מנכ"ל פלאפון: "המצב של ישראל לא מחמיא. אנחנו בפיגור ברשתות"

גיל שרון: "מיצנו לחלוטין את המגבלה הפיזקלית של התדרים שברשתונו, המפעילים פשוט מיצו"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

גיל שרון, מנכ"ל פלאפון, נאם בכנס המובייל 2014 של כלכליסט, והגיש כתב אישום חריף לשר התקשורת גלעד ארדן, שנכח גם הוא בכנס. שרון הלין על התעכבות המדינה ביציאה למכרז דור 4 סלולרי (LTE) מה שמעקב את החדשנות והקידמה של המשק הישראלי, ולטענתו גם פוגע בצרכן: "לפני 3 שנים, היזם של אינטוסל, רני (ולינגשטיין א"ז), מתקשר מרים אלי טלפון ואומר: אח שלי, מה נשמע? אפשר לעשות ניסוי על הרשת שלכם? אמרתי… אתה יודע מה? סבבה. איפה עוד בעולם מנכ"ל של סטארט- טפ יכול להתקשר למנכ"ל חברה סלולרית? בישראל זה אפשר כי רני ואני מכירים כבר 20 שנה".

הסוף של הסיפור ידוע, פלאפון היתה הלקוח הראשון של אינטוסל, שאחר כך התרחבה ל-AT&T האמריקאית ולבסוף נמכרה לסיסקו בסכום אגדי של 475 מיליון דולר. אלא שלטענת שרון, זה עשוי לקרות שוב: "בפעם הבאה שסטארט אפ ירצה לנסות מוצר על רשת דור 4, נגיד לו ברוך הבא אבל אין לנו רשת כזו.

"המצב של ישראל לא מחמיא. אנחנו בפיגור טכנולוגי בנושא הרשתות. אבל הצרכן הוא לא בפיגור, ההפך הוא הנכון. ישראל, על פי גוגל, נמצאת במקום ה- 12 בעולם בחדירת סמארטפון ומקום ראשון בעולם בשימוש באפליקציות. הצרכן הישראלי מצא ל- DATA וכרגע אנחנו מונעים את זה ממנו. לפי סקר של ה-OECD ישראל כבר במקום האחד לפני האחרון במהירות הגלישה שלה.

"מיצנו לחלוטין את המגבלה הפיזקלית של התדרים שברשתונו, המפעילים פשוט מיצו. הרשת שלנו, פלאפון, עמוסה במיוחד בגלל האירוח של HOT מובייל, המהנדסים הבאמת מוכשרים עשו כל שביכולתם להוציא הכל מהרשת אבל זהו. כרגע, החוויה לכלל הלקוחות יורדת. ישראל זקוקה נואשות להקצאה של תדרים. אני מתחייב כאן בפני השר שאם יקצטו לנו תדרים, שנה מקבלת הרישיון נעמיד רשת דור 4 בכל מרכזי הביקוש בישראל". על אמירה זו זכה שרון במחיאות כפיים מן הציבור.

שר התקשורת גלעד ארדן, שעלה לדבר מיד אח"כ, התייחס לסוגיה: "ישראל היא מהמובילות בעולם בחדירת סמארטפונים. יש בשוק כ-3.5 מיליון מכשירים חכמים. הרשתות הקיימות בישראל תוכננו להעביר קול ולא מידע, ואכן טכנולוגיית ה-LTE מאפשרת תקשורת נתונים דו כיוונית טובה יותר שמתאימה לשימושים מתקדמים. אלא שהטמעת טכנולוגיית ה-LTE בישראל מסובכת יותר.

גיל שרוןצילום: עופר וקנין

"קיימת מצוקת תדרים וישנים אילוצים שנובעים מהמספר הגדול של השחקנים - 5 מפעילות סלולר. לכולן מגיע נתח מהעוגה (תדרים א"ז). גיל שרון אולי לא בירך על כניסת שתי החברות האחרונות אבל כשאני צריך לשקול את הקצאת התדרים, צריך לזכור אותן ואם נצא למכרז רגיל, בו רק חלק מהחברות יזכרו בתדרים, ברור שלגדולות ולמובססות יהיה יתרון בקבלת התדרים ואז הן יזכו ביתרון טכנולוגי אדיר, שיוביל לפגיעה ביכולת התחרות של החדשות, ואולי גם יוביל בסוף לעליית מחירים, פגיעה בשירות וכדומה.

צריך לחשוב טוב טוב על איך מקצים את התדרים בצורה שלא תפגע בתחרות ויש כמובן היבטים אחרים. המשמעות של 5 רשתות חדשות היא עשרות אלפי אנטנות במרחב הציבורי. חייבים לחשוב על דרכים לקדם שיתוף תדרים ואתרים בין החברות. צריך לזכור גם את צרכי הצבא שהם צרכים יחודיים שאין במדינות אחרות".

ארדן התייחס גם למפעילות ה-MVNO בישראל וציין: "ישנם ארבעה מפעילים וירטואלים בישראל, חלקם חווים קשיים אדירים בעקבות צניחת המחירים בשוק. אני לא יודע איך יראה שוק הסלולר בעתיד, אחרי קבלת הערבויות חזרה של HOT וגולן והתפקיד שלי גם לשמור על המפעילים הוירטואלים על כל מקרה שלא יהיה, כדי שהם ישמרו על איום תחרותי".

ארדן התייחס גם לענף הקווי בנאומו ואמר: "עתיד חברות הסלולר טמון בשיורתי ערך מוסף, כי שינוע דקות הוא שוק שהולך ונעלם. אנחנו פועלים על רפורמה לפתיחה לתחרות את הפס הרחב בישראל מה שמכונה לצערי "השוק הסיטוני". זה מנוע צמיחה משמעותי כי חברות גולן, סלקום ופרטנר יוכלו להציע שירותי תוכן טלוויזיוני וחבילות לצרכן. נאי רואה ברפורמה הזו חשיבות אדירה. סיימנו לתמחר את עלויות את רשתות בזק ו-HOT ובקרוב יתחיל השימוע על המחיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker