הלקוחות ימשיכו להמתין בתור

דואר ישראל אינה יכולה להתייעל בגלל ועד עובדים שמהלך אימים על פוליטיקאים

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

חידה: מה משותף למכון התקנים, לרשות השידור ולדואר ישראל? רמז: זה גם מה שמשותף לנמלים ולחברת החשמל. נכון, כולם מונופולים, כולם ממשלתיים, בכולם פועל ועד חזק וכולם יושבים על תשומה מרכזית במשק שבאופן ישיר או עקיף מגולגלת לצרכן.

הרי אם חברת החשמל לא יעילה והחשמל יקר ממה שהוא צריך להיות, זה משפיע גם על הצרכן ישירות, אבל גם על העלות של כל מוצר תעשייה ושירותים. אם הנמלים לא יעילים ופריקת מכולה יקרה ממה שהיא יכולה היתה להיות, זה מגולגל על המחיר של כל מוצר שמיובא. אם מכון התקנים לא יעיל, זה משפיע על עלות כל מוצר שחייב בבדיקות תקינה וכן הלאה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

איפה תחכו 17 דקות כדי לצאת מהשכונה?

מאזדה 3 החדשה: ספורטיבית ודינמית - מבלי להיות אגרסיבית

תור בסניף דואר בתל אביבצילום: עופר וקנין

מה עוד משותף? כל הגופים קשורים להסתדרות, כל הגופים מטילים אימה על הפולטיקאים שמעדיפים לא להתעסק אתם וחלק גדול מהגופים - לפחות חברת החשמל, רשות השידור והדואר - נמצאים במצב כלכלי קשה. כך, ב–2012 הכנסות חברת דואר ישראל הסתכמו ב–1.8 מיליארד שקל, הרווח התפעולי שלה הגיע ל–8.7 מיליון שקל וההפסד הנקי שלה היה 11 מיליון שקל. דירוג האשראי של דואר ישראל הוא A3 עם אופק שלילי, לפי חברת מידרוג.

דואר ישראל היא חברה ממשלתית שמקבלת הרבה פחות כותרות מנמלי ישראל ומחברת החשמל. ועדיין, מדובר בחברה שנמצאת במגע עם כמעט כל אזרח ישראלי וקשורה לחיי היומיום שלו. דואר ישראל נותנת שירותים למשקי הבית, אבל גם לאוכלוסיות מוחלשות וכמובן לציבור העצמאים. נכון, אנחנו לא משלמים לדואר ישראל מאות שקלים בחודש עבור השירות, אבל כשהחברה הזאת צוללת בתוצאות הכספיות שלה - אנחנו משלמים. אנחנו אפילו משלמים פעמיים: בייקור תעריפים ‏ ובשירות רע שמחמיר והולך - זמני ההמתנה הארוכים, המראה המיושן בסניפים וגם הזלזול מצד נותני השירות.

אין כמעט אזרח במדינה שאין לו סיפור לא נעים על הדואר. נדמה שכל אחד חושב שהסניף שליד הבית שלו הוא הכי גרוע במדינה. זה לא חייב להיות כך. נכנסתי פעם לסניף דואר בפינלנד, הסניף נראה כמו גרסה נעימה של חנות כלי כתיבה ומתנות. המוכרניות היו סטודנטיות שנתנו שירות חייכני ומעולה.

אבל בישראל זה לרוב לא קורה. החברה, שמעסיקה 7,000 עובדים, אינה מתייעלת בהתאם לאתגרי התקופה. היא אינה יכולה להתייעל בגלל ועד עובדים שמהלך אימים על פולטיקאים. זכורה במיוחד ההבטחה שנתן שר התקשורת הקודם, משה כחלון, לעובדי הדואר כי הם יכולים לבחור מי יעמוד בראש ועדת תעריפים חדשה לקביעת עלויות שירותי הדואר. פליטת הפה הזאת הוקלטה בווידאו ופורסמה במקרה. היא היתה אמורה להישאר מאחורי הקלעים.

שר התקשורת הנוכחי, גלעד ארדן, הוא האחראי למצבה של חברת הדואר. לאחרונה הוא נדרש למנות יו”ר חדש לחברה. הוא יכול היה למנות לחברה יו”ר עם ניסיון במגזר

90% מתלונות הציבור מוצדקות

הפרטי, מנכ”ל לשעבר שיצעיד את החברה לעידן תחרותי. במקום זאת, הוא מינה לחברה את מקורבו, חזי צאיג. ועדה שמונתה לפני שנה להמליץ על דרכים להגברת התחרות בשוק הדואר עדיין לא סיימה את עבודתה וגם כשתסיים, ספק אם הדרג הפוליטי ייאמץ את ההמלצות. מסתמן שאנחנו האזרחים נמשיך לעמוד בתור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker