה ■ חברות כמו סלקום, פרטנר ואקספון יכולו לקנות קווים לבית הלקוח ולהציע על גביהם שירותי ערך מוסף: אספקת אינטרנט, טלוויזיה, טלפון קווי ושיחות לחו"ל ■ מהירות דומה ב- HOT עולה 140 שקל לחודש ומהירות דומה בבזק עולה 163 שקל לחודש

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

חברת הסיבים הישראלית, IBC, חושפת כעת את מחירי התשתית שלה: 100 שקל לחודש ל-100 מגה ביט גלישה. מדובר במחיר שהוא זול בכ-60 שקל לחודש ממחיר המדף של בזק לאותה מהירות. ובכ-40 שקל ממחיר המחירון של HOT לאותה המהירות. חשוב לציין כי לתשתית הסיבים יש יתרון משמעותי על תשתית ה-DSL של בזק ותשתית הכבלים של HOT - היא סימטרית, כך שגם מהירות העלאת הקבצים תעמוד על 100 מגה גם הוא, מול כ-3 מגה ביט בהעלאה בבזק ו-HOT. עוד יש לציין כי בזק משווקת היום מהירות המכונה Top 100, עד-100, וזאת משום שתשתית החברה לא יכולה להבטיח את מהירות הגלישה המקסימלית, ואילו לתשתית הסיבים אין בעיה לספק גם מהירות של 1 ג'יגה ביט לשנייה.

המחיר הזה אינו לצרכן הסופי אלא ללקוחות המיזם - חברות התקשורת. חברות כמו סלקום, פרטנר ואקספון יכולו לקנות קווים לבית הלקוח ולהציע על גביהם שירותי ערך מוסף: אספקת אינטרנט, טלוויזיה, טלפון קווי ושיחות לחו"ל.

המיזם יתחיל לפעול כבר ברבעון הראשון של 2014. בכיר במיזם מסר: "החלטנו שאנחנו הולכים על הכי פשוט - זה 100 על 100 ב-100. מחיר כולל מע"מ ובתשתית אחת ניתן את הכל - כולל טלוויזיה על גבי האינטרנט. זה בסך הכל עוד אפליקציה של IP. כל ההפרדות הקודמות של השירותים הן מלאכותיות ותעלמנה.

"הסימטריות של הסיבים מאפשרת לצרוך תוכן ולהוציא תוכן באותו הקצב. היום למשל אי אפשר לערוך תוכן וידאו בענן בגלל מגבלת התשתית. זה יעלם. אתה תיגש לענן יותר מהר מאשר הגישה לדיסק הקשיח המקומי שלך - וזו מהפכה. יהיה לנו מוצרים יותר גבוהיים במהירות ובמחיר אבל המחיר הזה שאנחנו מוצאים היום הוא נקודת ייחוס".

IBC חשפה את המחירים כחלק מכנס ראשון שהיא ערכה לספקיות תקשורת שונות בישראל. כ-20 חברות הגיעו לכנס כדי ללמוד כיצד יוכלו להתשלב ולהעביר על גבי תשתית הסיבים שירותים לצרכנים.

מיזם הסיבים IBC מוחזק באופן חלקי, 40%, על ידי חברת החשמל לישראל, והשאר בידי משקיעים פרטיים ובראשם ויה-אירופה השוודית. המיזם יצטרך להיות תחרותי מול קווי תקשורת שימכרו בזק ו-HOT בעתיד במסגרת הרפורמה המכונה "השוק הסיטוני". מחיר השוק הסיטוני אמורים להתפרסם בימים הקרובים.

בכיר באחת מחברות הסלולר הביע אכזבה מהמחיר שנחשף היום לקו: "זה לא שונה מאד מהמחיר של בזק ולכן זה מחיר מאוד מאכזב. צריך לזכור שהסיב לא חוסך את הצורך לשלוח טכנאי, לסבסד ממיר, מתאם טלפון קווי וכדומה. במחיר הזה לא חושב שיהיה להם לקוחות".

מנגד, איציק בן אליעזר, מנכ"ל 018 מרוצה בסך הכל: "המחיר הוא לא העיקר, העיקר הוא שהמיזם מתחיל לזוז וחברת תשתית נוספת בונה כאן תשתית ניטרלית. זה שינוי תפיסתי בשוק. אם לא יהיו להם לקוחות - הם יורידו מחיר".

יונאס בירגרסון, סגן יו"ר המיזם הגיב לטענות ואמר: "המחיר שאנחנו מציעים היום זולים ב- 10-20% ממה שיש בשוק ותמורתו הלקוח יקבל את התשתית הכי טובה בעולם, וחלק ממה שהראנו היום לחברות זו האריכטקטורה. יש כבר חברות בעולם שרוצות לבוא לראות מה שאנחנו בונים כאן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker